zakwasy na lydkach

Zakwasy na łydkach – jak je zlikwidować? Sprawdzone metody

Bardzo często po intensywnej aktywności fizycznej pojawiają się zakwasy na łydkach. To dość bolesna dolegliwość. Jak ją zlikwidować? Co może pomóc? Sprawdź koniecznie nasze rady!

Zakwasy w łydkach – dlaczego powstają?

Nie każdy wie co to są zakwasy. Jest to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Fachowa nazwa tego zjawiska brzmi DOMS – z języka angielskiego Delayed Onset Muscle Soreness, czyli mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Co do teorii związanych z tym zjawiskiem są aż dwie. Pierwsza z nich, a jednocześnie najpopularniejsza mówi, że mocny trening powoduje nagromadzenie dużej ilości kwasu mlekowego. Tak naprawdę jest on zużyty w przeciągu dwóch godzin od aktywności fizycznej. To jest jednak, tak zwana bolesność wczesna, czyli ból wywołany zmianami biochemicznymi w organizmie. Dochodzi do niego w momencie, gdy kwas mlekowy nie przekształci się w całości w glukozę. Druga teoria stwierdza, że winowajcą zakwasów są mikrouszkodzenia mięśni. Dochodzi do nich w czasie ćwiczeń, mamy wtedy zerwania połączenia między aktyną oraz miozyną.

DOMS pojawia się po około 48-72 godzinach od treningu. Ból występuje w czasie regeneracji włókien, które próbują się odbudować. Dzięki temu stają się one mocniejsze, a zarazem silniejsze.

zakwasy na lydkach u kobiety

Jak zlikwidować zakwasy w łydkach? 5 sposobów

Zakwasy w łydkach mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Charakterystyczne mrowienie zniknie samoistnie, jednak można przyspieszyć ten proces. Co zrobić? Poniżej znajdziesz niejeden sprawdzony sposób na zakwasy w łydkach. Mamy aż 5 prostych trików. Oto one:

1. Zadbaj o odpoczynek, czyli odpuść sobie aktywność fizyczną, a także inne formy ruchu, takie jak długie spacery, czy też chodzenie po schodach. Dobrze jest poleżeć z nogami umieszczonymi powyżej bioder. Dlaczego? To usprawni przepływ krwi.

  Jak przyspieszyć regenerację mięśni? 10 sposobów na szybką odbudowę

2. Masaż pozwoli się zrelaksować, jak i pozytywnie wpłynie na zakwasy na łydkach. Możesz zrobić go jedynie rękami, aczkolwiek kostki lodu, a także specjalne rollery przyniosą większą ulgę obolałemu ciału.

3. Na zakwasy pomoże kąpiel w ciepłej wodzie, ale powinna być ona dość krótka. Do wody dolej aromatyczne olejki, które pozwolą się zrelaksować i odpocząć zmęczonym nogom. Warto stosować olejek lawendowy, bo on łagodzi dolegliwości bólowe. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne, dlatego doskonale się spisze. Możesz również wybrać wariant rozmarynowy i goździkowy, czyli typy rozgrzewające.

4. Maści i kremy z apteki o właściwościach rozgrzewających i przeciwbólowych pozwalają szybko pożegnać zakwasy. Ich użycie jest proste, a skuteczność gwarantowana, bo naprawdę uśmierzają dokuczliwy ból.

5. Ocet ma specyficzny zapach, choć wyróżnia się również wszechstronnym zastosowaniem. Masa osób wykorzystuje go nie tylko w kuchni! Wystarczy wsmarować ten produkt spożywczy w bolesne miejsce lub wykorzystać do okładów.

masaz lydek na zakwasy

Zakwasy w łydkach bez wysiłku – co mogło je spowodować?

Zakwasy w łydkach po bieganiu są tak samo częste, jak te po długiej jeździe na rowerze. Przyczyn występowania tej dolegliwości jest całkiem sporo. Co powoduje DOMS? Będzie to, między innymi:

  • brak rozgrzewki – zapominanie o rozgrzaniu ciała może mieć wiele fatalnych skutków, między innymi sprzyja występowaniu DOMS i kontuzjom
  • brak rozciągania – taki finał pozwala na szybszą regenerację organizmu oraz na zmniejszenie dolegliwości bólowych, do tego zapobiega występowaniu zakwasów
  • za duża intensywność ćwiczeń, dlatego też zwiększaj stopień trudności powoli, do tego fazowo, aby uniknąć niebezpiecznych przeciążeń
  • za szybkie narzucone tempo ćwiczeń
  • powrót do regularnych ćwiczeń po długiej przerwie lub po przebytej kontuzji
  • pokonywanie za długich dystansów na raz, na przykład biegowym, bowiem trzeba podnosić poprzeczkę stopniowo z treningu na trening.
  Efekty zumby - jakie są i jak zacząć trenować?

Ponadto:

  • zbyt trudne ćwiczenia, które nie są dopasowane do naszych możliwości.

Jeżeli nie podejmowałeś wysiłku, to zakwasy mogą spowodować:

  • za długie spacery, do których ciało nie jest przyzwyczajone
  • infekcje

Do tego może to być objaw choroby:

  • zapalenia mięśni
  • zespołu przewlekłego zmęczenia
  • reumatyzmu
  • niedoczynności tarczycy.

Dodaj komentarz