kobieta ćwiczy na piłce w siłowni

Body sculpt – jak wyrzeźbić piękną sylwetkę?

Artykuł zaktualizowany


Nie ma chyba osoby, która byłaby w pełni zadowolona ze swojej figury. Zwykle chcemy coś poprawić, podnieść, ujędrnić, odchudzić… Poszczególne partie ciała wymagają innego rodzaju ćwiczeń, dlatego chcąc wymodelować sylwetkę, warto skorzystać z oferty siłowni i fitness klubów.


Zajęcia, które mogą nam pomóc zrealizować marzenie o pięknej figurze to body sculpt – z ang. „rzeźbienie ciała”. Celem takiego treningu  jest właściwe „wyrzeźbienie” zgrabnej sylwetki. Podczas ćwiczeń  kształtowane i wzmacniane są wszystkie mięśnie, a także poprawia się rozciągliwość włókien mięśniowych. Zajęcia składają się z 10 minutowej rozgrzewki, 35 minut części głównej i 5 minut stretchingu. Na zajęciach body sculpt najczęściej wykorzystuje się piłki i hantle, często do rzeźbienia dolnej partii wykorzystuje się też step.

Zajęcia te nie zawierają elementów choreograficznych. Trening prowadzi się w taki sposób, aby wykonywać ćwiczenia izolowane, które dają możliwość i zapewniają koncentrację na konkretnych ćwiczonych partiach ciała. Dzięki temu można kształtować te partie ciała, na których najbardziej nam zależy.

Body scuplt dla otyłych

Nie trzeba się obawiać, że po tego typu treningach będziemy wyglądać jak kulturyści. Zajęcia body sculpt opracowywane są w taki sposób, aby zwiększyć nietylko naszą aktywność ruchową, ale także rozprawić się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i podkreślić mięśnie w wybranych partiach ciała ( bez ich przesadnej ekspozycji). Kiedy połączymy intensywny trening z odpowiednią dietą, mamy wręcz 100 procentową gwarancję, że osiągniemy pozytywne efekty. Co ciekawe, dieta nie musi być wcale wyjątkowo restrykcyjna – wystarczy wyeliminować lub ograniczyć spożycie cukru, soli i szkodliwych tłuszczy.

Koniecznie przeczytaj  Ćwiczenia na powiększenie biustu - jakie wykonywać?

Body sculpt  dla zbyt szczupłych

Ćwiczenia modelujące sylwetkę body sculpt to propozycja nie tylko dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Coraz chętniej z zajęć w klubach fitness korzystają osoby szczupłe, które narzekają na przykład na zbyt mało kobiece kształty, brak wcięcia w talii itp. Body sculpt przy regularnych treningach daje naprawdę świetne efekty – sylwetka zostaje wyrzeźbiona, a dodatkowo ćwiczenia wpływają na równowagę całego ciała i lepszą kondycję. Inne korzyści wynikające z treningów to zmiany w metabolizmie – przyspiesza się proces przemiany materii,  poprawia ukrwienie ciała i praca mózgu.


Body Sculpt – efekty

  • poprawa kondycji,
  • zwiększenie naszej aktywności ruchowej,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • zgrabna sylwetka,
  • szybsza przemiana materii,
  • wzmacnianie i rozciągnięcie mieśni.

Body sculpt –  ważna wskazówka

Należy pamiętać, że body scuplt to dość intensywny trening o charakterze siłowym, nieco mniej wymagający niż zajęcia TBC, dlatego osoby chcące ćwiczyć w ten sposób, powinny wykazywać się dobrą kondycją już na starcie. Jeżeli nie jesteśmy w formie, lepiej stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku zaczynając od lżejszych ćwiczeń. Warto też skorzystać z pomocy trenera personalnego, który na podstawie oceny naszej aktualnej kondycji zaproponuje odpowiednie ćwiczenia i zadba o bezpieczeństwo podczas treningu.

Koniecznie przeczytaj  Pamięć mięśniowa - co to jest i jak ją ćwiczyć? Ile czasu trwa?

Oceń ten artykuł!
[Ocena: Średnia: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *