wnetrze silowni

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? 10 porad dla początkujących


Coraz więcej osób decyduje się na różnego rodzaju aktywności fizyczne. Chętnie ćwiczymy na siłowni i korzystamy z profesjonalnego sprzętu sportowego. Też chcesz zacząć? Zobacz 10 porad dla początkujących!


Siłownia – jak zacząć trenować?

Nieznane zawsze napawa lękiem. Wiele osób boi się pierwszy raz pójść na siłownie, bo tak naprawdę nie wie czego może się tam spodziewać. Dobrze zatem wybrać się z kimś kto doskonale orientuje się w realiach tego miejsca. Warto również skorzystać z fachowej wiedzy pracowników siłowni. Takie wsparcie z pewnością się przyda na samym starcie.

10 porad dla początkujących na siłowni

Rozpoczynanie przygody z siłownią nie będzie proste, ale warto się przełamać. Trzeba wiedzieć o kilku istotnych kwestiach to pomoże nam bezpiecznie wkroczyć do świata sportu. Poniżej znajdziesz 10 zasad dla początkujących:

1. Kiedy najlepiej trenować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo to zależy od naszego harmonogramu dnia oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Na samym początku pora nie jest tak ważna, wystarczą chęci. Choć rano na czczo najskuteczniej spalamy tkankę tłuszczową.

2. Jak długo powinien trwać trening?

Po mniej więcej 40 minutach organizm dopiero zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Więc dobrze poświęcić na aktywność godzinkę, albo więcej w zależności od możliwości fizycznych.

3. Jak często chodzić na siłownie?

Tu również nie ma jednej odpowiedzi, bo każdy organizm reaguje inaczej. Optymalny czas to 3 dni w tygodniu. Pamiętaj o zachowaniu przerwy na regeneracje! Najlepiej robić dzień treningu, potem pauza i znów ćwiczenia, przerwa itd. Jednego dnia skup się na dolnej części sylwetki, a potem na górnej – to często stosowany patent.

  Kalistenika - co to jest i jak zacząć treningi? Efekty kalisteniki

4. Spakuj torbę na siłownie!

Zabierz przede wszystkim wygodny strój sportowy i buty na zmianę. Przyda się na pewno ręcznik, a także woda oczywiście niegazowana, można również zapakować odżywkę białkową. Ewentualnie weź jeszcze specjalne rękawiczki, które zabezpieczą dłonie przez otarciami.

5. Opanuj poprawną technikę

Tylko to doprowadzi Cię do celu. Nieprawidłowe wykonywanie pozycji nie da dobrych rezultatów, może nawet spowodować urazy. Liczy się regularny oddech, precyzyjna technika ruchu, generowanie oraz odpuszczanie napięcia, jak i pilnowanie tempa ćwiczeń. Skorzystaj z fachowej pomocy pracowników siłowni!

6. Stopniowo zwiększaj poziom trudności

Nie możesz od razu rzucić się na głęboką wodę, bo stracisz zapał. Fazowo należy utrudniać sobie aktywność, na przykład dodając coraz cięższy ciężar, czy poprzez zwiększenie liczby powtórzeń. Małe kroki doprowadzą Cię do celu szybciej niż myślisz!

7. Zawsze rób rozgrzewkę

Zawsze zaczynaj każdy trening od kilkuminutowej rozgrzewki, postaw na rowerek, bieżnie, czy stepper. Potem przejdź do ćwiczeń siłowych, a na końcu zrób cardio. 

8. Pamiętaj o posiłku po aktywności fizycznej

Musisz uzupełnić braki. Po kilku minutach wypił odżywkę lub zjedz, na przykład banan, a po powrocie do domu spożyj pełnowartościowe danie wynoszące 700-800 kcal. O późnej porze wieczorem niech będzie to lekkostrawny posiłek o wartości maksymalnie 400 kcal.

9. Zmień swoje nawyki żywieniowe

Ograniczyć cukier i sól, a także słodkie przekąski oraz napoje gazowane. Za to jedz dużo białka i warzyw. Pełnoziarniste produkty staną się bazą Twoich dań. Pij w ciągu doby 1,5-2 litra wody. Jeśli masz możliwość możesz skorzystać z dietetycznego kateringu. Racjonalne odżywianie doda Ci sił oraz wzmocni efekt ćwiczeń, poza tym podkręci metabolizm.

10. Bądź konsekwentny

Staraj się przestrzegać planu treningu. Nie poddawaj się w chwili słabości, czy braku motywacji. Przerwanie ćwiczeń nie jest dobre, bo potem trzeba wszystko zaczynaj praktycznie od zera, dlatego że cofasz się zamiast iść do przodu.

  Deload - co to i jak go stosować? Fakty i mity

Początki z siłownią są trudne, ale potrafią przynieść wiele satysfakcji. Upłynie nieco czasu nim organizm się dostosuje. Na starcie nie będzie imponujących wyników, ale stopniowo z treningu na trening zauważysz progres. Nie bój się pytać w razie jakichkolwiek wątpliwości pracowników siłowni. Oni chętnie Ci pomogą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *