mezczyzna wykonuje superserie na silowni

Superserie – czym są i jak je wykonywać? Efekty stosowania superserii


Superserie dla amatorów sportów brzmią tajemniczo, ale fani siłowni doskonale znają ten typ strategii treningowej. Czym są superserie? Jak je wykonać? Jakie przynoszą efekty? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania dotyczące tego zagadnienia.


Czym są superserie?

Superserie to popularna strategia treningowa polegająca na kombinacji dwóch ćwiczeń. Dzięki temu nasz organizm pracuje ciężej, a to przyczynia się do osiągania lepszych wyników oraz zwiększonej objętości treningu. Poza tym świetnie wpływamy na wzrost siły, a także na poprawę kształtu naszej sylwetki.

Nie ma wątpliwości, że superserie to idealne rozwiązanie, gdy mamy zastoje i pragniemy przełamać stagnację. Ta metoda równie dobrze spisuje się u osób, które nie są w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na treningi. Poziom doświadczenia nie ma tu większego znaczenia, ale trzeba pamiętać na samym początku o łączeniu ćwiczeń wielostawowych wraz z izolowanymi. To świetna opcja dla początkujących! Zaawansowani z reguły stosują dwa ćwiczenia wielostawowe w jednej serii.

Superserie mają ogromny plus, ponieważ pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu. Miej więcej udaje się zmniejszyć trening o połowę w porównaniu do tradycyjnej metody. Do tego rezultaty są dużo lepsze, ponieważ szybciej budujemy masę mięśniową.

Superserie – co trzeba o nich wiedzieć?

Kluczem sukcesu przy superserii jest dobre połączenie dwóch ćwiczeń. Równie ważne jest pominięcie przerwy, albo stosowanie tylko krótkiej chwili na odpoczynek i wykonywanie minimum 8-15 powtórzeń danej pozycji. Po jednym obwodzie uda się uzyskać 16-30 powtórzeń. Co ważne całość powtarza się 3-4 razy, dlatego to dość ciężki i wymagający trening.

Należy pamiętać, że superserie można podzielić aż na 3 części:

  • Superserie przeciwne nazywane również antagonistycznymi – one polegają na łączeniu przeciwstawnych grup mięśniowych. Jak to wygląda w praktyce? Pojawia się superseria na biceps oraz triceps. Uda się również zrobić miks klatki piersiowej z plecami, albo z mięśniem czworogłowym i dwugłowym ud. Ten typ pomaga nam wzmocnić wydolność organizmu.
  • Superserie niekolidujące ze sobą grupy mięśni – w tym wypadku łączy się mniejsze i większe partie mięśniowe, a więc na zasadzie silna i słabsza. Co ciekawe obie nie mają ze sobą nic wspólnego w czasie treningu. Będzie to, na przykład superseria klatka piersiowa oraz biceps.
  • Superserie jednej partii mięśniowej – tu skupiamy się na tej samej partii, czyli będzie to, na przykład klatka piersiowa plus klatka piersiowa. Zaleca się robić pierwsze ćwiczenie na wolnym ciężarze, a drugie z wykorzystaniem maszyny w celu większej izolacji. Choć można dowolnie tworzyć różne połączenia, bo wszystko zależy od efekty jaki chcemy osiągnąć. Ten wariant pozwala nam „wycisnąć” z jednej partii mięśniowej absolutne maksimum możliwości!
  Ćwiczenia na plecy - 15 najlepszych ćwiczeń, które sprawią że wzmocnisz grzbiet!

Superserie – plan treningowy

Co ważne cały dzień treningowy może składać się z superserii, albo nie. Wszystko zależy od nas. Aczkolwiek podporządkowanie się kombinacji dwóch ćwiczeń prowadzi do dużego szoku mięśni, a to z kolei wpływa na pojawienie się lepszych korzyści. Jednak to opcja powodująca ogromny wysiłek dla naszego ciała, ale mocno skraca aktywność fizyczną. Poniżej znajdziesz przykładowy plan treningowy superserii:

Superserie z przeciwnymi grupami mięśni:

  • klatka piersiowa – postaw na wyciskanie sztangi na ławce poziomej połączone z podciąganiem szerokim nachwytem bądź na wiosłowanie sztangą z rozpiętkami na wyciągu górnym
  • biceps i triceps – zrób wyciskanie francuskie z uginaniem sztangi łamanej leżąc połączone z uginaniem ramion prostym gryfem na wyciągu dolnym, tudzież zdecyduj się na uginanie ramion z supinacją hantli połączone ze ściąganiem linek na wyciągu górnym
  • czworogłowy z dwugłowym ud – przysiady ze sztangą połączone z wyprostami nóg na maszynie leżąc na brzuchu.

Superserie niekolidujące mięśnie to będzie, na przykład:

  • wyciskanie hantli na ławce skośnej połączone z uginaniem ramion z hantelkami chwytem młotkowym bądź uginanie ramion na prostej sztandze połączone z rozpiętkami na maszynie – opcja na klatkę piersiową oraz na biceps
  • ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki połączone z pompkami na poręczach, tudzież wyciskanie francuskie hantli jednorącz połączone z wiosłowaniem hantlem.

Superserie ta sama partia mięśniowa to, na przykład następujące ćwiczenia:

  • wyciskanie sztangi na ławce poziomej połączone z rozpiętkami wyciągu górnego, albo wyciskanie hantli o skosie dodatnim połączone z rozpiętkami na maszynie – pracuje klatka piersiowa
  • wiosłowanie hantlem połączone z podciąganiem na wąsko, bądź wiosłowanie sztangą połączone z podciąganiem nachwytem – pozycje doskonałe na plecy
  • przysiady ze sztangą połączone z wykrokami, tudzież martwy ciąg na prostych nogach połączony z maszyną do prostowania nóg na mięsień czworogłowy – superserie nogi
  • uginanie ramion ze sztangielkami z supinacją nadgarstka połączone z uginaniem ramion za pomocą linek z wyciągu dolnego – pracuje biceps
  • wyciskanie na wąsko prostej sztangi połączone z wyprostami na wyciągu górnym prostego gryfu to pozycja na triceps
  • podciąganie sztangi łamanej do brody połączone z wymachami hantelków na przód barków, bądź tak zwane arnoldki połączone z wymachami handelków na boki w opadzie tułowia – to superserie plecy
  • wznosy na palcach ze sztangą połączone ze wznosami na placach na maszynie, tudzież wypychanie palcami suwnicy połączone z wznosami na palcach ze sztangą – pracują mocno łydki.
  Trening FBW (Full Body Workout) - 5 przykładowych planów treningowych

Dobrze jest stosować 3-4 kombinacje ćwiczeń na cały trening. Na końcu powinna pojawić się mocno wyczerpująca wersja, dzięki temu „dobijemy” i tak bardzo już zmęczone po wysiłku fizycznym mięśnie. Stymulowanie hipertrofii mięśniowej gwarantowane!

Trzeba bardzo uważać, aby nie doszło do przetrenowania. Należy wobec tego dobrze przemyśleć, które połączenie wybrać i jakie ćwiczenia wykonać, do tego zachować zdrowy rozsądek. Opcji jest sporo, więc można porządnie skonstruować trening.

Dodaj komentarz