kobieta robi brzuszki na silowni

Efekty robienia brzuszków – jakie są i czy warto je robić?


Brzuszki to chyba jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Można je robić praktycznie wszędzie, poza tym nie wymagają specjalnego przygotowania i dużej kondycji fizycznej. Jakie są efekty robienia brzuszków? Warto je wykonywać? Sprawdź koniecznie co daje regularne powtarzanie tej pozycji!


Czy brzuszki odchudzają?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy brzuszki odchudzają? Niestety, ale wykonywanie tylko i wyłącznie tego jednego ćwiczenia nie jest w stanie wiele zmienić akurat w tej kwestii. Nie da się ukryć, że brzuszki powodują, że wzmacniamy mięśnie oraz ujędrniamy skórę znajdującą się w tym miejscu, aczkolwiek nie uzyskamy zupełnie płaskiego brzucha.

W ciągu 10 minut powtarzania brzuszków tracimy około 30 kcal, a więc wynik nie jest zbyt duży. Niezbędne jest dodanie do nich innych pozycji, albo treningu cardio, który przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej bądź wariantu interwałowego o zmiennym tempie. Oczywiście nie można również zapominać o innym ważnym aspekcie jakim jest dieta. W bardzo dużym stopniu to co jemy wpływa na wygląd brzucha! Pamiętaj, że alkohol, słodycze, słone przekąski, dania typu fast food, mocno przetworzona żywność i napoje gazowane – one nie służą sylwetce.

Jeśli zależy Ci na zbiciu wagi to wykonuj brzuszki 3-4 razy w tygodniu, ale co ważne podczas treningu, który jest ukierunkowany stricte na brzuch. Taka sama proporcja dotyczy cardio lub interwałów, ale one powinny trwać co najmniej 30 minut. Co ważne z czasem taką aktywność fizyczną można wydłużać nawet do 40-50 minut.

Po jakim czasie spodziewać się efektów robienia brzuszków?

Przy każdym treningu ważna jest regularność, również jeśli chodzi o brzuszki. Już po około 14 dniach widać pierwsze pozytywne zmiany. Jakie? Brzuszki efekty po 2 tygodniach to delikatne ujędrnienie oraz wysmuklenie brzucha. To da Ci power do dalszego działania. Natomiast brzuszki efekty po miesiącu, gdy udało się spalić więcej tkanki tłuszczowej to pojawienie się subtelnego zarysowania mięśni.

  Najlepsze ćwiczenia na uda - TOP 17 najskuteczniejszych ćwiczeń na uda

Marzysz o płaskim brzuchu z kaloryferem? Niestety, ale same brzuszki nie dadzą takiego rezultatu. Konieczne jest wobec tego postawienie na różnorodność, a więc na kilka form ruchu. Ćwiczenia na drążku, z piłką, na ławeczce, albo ze sprzętem – te warianty okażą się niezwykle pomocne. W sytuacji kiedy marzysz o wyraźniejszej węższej talii dodaj do treningu pozycję russian twist, a także kręcenie kołem hula hoop.

Poniżej znajdziesz efekty robienia brzuszków:

1. Mocne mięśnie brzucha

Systematyczny trening, w którym pojawiają się brzuszki wzmacnia mięśnie brzucha. To wpłynie zarówno na wygląd tej części ciała, jak i na nasze zdrowie. Dzięki temu kręgosłup jest lepiej ustabilizowany, a Ty łatwiej znosisz wykonywanie codziennych obowiązków. Podnoszenie przedmiotów, czy siedząca praca będzie mniej kłopotliwa. Mocne mięśnie powodują ponadto, że bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są mniej dokuczliwe.

2. Ujędrnienie skóry

Brzuszki są pomocne, gdy chcemy ujędrnić skórę. Ta pozycja jest idealna dla osób na diecie, a także podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Dzięki brzuszkom zwiększamy produkcję kolagenu – białka odpowiedzialnego za sprężystość, a także gęstość skóry. W ten sposób zmniejszamy ryzyko pojawienia się obwisłych nieestetycznych fałdek.

3. Szczupła talia

Pozycja brzuszków dodatkowo modeluje talię, a to niezwykle kluczowy aspekt w kobiecej sylwetce.  Poleca się łączyć to ćwiczenie z innym, takim jak russian twist, a więc ze skrętem tułowia w pozycji siedzącej. To pozwoli nam wpłynąć na mięśnie skośne brzucha, a poprzez to na wyraźny zarys talii. Jeszcze lepszy wynik da nam dodanie cardio oraz dobrze zbilansowanej diety.

4. Wysmuklenie

Trening bazujący na brzuszkach powoduje, że brzuch staje się z czasem bardziej smuklejszy. Ważne jest jednak, aby usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, dzięki temu wynik Cię zachwyci. Ta część ciała stanie się płaska, poza tym będzie z subtelnym zarysem mięśni. Zapewniamy, że po kilku miesiącach regularnej pracy efekty będą widoczne gołym okiem!

  Ćwiczenia na proste plecy - jak się nie garbić? 5 sprawdzonych ćwiczeń

5. Twardy brzuch

Brzuszki powodują, że brzuch staje się nie tylko jędrny, ale i twardszy. Różnica będzie mocno wyczuwalna już po kilku miesiącach treningów kilka razy w tygodniu. Redukcja tkanki tłuszczowej oraz rzeźbienie mięśni pozwala pozbyć się wystających boczków oraz zmienić strukturę skóry brzucha.

6. Motywację do dalszej pracy

Kiedy zaczniesz regularnie trenować brzuszki i zobaczysz pierwsze zmiany to z pewnością będziesz chcieć pracować dalej nad ciałem. Aby ćwiczenia nie było monotonne to dodawaj do nich rozmaite dodatkowe formy ruchu, które podkręcają metabolizm, a jednocześnie zapobiegają nudzie.

Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że aby osiągnąć wyżej opisane efekty to konieczne będzie rozszerzenie planu treningowego o jeszcze inne dodatkowe pozycje, a nawet o odmienne warianty aktywności fizycznej. Niezbędna jest również prawidłowo zbilansowana dieta, a na redukcji oczywiście pojawi się deficyt kalorii, czyli dostarczamy ciału mniej kalorii niż ono potrzebuje.

Dodaj komentarz