Na siłowni zdecydowanym numerem jeden jest trening siłowy. Ważna jest tu nie tylko technika ćwiczeń, ale i właściwe dopasowanie obciążenia. Waga sztangi to dla masy osób czarna magia, tak samo jak dobranie poszczególnych modeli do konkretnych pozycji. Jakie parametry ma ten sprzęt? Jak wygląda waga gryfu? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Koniecznie sprawdź szczegóły!
Waga sztangi – ile najczęściej waży gryf?
Stali bywalcy siłowni oraz kulturyści nie wyobrażają sobie treningu bez użycia sztangi. Amatorzy również mogą korzystać z tego sprzętu, choć powinni ćwiczyć z typem o zdecydowanie mniejszym obciążeniu. Trzeba pamiętać, że waga sztangi oraz gryfu różni się od siebie. Na odmienną wartość wpływa, między innymi szerokość i średnica, poza tym materiał, z którego powstał dany sprzęt sportowy. Chrom zwykły jest najtańszy i najmniej trwały, za to ten twardy będzie mniej podatny na zniszczenie. Na rynku pojawiają się również modele zrobione z innych stopów, na przykład z czarnego ocynku, a nawet z dużo tańszych tworzyw sztucznych, a więc w grę wchodzą i niskiej jakości zamienniki. Nic dziwnego, że wybór nie jest łatwy!
Na siłowni znajdziemy sporo sprzętu sportowego. Gryfy to typy wykorzystywane do treningu siłowego, zarówno w domu, jak i na profesjonalnej sali ćwiczeń. Sztanga składa się ze stalowego drążka, który chwytamy rękami. Mamy tu zakończenie w postaci obrotowych tulei i to na nie zakłada się właśnie obciążenie. Waga gryfu damskiego i męskiego jest zupełnie inna. Ten pierwszy jest krótszy, do tego znacznie lżejszy. Jak wyglądają dokładne dane techniczne? Długość 2,1 m oraz 15 kg – to są parametry wersji przeznaczonej dla kobiet. W przypadku panów podstawowa odmiana wynosi 20 kg, a do tego ma 2,2 m długości. Nie każdy wie, że jest to jednocześnie waga sztangi olimpijskiej, czyli odmiany używanej na profesjonalnych zawodach sportowych.
Rodzaje sztang i ich waga
Gryf od sztangi ma kilka odmian, nie każdy jednak potrafi je wymienić. Pojawia się tu typ prosty, łamany bądź tak zwana kratownica. Ten pierwszy to stalowy drążek, który wykorzystujemy do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową albo na barki. Doskonale sprawdza się również w przypadku przysiadów. Co kluczowe, on jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny ze wszystkich. Natomiast łamany jest to powyginany pręt. Stosuje się go przede wszystkim podczas ćwiczeń tricepsów oraz bicepsów. Ostatni rodzaj, czyli tak zwana kratownica sprawdzi się wyłącznie w czasie treningu bicepsów, a także tricepsów. Nie każdy wie, że jednym z wariantów gryfu będzie też hantla. Mówi się o niej potocznie gryf krótki, ponadto posiada sporo odmiennych zastosowań.
Rodzaje w skrócie – na rynku mamy aż 4 rodzaje gryfów. Posiadają odmienny kształt, a także wagę. Wyróżniamy tu gryf:
- łamany
- prosty
- krótki
- kratownica.
Gryf pełny jest wypełniony wewnątrz, więc jest dość ciężki. Mniejsze modele ważą, na przykład 5, 7, 9 kg. Masz wątpliwości co do ich masy? Zawsze szukaj dokładnych informacji o wadze na trzonie gryfu! Pamiętaj, że damski ma 15 kg, a męski 20 kg – to zarazem waga sztangi olimpijskiej. Warto wspomnieć również o tym, że istnieją jeszcze inne wymiary. Jeśli mowa o średnicy gryfu wyróżniamy trzy rozmiary, takie jak:
- gryfy 25 mm
- gryfy 30 mm
- gryfy 50 mm.
To jest wskazówka, dzięki której wiesz jaki ciężar dobrać, a zatem o jakiej dokładnie średnicy. Kolejną kwestią jest długość gryfu. Do podstawowych zaliczymy 35, 45, 120, 150, 180, jak i 220 m. Zdarzają się jednak na rynku produkty, gdzie widać drobne odstępstwa od tych danych, na przykład będzie to 153 m.
Jakie są wymiary sztang?
Sztanga składa się z gryfu (podstawowy element), obciążenia, ponadto z zacisków, dzięki którym wszystko pozostaje na właściwym miejscu i gwarantuje nam bezpieczeństwo. Ceny są dość różne, tak samo jak modele tego sprzętu sportowego. Waga gryfu i sztangi to tylko jeden z parametrów, bowiem nie można zapomnieć, że w grę wchodzą jeszcze inne wymiary. Tu mamy kilka odmiennych propozycji, które zależą głównie od przeznaczenia sprzętu. Wiele z nich można używać jako hantle, poza tym gryf niekiedy pełni rolę sztangi. Ten pierwszy typ z reguły posiada wymiar 40-50 cm, a jego waga to miej więcej 1,5-2,5 kg. To powoduje, że obciążenie dodatkowe można pominąć. W przypadku rodzaju przeznaczonego na sztangę to dłuższa wersja posiadająca 120-220 cm, do tego 7-12 kg. Zaciski oraz śruby do montażu obciążenia są kluczem, bo wpływają na masę. Ciekawostką jest to, że waga dwóch może mieć nawet 0,5 kg. Natomiast waga sztangi olimpijskiej jest lżejsza, dlatego że użyto tu zupełnie innych materiałów, jednak różnice nie są dużo, bo to około 2 kg.
Pamiętaj, że możesz trenować na początku wyłącznie z samym gryfem, a więc bez żadnego obciążenia w postaci, tak zwanych talerzy. Co zyskujemy? Minimalny ciężar pozwala nam lepiej skupić się na technice, poza tym uniknąć przetrenowania, a dodatkowo masz szansę zyskać lepszą siłę oraz wytrzymałość, czyli solidną bazę do bardziej zaawansowanych ćwiczeń.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.