kobiety trenuja na silowni

Ćwiczenia podczas okresu – czy można trenować i jak to robić?


Ćwiczenia podczas okresu dla wielu pań są nawet nie do pomyślenia. Nie da się ukryć, że to dość kontrowersyjny temat, który wzbudza mieszane uczucia. Jakie ćwiczenia można wykonywać podczas okresu? Sprawdź koniecznie nasze propozycje!


Menstruacja a aktywność fizyczna – czy jest wskazana?

Cykl menstruacyjny składa się z niezmiennych faz. W czasie okresu większość pań rezygnuje z jakichkolwiek aktywności fizycznych, choć tak naprawdę wszystko zależy od ich samopoczucia oraz od odczuwalnego dyskomfortu. Wobec tego jest to kwestia bardzo indywidualna.

Ćwiczenia podczas okresu są dozwolone, jednak bardzo mocny wysiłek fizyczny może spowodować nasilenie się krwawienia. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku! Nie ma mimo wszystko co zmuszać się do treningu jeśli mamy złe samopoczucie i silne dolegliwości bólowe. Czasem lepiej poczekać aż wszystko wróci do normy.

Czy można ćwiczyć podczas okresu?

Tak naprawdę nie ma większych przeciwwskazań, bowiem okres to nie choroba i w czasie jego trwania możemy wykonywać w zasadzie wszystko. Jedynie kiepskie wyniki laboratoryjne mogą być powodem rezygnacji z wysiłku (niski poziom krwinek czerwonych oraz hemoglobiny), podobnie jak bardzo złe samopoczucie.

Utarło się jednak tak, że kobiety przez te kilka dni trwania miesiączki rezygnują ze sportów, tylko dlatego że mają okres. Aktywność fizyczna ma swoje plusy, ponieważ w czasie treningu uwalniają się, tak zwane endorfiny, czyli hormony szczęścia. Co więcej ćwiczenia zmniejszają dolegliwości bólowe, między innymi łagodzą bolesne skurcze mięśni. Zalet jest więc kilka, wobec tego warto spróbować i się przekonać co do aktywności w czasie miesiączki.

  Ćwiczenia rozluźniające na spięte mięśnie - 20 najlepszych ćwiczeń

W sytuacji, gdy czujesz mocne osłabienie, pojawiają się omdlenia, wymioty, silne bóle oraz ogólnie kiepskie samopoczucie odpuść sobie zmuszanie się do wysiłku, a zamiast tego zrelaksuj się i odpocznij. Dzięki temu później wrócisz na salę ćwiczeń z dodatkowym powerem! Jeśli lekarz zasugerował przerwę to koniecznie trzymaj się zaleceń i unikaj aktywności fizycznej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać podczas okresu?

Ćwiczenia w trakcie okresu mogą być zarówno rozluźniające, rozciągające, jak i odprężające. Choć równie dobrze sprawdzą się treningi aerobowe, siłowe, a nawet cardio. Wszystko zależy w zasadzie od nas. Przy gorszym samopoczuciu lub przy osłabieniu warto postawić jedynie na dłuższy spacer i na inną lekką aktywność.

Możesz oczywiście trenować tak samo, jak zwykle, aczkolwiek jeśli tylko sporadycznie uprawiasz aktywność fizyczną lepiej spiszą się w czasie miesiączki lekkie formy ruchu. Nie ma jednej sztywnej reguły, której trzeba się w tych dniach trzymać. Umiarkowany ruch jest nawet wskazany, bo stymuluje organizm do szybszego usuwania zatrzymanej w ciele wody.

Intensywność treningu a miesiączka

Jak już wspominaliśmy w czasie okresu nie zaleca się bardzo męczących, intensywnych treningów, bo one tylko nasilają krwawienie. Stawiaj wobec tego na pozycje, które niezbyt mocno spinają mięśnie. Staraj się przez te kilka dni wykonywać łagodniejsze ćwiczenia, które przesadnie nie będą rozgrzewać mięśni. Elementy jogi są mile widziane, tak samo jak pozycje rozciągające.

Niekoniecznie musisz robić klasyczny trening, bo możliwości jest wiele. Ćwiczenia, a miesiączka to dobre połączenie. W tym okresie zdecyduj się na:

  • pływanie
  • jazda na rowerze
  • nordic walking
  • spacery
  • trucht.

Czy można ćwiczyć brzuch podczas miesiączki?

Trening brzucha podczas miesiączki nie powinien mocno angażować tej części ciała, dlatego wybieraj łagodniejsze niż zwykle propozycje ćwiczeń. Dzięki temu nie nasilimy krwawienia, a nieco złagodzimy ból. Pozycje rozluźniające są najlepsze! Mimo wszystko można wykonywać, na przykład brzuszki jednak ich ilość ma być niewielka, aby nie powodować większego dyskomfortu.

  Ćwiczenia na barki - 6 najlepszych ćwiczeń na trening barków

Trening w trakcie okresu – nasze porady

Ćwiczenia w trakcie okresu nie muszą być udręką, wręcz przeciwnie, formą na rozluźnienie i na rozładowanie stresu. Poniżej znajdziesz kilka porad, które spowodują, że pokochasz aktywność podczas miesiączki:

  • postaw na trening dopasowany nie tylko do możliwości, ale przede wszystkim do samopoczucia, dzięki temu będziesz mieć masę radości, a nie wykonasz go na siłę poprzez to męcząc się
  • nigdy nie trenuj nad czczo dlatego, że ciało zwłaszcza w tym okresie potrzebuje wielu witamin i minerałów, a bywa mocno osłabione co jeszcze utrudnia ćwiczenie bez posiłku
  • stawiaj na trening rozluźniający, który pozytywnie wpłynie na zdrowie fizyczne i psychiczne
  • kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami, bez obaw kilka dni rozłąki z treningiem nie zaszkodzi, nie ma co zmuszać się na siłę.

Ćwiczenia w trakcie okresu uda się wykonać bez problemu, ponieważ ciało ma taką samą wydolność, jak podczas innych faz. Przeszkadza wtedy głównie krwawienie, dolegliwości bólowe oraz kiepskie samopoczucie. Dla wielu zaskakujące będzie to, że w czasie okresu większość pań osiąga zdecydowanie wyższe wyniki sportowe niż na co dzień. Dotyczy to zarówno amatorek, jak i kobiet wyczynowo uprawiających sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *