kobieta cwiczenia z guma

Ćwiczenia z gumą na brzuch – 10 najlepszych propozycji

Efekty ćwiczeń na brzuch z gumą niejednego mogą zaskoczyć. Ten mały sprzęt sportowy kryje w sobie naprawdę ogromny potencjał. Większość osób stosuje go wyłącznie w czasie pracy nad pośladkami. Zastanawiasz się jak wykorzystać taśmy podczas treningu. Sprawdź koniecznie najskuteczniejsze ćwiczenia na brzuch z gumą fitness. Mamy aż 10 najlepszych pozycji!

Czy warto ćwiczyć brzuch za pomocą gumy oporowej?

Gumy oporowe są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i niezwykle poręczne. Nie ma większego problemu z ich użytkowaniem. Wielu osobom wydaje się, że to typowo kobiecy sprzęt sportowy, a przecież wcale tak nie jest. Gumy oporowe wykorzystuje się podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak i w trakcie treningu sportowego. Mini bands są zdecydowanie krótsze i węższe, choć obie propozycje pozwalają nam pracować nad różnymi partiami ciała.  Dodatkowym plusem jest to, że nie zajmują dużo miejsca, dlatego możesz zabrać je na wyjazd, albo na siłownię, a ich przechowywanie nie będzie tak kłopotliwe, jak na przykład ciężkich i dużych hantli. Taki dodatek będzie ciekawym urozmaiceniem każdego domowego treningu. To mały, ale jakże przydatny gadżet! Nie kosztują wiele, a przy wyborze trwałego modelu z wysokiej jakości materiałów mamy pewność, że przetrwa lata. Ćwiczenia na brzuch z gumami oporowymi będą ciekawą odmianą w domowym planie treningowym!

Ćwiczenia na brzuch z gumami oporowymi pozwalają nam w tym samym czasie wzmacniać jeszcze inne mięśnie, między innymi nóg, a także pośladków. To doskonała opcja, gdy zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz na pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że za duże obciążenie może prowadzić do kontuzji, więc podnoś je stopniowo. Ćwiczenia z gumami oporowymi podnoszą poziom trudności, do tego dają nowe bodźce do rozrostu mięśni. Zapewniamy, że one „ożywią” nasz codzienny trening, a przede wszystkim pozwolą nam uzyskać progres. Warto włączyć ten sprzęt do aktywności, bo potrafi wiele zmienić na plus!

  Jak zbudować potężne barki?

kobieta z guma do cwiczen

10 ćwiczeń z gumą oporową na brzuch

Ćwiczenia z gumami na brzuch nie są popularne, a szkoda, bo dają naprawdę świetne efekty przy zachowaniu systematyczności. Wykonywane regularnie znacząco poprawią wygląd tej części ciała. Wbrew pozorom ten sprzęt sprawdzi się przy wielu pozycjach o różnym stopniu zaawansowania. Nie masz pojęcia do czego wykorzystać elastyczne taśmy? Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia z gumą na brzuch. Oto Top 10:

1. Skręty tułowia w siadzie

Siadasz, gumę zakładasz na podeszwie obu stóp. Nogi są lekko zgięte. Chwytasz drugi koniec gum rękami złączonymi przy klatce piersiowej. Wykonujesz skręt tułowia w lewą stronę, w tym samym kierunku przesuwają się kończyny górne, a poprzez to guma się napręża. Chwilę wytrzymujesz w takiej pozycji, potem powtarzasz ten typ ćwiczenia z gumami na brzuch na drugą stronę.

2. Odwodzenie nogi w podporze bokiem

Kładziesz się na boku, podpierasz się przedramieniem. Nogi są wyprostowane, a w okolicy kostek znajduje się guma. Podnosisz jedną kończynę dolną w górę. Wykonujesz 10-20 powtórzeń, następnie powtarzasz to samo na drugą stronę. Ważne jest, aby zachować równowagę przez cały czas wykonywania tej pozycji!

3. Przysiady

Stajesz w lekkim rozkroku, opuszczasz tułów do chwili aż uda będą ustawione równolegle do podłoża. Wiele osób wykorzystuje tu obciążenie, albo dla ułatwienia podnosi ramiona na wysokość klatki piersiowej. Warto jednak dodać gumy oporowe, które nieco podniosą poziom trudności, a pozwalają i tak zachować równowagę. Bez względu na typ wersji zrób 20 powtórzeń.

4. Wymachy nóg

Kładziesz się na plecach, ręce leżą wzdłuż tułowia. Zginasz obie nogi, zakładasz na nie gumę oporową, jedną z nich unosisz i wykonujesz wymachy. Po kilku powtórzeniach następuje zmiana strony.

5. Martwy robak

Kładziesz się na plecach, guma znajduje się na nadgarstkach. Unosisz ręce przed siebie, potem robisz zgięcie w stawach biodrowych, a także kolanowych. Naprężasz taśmę, wtedy łopatki się zbliżają. Pozostaje naprzemiennie prostować kończyny dolne. Mocno spinasz brzuch!

