Wiele osób kocha jazdę na rowerze. Ten sprzęt pozwala szybciej przemieszczać się z miejsca na miejsce, do tego mamy poczucie wolności. Co jeszcze daje jazda na rowerze? Sprawdź koniecznie!
Jazda na rowerze – jak wpływa na nasze zdrowie?
Jazda na rowerze to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu. To również doskonała alternatywa dla samochodu, czy miejskich środków transportu. Atutem jazdy na rowerze jest to, że możemy zmniejszyć napięcie mięśni oraz rozładować stres. To dobroczynnie działa na kręgosłup, ale bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie poszczególnych części – siodełka oraz kierownicy. Co więcej poruszanie się tym pojazdem nie obciąża stawów kolanowych.
Nie ma wątpliwości, że jazda na rowerze powoduje wiele dobrego dla naszego zdrowia oraz samopoczucia, między innymi:
- sprawia, że ciało jest lepiej dotlenione
- zwiększa pojemność płuc
- zapewnia relaks i odskocznie od życia codziennego
- sprawia, że tętno spoczynkowe spada.
To wszystko razem mocno poprawia wydolność naszego organizmu, co więcej dodaje nam siły i wpływa na wygląd sylwetki, ponieważ staje się ona smuklejsza. Zalet jest naprawdę wiele!
Mało tego, regularna jazda na rowerze, czyli powtarzający się wysiłek wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszenia poziomu złego cholesterolu. Dlatego to zalecana aktywność fizyczna dla cukrzyków.
Jazda na rowerze – dla kogo?
Rowery są różne, ponieważ można z nich korzystać na co dzień, albo na nich trenować wyczynowo. Na rynku jest cała masa modeli w szerokim przedziale cenowym. Tak naprawdę jazda na rowerze to opcja dla każdego człowieka bez względu na wiek i płeć.
Zdecydowanie poleca się tę aktywność fizyczną dla osób, które chcą:
- spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu;
- spędzić czas z najbliższymi na łonie natury.
Po regularnej jeździe na rowerze można spodziewać się następujących efektów:
- poprawa kondycji;
- wymodelowanie sylwetki;
- zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
Jazda na rowerze pozwala nam wyjść z domu i cieszyć się pięknymi widokami. Po kilkuminutowej aktywności człowiek lepiej śpi, bo czuje się odprężony. Natomiast rano wstaje wypoczęty i naładowany pozytywną energią. Ma chęć do działania!
Odchudzanie, a jazda na rowerze
Ruch dostarcza nam masę endorfin, a więc poprawia humor. Oprócz radości dostajesz jeszcze inne korzyści, między innymi spalasz kalorie. Wobec tego jazda na rowerze będzie idealnym dodatkiem do kuracji odchudzającej. To korzystniejsza opcja niż bieganie, zwłaszcza dla osób z dużą nadwagą. Dlaczego? Nie obciążasz stawów kolanowych, do tego możesz łączyć przyjazne z pożytecznym, a więc jechać rowerem do pracy, czy na zakupy.
Jazda na rowerze pozwala spalić mniej kalorii niż jogging. W zależności od pogody, tempa, czy rodzaju pojazdu godzinny ruch może zbić 300-800 kcal. Przy regularnym korzystaniu z tego środka komunikacji wynik będzie całkiem dobry. Najlepiej jeździć na rowerze minimum 3 razy na tydzień przez około 30-40 minut. Dopiero po tym czasie ciało zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową!
O czym pamiętać podczas treningu na rowerze?
Jeśli chcesz jeździć na rowerze musisz pamiętać o kilku kwestiach:
- Bezpieczeństwo – potrzebujesz wygodnej odzieży, kasku oraz innych dodatków, takich jak rękawiczki, odblaski i oświetlenie
- Trasa – najkorzystniej jeździć po terenach zielonych, gdzie jest świeże powietrze i można oddychać pełną piersią. Poza tym tam ruch jest mniejszy niż w centrum miasta. Coraz częściej na wsi znajdziemy wytyczone ścieżki rowerowe, po nich jest znacznie łatwiej się poruszać aniżeli po nierównym poboczu.
- Dieta – długie przejażdżki są męczące. Dobrze mieć ze sobą zdrową przekąskę, na przykład baton proteinowy, banan, czy kanapkę.
- Nawodnienie – oprócz jedzenia powinniśmy zadbać także o picie. Jazda na rowerze wysusza skórę, do tego mocno się pocimy. To powoduje, że musimy pamiętać o nawodnieniu. Najlepiej spakować wodę, ewentualnie napój izotoniczny.
Musisz się zatem przygotować do uprawiania tej aktywności fizycznej. Przede wszystkim zainwestuj nie tylko w rower, ale i w odpowiednią odzież oraz niezbędne akcesoria. Regularnie sprawdzaj sprzęt, by awaria nie zaskoczyła Cię w drodze.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.