kobieta cwiczy zumbe

Efekty zumby – jakie są i jak zacząć trenować?


Zajęcia zumby cieszą się ogromną popularnością, co ciekawe nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Taki trening to miks dobrej zabawy, tańca i odrobiny mocnego wysiłku. Jakie efekty przynosi ta aktywność fizyczna? Jak zacząć trenować zumbę? Sprawdź koniecznie!


Zumba – co to jest i na czym polega?

Zumba to trening taneczny aerobowy, który zawiera w sobie jeszcze inne elementy, między innymi aerobiku, sztuk walki, czy treningu cardio. Autorem tego wyjątkowego połączenia jest tancerz oraz choreograf Albert „Beto” Perez. Ta metoda wywodzi się z Kolumbii, dlatego jest tak energetyczna i wesoła. Choreografie są inspirowane w głównej mierze tańcami latynoskimi, ale pojawia się także taniec brzucha, czy Quebradita. Efektywny trening, dobra zabawa i power są gwarantowane. Energetyczna muzyka stanowi idealną oprawę dla tej dynamicznej aktywności.

Trening zumby ma wiele wcieleń. Poniżej znajdziesz największe hity:

 • zumba basic – mamy tu podstawowe kroki salsy i bachaty, które są przeplatane wykrokami oraz przysiadami
 • zumba toning – wariant, w którym stosuje się lekkie ciężarki w formie grzechotek
 • zumba fitness – ten typ mocno skupia się na ramionach oraz na pośladkach
 • zumba gold – typ dla seniorów
 • strong by zumba – mamy tu elementy ćwiczeń siłowych oraz treningu cardio, poza tym pojawia się zdecydowanie mniej tańca w porównaniu do innych odmian.

To tylko niektóre z najpopularniejszych wersji zumby, ponieważ istnieje ich dużo więcej. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Instruktorzy próbują różnych modyfikacji oraz połączeń, dlatego jest kilka poziomów trudności. Co ważne kroki są łatwe do zapamiętania oraz do powtórzenia, dlatego każdy może spróbować swoich sił nawet małe dzieci.

  Killer Ewy Chodakowskiej - na czym polega? Ćwiczenia i efekty

Jak zacząć trenować zumbę?

Zajęcia zumby są dostępne w większości klubów, jeśli jednak nie masz możliwości się na nie zapisać spróbuj trenować w domu. W sieci znajdziesz wiele filmików instruktażowych, poza tym na rynku dostępne są płyty z treningami zumby. Możliwości masz kilkanaście.

Jak zacząć trenować zumbę? Wystarczy wygodny strój sportowych oraz chęci. Daj sobie trochę czasu, aby przyzwyczaić się do dynamicznego tempa, nie staraj się na siłę nadążyć za instruktorem. Skup się na powtarzaniu ruchów. Niech muzyka Cię poniesie! Na początku będzie trudno, bo zumba jest intensywna, ale z każdymi kolejnymi zajęciami będziesz czuć się swobodniej, do tego z większą łatwością przyjdzie Ci zapamiętanie kolejnych kroków i mniej będziesz odczuwać zmęczenie.

Zumba a odchudzanie

Zumba większości osób kojarzy się z dobrą zabawą w rytm muzyki, tak jest, ale ta aktywność potrafi mocno zmęczyć. Podczas godzinnego treningu można spalić, od 600, do 1000 kcal. Najlepsze wyniki daje wariant z obciążeniem lub ten w wodzie, a więc aqua-zumba. W każdej odmianie tempo jest zmienne, dlatego do pracy angażujemy prawie całe ciało. Zumba, a odchudzanie to doskonałe połączenie! Dlaczego? Przede wszystkim:

 • uda się w dość krótkim czasie spalić sporo kalorii
 • sylwetka szybko stanie się smuklejsza
 • zmniejszysz znacząco obwody.

Należy pamiętać, że zumba to zajęcia grupowe, a więc uczestnicy wzajemnie się mobilizują do działania oraz wspierają. Nutka konkurencji natomiast może na niektórych działać, jako dodatkowy pozytywny czynnik, aby walczyć o smukłe ciało i się nie poddawać. Zumba w procesie odchudzania może być ciekawą alternatywą dla treningu siłowego. Przecież nie każdy lubi uczęszczać na siłownię, zwłaszcza panie.

Efekty zumby – czego się spodziewać?

Nie ma wątpliwości, że zumba dużo zmienia w życiu uczestników zajęć. Plusów jest sporo, a pierwsze efekty pojawiają się dość szybko, a to daje jeszcze większą motywację do działania. Przy regularnym uczęszczaniu na tego rodzaju aktywność fizyczną możesz zauważyć między innymi:

 • spory spadek wagi
 • ogólną poprawę kondycji
 • lepszą świadomość własnego ciała
 • lepszą koordynację ruchową
 • poprawę poczucia rytmu
 • widoczne zmiany w wyglądzie sylwetki
 • Twoje nastawienie do życia się zmieni
 • zyskujesz zastrzyk pozytywnej energii.
  Dlaczego trening na rowerze stacjonarnym jest idealny dla początkujących?

Zumba pozwala pracować nad ciałem, przede wszystkim nad jego wysmukleniem. Choć oprócz tego możesz dostrzec także lepsze ujędrnienie skóry, jak i uwydatnienie mięśni. Taniec pozytywnie działa na serce oraz na kręgosłup. Wiele pań zyska większą pewność siebie oraz poczuje się lepiej na parkiecie. Co najważniejsze podczas zumby dobrze się bawisz, a więc uda się dodatkowo zrelaksować, zredukować stres, a także możesz zapomnieć o problemach dnia codziennego. Dużym plusem jest to, że tego typu zajęcia taneczne angażują do pracy wszystkie grupy mięśni, dlatego wpływasz na całe ciało.

Zumba efekty przed i po miesiącu są naprawdę zjawiskowe. Waga spada, obwody się zmniejszają, a Ty masz mnóstwo energii do działania. Jędrność skóry się zmieni, zyskasz ponadto wyprostowaną sylwetkę. Co jeszcze się stanie? Kondycja fizyczna poprawi się, a Ty przestaniesz łapać zadyszkę. Wystarczą 4 tygodnie regularnych zajęć 3 razy w tygodniu, a  nie tylko Twoje ciało się zmieni, ale również wiele innych aspektów życia.

One thought on “Efekty zumby – jakie są i jak zacząć trenować?

 1. Zumba Fitness to bardzo efektywny trening cardio. Przy odpowiedniej diecie i regularnych treningach możemy wzmocnić ciało, zredukować masę oraz bardzo dobrze bawić się podczas każdych zajęć.

Dodaj komentarz