Rozpoczęcie swojej przygody z crossfitem, związane jest z potrzebą nabycia adekwatnego wyposażenia. W odróżnieniu od innych dyscyplin sportowych, potrzebna będzie nie tylko duża ilość obciążenia, maszyny i przestrzeń użytkowa, ale też sprzęt pomagający w treningu ogólnorozwojowym.
Wall Ball umożliwia wzbogacenie swojej treningowej rutyny o ćwiczenia funkcjonalne i rehabilitacyjne. Są świetnym narzędziem do poprawienie stabilizacji, eksplozywności i mocy. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, gdzie nabyć taką piłkę i do czego jeszcze można ją wykorzystać.
Gdzie kupić wall ball do crossfit?
Wall Ball do crossfit można nabyć w wielu markowych sklepach specjalizujących się w dystrybucji sprzętu do ćwiczeń i rehabilitacji. Najczęściej rekomenduje się kupować piłki sprawdzonych producentów, którzy nie oszczędzają na materiałach i procesach produkcyjnych. W ramach szerszego rozeznania, warto przejrzeć rankingi i opinie osób prywatnych na blogach. Trzeba pamiętać, że oferta nieustannie się zmienia, a na rynek dochodzą konkurencyjne produkty. Jeśli nie satysfakcjonuje nas wybór polskich sklepów, najlepiej zerknąć na ofertę zagraniczną i znaleźć stosowne informacje na powiązanych portalach.
Aby zapewnić trwałość i długowieczność, do produkcji wysokojakościowych piłek wykorzystuje się to samo tworzywo co w przypadku worków bokserskich. Wall balle z górnej półki nie są wypełniane piaskiem ani betonowymi odlewami. Zamiast tego proponuje się poszukiwać produktów z kilkuwarstwowego powlekanego PCV – PLAWIL, poliuretanu, żelaza oraz gumy.
Do czego służy wall ball w crossficie i jak go wybrać?
Głównym zastosowaniem Wall Balla jest kształtowanie prawidłowego wzorca ruchowego w głównych ćwiczeniach. Stosowany jest on przeważnie przez dwuboistów w ćwiczeniach akcesoryjnych, którzy chcą zwiększyć treningową objętość i poprawić technikę wybranego przez nich boju. Nie jest to jednak reguła, Wall Ball, jeśli jest dostatecznie lekkie, nadaje się do użytku przez osoby początkujące i mniej zaawansowane.
W kwestii proponowanych ćwiczeń, trzeba pamiętać, że wall ball nie służy stricte do treningu siłowego. Wymaga on od nas ruchu całego ciała, co w efekcie przekłada się na całkowitą poprawę naszych zdolności i możliwości. Dobrym pomysłem jest wdrożenie takich ćwiczeń do części cardio – wymienić nudne bieganie na bieżni na wspomniany trening funkcjonalny. Podnoszenie piłki nad swoją głowę i przysiadanie z nią, będzie angażować ogromną liczbę stawów i mięśni. Szybko dostrzeżemy zwiększenie wydolności, pojemności płuc i wydajności w treningu siłowym.
Wall Ball z wyglądu przypomina klasyczną piłkę lekarską. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, zauważymy iż różni się technicznymi detalami – ma inny rozmiar oraz jest skonstruowany z odmiennej liczby płatów. Dodatkowo w przedniej części umieszczane są zewnętrzne uchwyty, wiązania oraz system uszczelniający. Pozwala to na przymocowanie liny bądź gumy i całkowicie odmienić wymiar wykonywanych ćwiczeń.
Przy wyborze warto kierować się doświadczeniem i wiekiem potencjalnego użytkownika. Od tych czynników zależne będzie to, jaki ciężar będzie w stanie unieść ćwiczący. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem poleca się wall balle o wadze 3 – 5 kg. Sportowcy średnio-zaawansowani zadowoleni będą z piłki 7-kilogramowej. Najcięższe – o wadze 9, 10 kg i 15 kg – sprawdzą się w przypadku zaawansowanych trójboistów i kulturystów.