6. Naprzemienne wymachy nóg w półmostku

  Rekompozycja sylwetki - co to jest? Zmieniamy męską i kobiecą sylwetkę

Kładziesz się na plecach, ramiona znajdują się tuż przy tułowiu. Nogi są ugięte, lekko rozszerzone, na nich znajduje się guma oporowa, która rozszerzana jest poprzez rozszerzanie kolan na wysokości bioder. Unosisz biodra, a jedna kończyna dolna jest wyprostowana, unosisz ją w górę i w dół. Powtórz to samo na drugą stronę!

7. Prostowanie nogi w klęku podpartym

Robisz klęk podparty, a więc nogi są zgięte, a dłonie ustawione na podłożu. Gumy umieszczasz na stopach. Jedną nogę prostujesz i unosisz w górę. Pamiętaj, aby miednica, uda oraz plecy tworzyły linię prostą.

8. Bieg górski

Ustawiasz się do podporu przodem, a mini band zakładasz na śródstopie. W tym ćwiczeniu chodzi o naprzemienne przyciąganie kolan, jak najbliżej klatki piersiowej.

9. Brzuszki na stojąco

Gumę zaczepiasz o stabilne drzwi lub o szafkę. Drugi fragment trzymasz w dłoniach wyprostowanych przed sobą rąk. Wykonujesz skłon w stronę podłogi, czyli uginasz odcinek lędźwiowy.

10. Zginanie nogi w pozycji stojącej w oparciu o ścianę

Stajesz przy ścianie na wyciągnięcie prostych rąk, robisz lekki rozkrok. Gumy zaczepiasz o śródstopie. Naprzemiennie unosisz kończyny dolne w górę.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha z gumą sprawdzą się u kobiet, jak i u mężczyzn. Zacznij na początku od tych najprostszych, a kiedy zyskasz więcej siły oraz umiejętności możesz pozwolić sobie na te na wyższym poziomie. Pamiętaj, aby co jakiś czas wymieniać je na nowe, aby podnosić sobie poprzeczkę poprzez zwiększanie obciążenia. Dlaczego? Organizm z czasem się przyzwyczaja i potrzebuje nowych bodźców, które pozwolą mu na dalszy rozwój.

kobieta trzyma gume do cwiczen

Guma oporowa – jaką warto kupić?

W sklepach kupisz gumy oporowe zazwyczaj w kilkuelementowym zestawie, gdzie każdy model ma inny kolor, bo oznacza odmienny opór. Na opakowaniu pojawiają się wskazówki, dzięki którym wiesz, która barwa oznacza dany poziom. Niekiedy dodatkowo na samym sprzęcie mamy umieszczone pomocnicze rady. Do wyboru są różne wersje oporu progresywnego. Te lżejsze są doskonałe dla osób bez doświadczenia, a także gdy skupiamy się na górnych partiach ciała. Średnie oraz mocne zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy treningu dolnej części sylwetki, albo u sportowców o wyższym poziomie zaawansowania. Zawsze i tak po kilku tygodniach konieczna będzie zmiana gum na te z większym obciążeniem, bo tylko to powoli uzyskać upragnione efekty.

  Ćwiczenia na brzuch, uda oraz pośladki - 8 skutecznych ćwiczeń

Co ciekawe, mini band stawiają opór podobny do gum pilates, a więc w przedziale 5-25 kilogramów. Wszystko jednak zależy od konkretnego modelu i od producenta. Klasyczne wersje oporowe to zwykłe taśmy lub długie warianty, na przykład ze specjalnymi uchwytami. W czasie zakupów pomyśl do jakich pozycji chcesz je wykorzystać, bo nie wszystkie mają takie samo zastosowanie. Istnieje kilkanaście wersji, więc każdy wybierze coś dla siebie. Gwarantujemy, że ćwiczenia z gumą na brzuch będą urozmaicać trening domowy, jak i ten na siłowni. Ten mały gadżet jest bardzo uniwersalny, dlatego też sprawdzi się do aktywizacji odmiennych części ciała.

Ćwiczenia z gumą na brzuch – jakie dają efekty?

Wiele osób marzy o płaskim, umięśnionym brzuchu, a także o podkreśleniu talii. Nie od dziś wiadomo, że sprzęt sportowy pozwala nam nieco przyspieszyć proces pracy nad sylwetką. Gumy oporowe rozbudowują mięśnie, a także pozwalają efektywniej spalać tkankę tłuszczową, choć sporo zależy również od naszej codziennej diety i intensywności treningów.

Ćwiczenia z gumami oporowymi na brzuch w zależności od ilości treningów i od czasu dają mniej lub bardziej spektakularne efekty. 3 tygodnie wystarczają, aby wzmocnić mięśnie, za to po 6 zauważysz widoczny spadek wagi oraz zmniejszenie obwodu talii. Systematyczne ćwiczenia z gumą oporową na brzuch pozwolą dodatkowo zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz chorobę serca. Nie da się zapomnieć, że ruch wpływa pozytywnie na stan zdrowia, a wyrzeźbione mięśnie, płaski brzuch oraz „wcięcie” to tylko pewnego rodzaju skutki uboczne aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz