kobieta wykonuje cwiczenia na proste plecy

Ćwiczenia na proste plecy – jak się nie garbić? 5 sprawdzonych ćwiczeń


Wady postawy, siedzący tryb życia i inne czynniki często powodują, że odruchowo garbimy plecy. To nie jest dobre dla naszego organizmu. Koniecznie sprawdź 5 skutecznych ćwiczeń na proste plecy! 


Jak się nie garbić?

Prosta sylwetka pięknie wygląda, poza tym dodaje pewności siebie. Mało tego, ubrania lepiej na nas wyglądają, a my wydajemy się na wyższych niż jesteśmy w rzeczywistości. Natomiast osoby z tendencją do garbienia wręcz odwrotnie, prezentują się na niepewne siebie, zagubione i nieśmiałe.

Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy uniknąć garbienia się, do tego poprawimy fizyczną  sprawność, jak również zadbamy o swój kręgosłup. Nie trzeba od razu chodzić na profesjonalne zajęcia, ponieważ równie dobrze można samodzielnie w domu trenować. Najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu, oczywiście systematycznie. To pozwoli nam skorygować postawę! Już po miesiącu odczujemy, a co najważniejsze zobaczymy zdecydowaną różnicę. 

Ćwiczenia na proste plecy– 5 skutecznych pozycji

Przed przystąpieniem do ćwiczeń właściwych konieczne jest wykonanie rozgrzewki, w ten sposób przygotujemy ciało do treningu, rozgrzejemy mięśnie, a także zapobiegniemy pojawieniu się ewentualnych urazów lub kontuzji. Nigdy nie zapominaj o tej części!

5-10 minut rozgrzewki w zupełności wystarczy. Skup się na rozgrzaniu mięśni oraz rozciąganiu. Wykonaj, na przykład bieg w miejscu, skręty tułowia na stojąco, krążenia ramion w tył i w przód, ponadto wymachy nogami oraz podpór przodem. Dopiero po takim wstępie możesz przejść do dalszych ćwiczeń. Poniżej znajdziesz aż 5 propozycji, które skutecznie zapobiegają garbieniu:

1. Ściąganie łopatek

Potrzebne będzie krzesło. Usiądź na nim wygodnie, wyprostuj plecy. Co ważne pomiędzy udem, a łydką musi być kąt prosty! Ręce zakładamy na kark, w trakcie ściągania łopatek lekko odchylamy łokcie do tyłu. Wykonujesz to ćwiczenie kilkukrotnie, po każdym powtórzeniu rozluźniasz się, a dopiero potem wracasz do pozycji wyjściowej.

  Ćwiczenia na piłce - 25 najlepszych ćwiczeń i efekty treningu

2. Rowerek

To klasyczne ćwiczenie świetnie działa na kręgosłup. Połóż się na plecach na macie lub na podłodze. Ręce powinny znajdować się wzdłuż tułowia. Potem podnosisz lekko głowę oraz unosisz kończyny górne, a nogami pedałujesz w powietrzu. Ruch musi być płynny.

3. Półmostek

Tu także należy położyć się na plecach na macie bądź bezpośrednio na podłodze. Dłonie oraz stopy opieramy na ziemi, a biodra wypychamy ku górze. W takiej pozycji trzeba wytrzymać kilka sekund, dopiero potem można wrócić do pierwotnego ułożenia.

4. Unoszenie hantli w wypadzie

Zamiast profesjonalnego obciążenia wykorzystaj 2 butelki z wodą. Stajesz w rozkroku, lekko uginasz nogi, a tułów delikatnie pochylasz równolegle do podłogi. Pośladki muszą być wypięte do tyłu, a kręgosłup prosty. Hantle unosisz do wysokości klatki, jednocześnie spinając brzuch, łopatki. Opuszczasz ciężar do wyprostowanych rąk i znowu zginasz. 

5. Unoszenie tułowia i nóg na leżąco

Kładziesz się na brzuchu, a dłonie umieszczasz po bokach głowy. Stopniowo unosisz się do góry zarówno kończyny oraz tułów. Chwilę wytrzymujesz i się kładziesz. 

Każde z wymienionych ćwiczeń rób w seriach 5-10 powtórzeń, a następnie odpoczynek i przechodzisz do następnej pozycji. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie, wyprostujesz plecy oraz poprawisz kondycję. Z czasem będzie Ci dużo łatwiej wykonywać każdy trening, więc stopniowo możesz zwiększać liczbę powtórzeń.

Walka o prosty kręgosłup

W ciągu dnia staraj się kontrolować ciało, czyli prostuj plecy, napinaj pośladki oraz ściągaj łopatki. Ćwiczenia, które mają zapobiegać garbieniu się możesz robić samodzielnie lub jako dopełnienie treningu, na przykład tego odbywającego się na siłowni. W walce o proste plecy pomogą też inne aktywności fizyczne, takie jak wizyta na basenie, jazda na rowerze, czy joga. 

Nie noś za ciężkich torebek oraz plecaków. W pracy znajdź chwilę na wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających, czy przejście się po korytarzu. W domu podczas oglądania telewizji również możesz znaleźć czas na wykonanie treningu, który ma zapobiec garbieniu się. 

  Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków - 10 najlepszych ćwiczeń

Filmiki z ćwiczeniami na proste plecy

Dodaj komentarz