klub fitness

Co powinno znaleźć się w klubie fitness?


Kluby fitness to uniwersalne miejsca do ćwiczeń, które zazwyczaj pozwalają na odbycie treningu aerobowego, funkcjonalnego i siłowego. Z tego też powodu wyposażenie klubu fitness jest z reguły bardzo zróżnicowane i obejmuje zarówno profesjonalne maszyny treningowe, jak i szereg akcesoriów do ćwiczeń. Co dokładnie powinno znaleźć się w klubie fitness?


elite banner

Podstawowe wyposażenie klubu fitness

Jeśli chodzi o najbardziej podstawowe wyposażenie klubu fitness, to oczywiście są to maszyny treningowe dedykowane zarówno do ćwiczeń aerobowych, jak i siłowych. Takie urządzenia pozwalają na odbycie indywidualnych treningów. Dla ćwiczeń cardio będą to przede wszystkim bieżnie, maszyny eliptyczne i rowerki stacjonarne.

W przypadku treningu siłowego są to głównie maszyny ze stosem do ćwiczeń siłowych oraz strefa wolnych ciężarów, w której mamy hantle, sztangi i ławki. Natomiast trening funkcjonalny może być realizowany na wiele sposobów. Przydatna jest do niego brama lub klatka funkcjonalna, taśmy TRX, gumy do ćwiczeń i szereg innych akcesoriów, o których więcej piszemy poniżej!

  Jak umilić sobie czas w podróży?

Akcesoria do ćwiczeń

Każdy klub fitness powinien być zaopatrzony w szereg akcesoriów do ćwiczeń. Przy czym jest to dość szeroka gama produktów, takich jak już wcześniej wymienione hantle, sztangi z obciążeniami oraz ławki do ciężarów. W tym przypadku mamy do czynienia z obciążeniami czy hantlami o bardzo zróżnicowanej wadze. Dla względów bezpieczeństwa niezbędne są również pomosty ciężarowe.

Inne niezwykle przydatne wyposażenie klubu fitness, to także akcesoria dedykowane do treningu funkcjonalnego. Obok gum i taśm TRX będą to kamizelki obciążeniowe, drewniane kółka gimnastyczne, a także specjalne torby fit bag, liny treningowe, pasy obciążeniowe oraz skrzynie plyometryczne i skrzynie gimnastyczne. To jednak nie wszystko, co powinno znaleźć się w klubie fitness – zwłaszcza tym, w którym oferowane są zajęcia grupowe.

  Ginekomastia - czym jest i jak ją leczyć?

trening fitness

Strefa fitness – jaki sprzęt?

Strefa fitness, w której prowadzone są takie zajęcia jak aerobik czy inne treningi grupowe, także musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Podstawą są tu oczywiście maty do ćwiczeń. To jednak dopiero początek. Przy tego typu treningach wykorzystywane są często piłki lekarskie, stepy, kettlebellsy, piłki gimnastyczne, hantle winylowe czy specjalne balancestepy. W zależności od rodzaju treningu oraz ćwiczeń zastosowanie mogą znaleźć także inne akcesoria fitness, takie jak na przykład skakanka, gumy oporowe czy rollery.

Warto tutaj zaznaczyć, że na wyposażenie klubu fitness należy patrzeć nie tylko pod kątem poszczególnych urządzeń i akcesoriów, ale także ich jakości oraz ergonomii. Jest to bowiem sprzęt narażony na wzmożoną eksploatację, dlatego musi być on niezwykle wytrzymały. Ponadto powinien być bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. A takie parametry mogą zapewnić jedynie profesjonalne urządzenia i akcesoria do ćwiczeń. W tym przypadku nie warto oszczędzać, ponieważ słabej jakości sprzęt będzie się psuł, a tym samym, będzie bezużyteczny. Z drugiej strony chętniej ćwiczy się na urządzeniach, które są wygodne i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *