Ćwiczenia na plecy w domu. Poznaj 5 najlepszych opcji


Bóle pleców to częsty problem, zwłaszcza u osób, które pracują fizycznie lub prowadzą siedzący tryb życia. Rozmaite choroby również mogą powodować pojawienie się tych objawów. Systematyczne ćwiczenia pleców w domu pomogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także wzmocnić tę część ciała. Zobacz 5 sprawdzonych i skutecznych pozycji!


Ćwiczenia na plecy w domu – 5 propozycji

W domowych warunkach możesz trenować całą sylwetkę, także plecy. Tu ważna jest systematyczność oraz sumienne wykonywanie każdej pozycji. Rób to powoli, bardzo dokładnie! Najlepiej sprawdzi się trening złożony, który uwzględni rozwój wszystkich mięśni tej części ciała, również tych głębokich.

Zawsze niezbędna jest krótka rozgrzewka przed treningiem! Dlaczego? Rozgrzejesz w ten sposób stawy oraz mięśnie, a także zapobiegniesz pojawieniu się kontuzji. Niestety, plecy są bardzo narażone na urazy. Przez 5 minut możesz, na przykład ćwiczyć skłony, skręty tułowia, czy też krążenia ramion. Jeśli chcesz dodatkowo do tego wykorzystaj obciążenie, ale nie powinno być ono zbyt duże! Jeżeli już złapałeś kontuzję lub po prostu czujesz ból w plecach to zastanów się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalistów. Ja osobiście korzystałem z rehabilitacji o tutaj https://prm.waw.pl/bol-kregoslupa/ i śmiało mogę każdemu polecić.

Dopiero po rozgrzewce możesz przejść do treningu właściwego pleców. W domu masz kilka opcji, między innymi bez przyrządów lub z wykorzystaniem, na przykład drążka lub obciążenia w postaci klasycznych hantli. Ćwiczenia należy wykonywać 3 razy w tygodniu, wystarczy tutaj 20-30 powtórzeń każdej pozycji. Z czasem robisz nawet 2 serie.

Koniecznie przeczytaj  Callanetics - co to jest i na czym polega? Efekty oraz ćwiczenia

Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia na plecy w domu:

1. Unoszenie rąk i nóg w pozycji na brzuchu, czyli kładziesz się na brzuchu na macie, a kończyny są wyprostowane. Czoło ma być tuż nad ziemią, szyja i głowa są przedłużeniem kręgosłupa. Te ćwiczenie polega na unoszeniu wyprostowanych nóg oraz rąk i wytrzymaniu w tej pozycji przez 30-40 sekund.

2. Klęk podparty jednostronny – kolana znajdują się na szerokości barków, a ramiona i uda równolegle. Unosisz do góry i prostujesz naprzemiennie kończyny, czyli lewą rękę oraz prawą nogę. Przytrzymujesz kilka sekund, a następnie zmieniasz strony.

3. Mostek na boku – kładziesz się na prawym boku jednocześnie opierając się na prawym przedramieniu. Lewa ręka znajduje się na prawym barku, za to nogi są wyprostowane. Lekko unosisz biodra do góry, cała sylwetka musi mieć wtedy linię prostą, zarówno głowa, tułów i dolne kończyny. Wytrzymujesz maksymalnie 10 sekund, opuszczasz sylwetkę. Po 4-5 powtórzeniach zmieniasz stronę.

4. „Koci grzbiet” – pozycją wyjściową jest klęk podparty. Podnosisz tułów, w ten sposób aby wypiąć pośladki. Sylwetka przypomina, dzięki temu „koci grzbiet”. Pozostajesz w takim ułożeniu kilka sekund i wracasz do pierwotnej figury.

5. Ukłon – siadasz na piętach, przechodzisz do klęku podpartego przesuwasz ręce do przodu. Wypinasz plecy ku górze, poprzez to zmieniasz ciężar ciała. Przesuwasz go tak by znaleźć się z powrotem w pozycji wyjściowej. W tym ćwiczeniu najważniejsze jest, jak najdalej wysuwać ręce. 10 serii w zupełności wystarczy.

Koniecznie przeczytaj  Jak wyrobić mięśnie brzucha?

Możesz również podciągać się na drążku zamocowanym w drzwiach, albo unosisz ręce wraz z obciążeniem, na przykład z hantlami. Dzięki temu mocniej zaangażujesz mięśnie pleców. W tym przypadku wykonuj mniej serii!

Na koniec rozluźnij mięśnie pleców. Jak to zrobić? Stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana. Zrób skłon tułowia do przodu ze skrzyżowanymi rękami. Stopniowo przesuwaj ciężar ciała do przodu jednocześnie rozluźniając szyję. Po minucie wyprostuj kręgosłup. Powtórz tę czynność kilka razy!


Domowe ćwiczenia na plecy – jakie efekty przynoszą?

Systematyczne treningi mają masę zalet. Ćwiczenia na plecy w domu zajmą nam jedynie kilka minut, a pozwolą zapobiec przeciążeniu kręgosłupa. Dzięki nim zapomnisz również o dokuczliwym bólu i przykurczach. Co jeszcze zyskujemy?

  • utrzymujemy kręgosłup w dobrej kondycji
  • zyskujemy wyprostowaną sylwetkę
  • po dłuższym czasie mamy widoczne pięknie zarysowane mięśnie
  • pojawia się wzmocnienie mięśni pleców.

Domowe ćwiczenia na plecy poprawiają naszą kondycję, jak i wygląd. Są niezwykle ważne, głównie u osób, które mają problemy z kręgosłupem.


 

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *