kobieta wykonuje aerobiczna 6 weidera

Aerobiczna 6 Weidera (A6W) – ćwiczenia, efekty oraz plan treningowy


Ćwiczenia nazywane aerobiczną 6 Weidera cieszą się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym trening można wykonywać w każdym miejscu bez użycia jakiegokolwiek sprzętu. Na czym polega ta aktywność? Jak wygląda plan treningowy aerobicznej 6 Weidera? Jeśli nie wiesz, to koniecznie to sprawdź!


Trening aerobiczny 6 Weidera – jak wygląda?

Aerobiczna 6 Weidera powstała dawno temu, mimo to wciąż jest hitem. Ten typ treningu wymyślił trener oraz kulturysta z Kanady – Joe Weider. Jak wygląda słynna A6W? Chodzi tu o wyrzeźbienie mięśni brzucha w przeciągu 42 dni. Co ważne nie ma tu mowy o przerwach, czyli o dniach wolnych od aktywności!

Plan treningu A6W

  • ćwiczenia wykonujesz systematycznie, czyli codziennie
  • każdego dnia robisz te same pozycje – jest ich 6
  • co jakiś czas rośnie liczba wykonywanych serii oraz powtórzeń, a więc stopniowo zwiększasz z dnia na dzień objętość treningu.

Codziennie powtarzasz konkretne pozycje w tej samej kolejności. Wszystkie 6 ćwiczeń z treningu A6W znajdziesz poniżej:

1. Kładziesz się na plecach, podnosisz klatkę piersiową, a następnie naprzemiennie unosisz nogi ugięte pod kątem 90 stopni. Co ważne robisz to tak, aby między udem, a biodrem był kąt prosty! Przez 3 sekundy trzymasz dłońmi kolano. Potem wracasz do pozycji wyjściowej i zmieniasz stronę, powtarzasz czynność.

2. Kolejna pozycja – unosimy klatkę piersiową do góry, jednak odcinek lędźwiowy płasko opiera się na podłodze. Co więcej dwie nogi są zgięte – wędrują w górę, oczywiście także mają kąt 90 stopni. Należy w takim ustawieniu wytrzymać co najmniej 3 sekundy i dopiero potem można powrócić do pozycji wyjściowej.

3. Następne ćwiczenie polega na tym, że zakładamy ręce na kark, podnosimy klatkę piersiową i naprzemiennie unosimy nogi zgięte w kolanie (wymagany kąt 90 stopni). Dotykamy nimi do łokcia, po 3 sekundach opuszczamy.

  Ćwiczenia z ręcznikiem - 10 przykładowych ćwiczeń

4. Ponownie wykonujesz wyżej wymienione ćwiczenie, ale jest pewna modyfikacja, bo tutaj obie nogi wykorzystujesz w jednym powtórzeniu, a nie jak wcześniej na zmianę.

5. Znów powtarzasz pozycję 3, czyli nogi są zgięte, klatka uniesiona, a ręce zaplecione na karku. Jednak nie ma po powtórzeniu przerwy, ale nogi unosimy naprzemiennie.

6. W ostatniej pozycji wznosimy nogi proste w kolanach, pamiętając o tym, że opieramy ciało jedynie na pośladkach. Tu klatka i odcinek lędźwiowy kręgosłupa wędruje ku górze.

Pierwszego dnia masz 1 serię z 6 powtórzeniami, a 2 i 3 identyczną liczbę powtórek za to  pojawiają się 2 serie, natomiast 3-6 doby są już 3 partie. Wartość rośnie wraz z kolejnymi dniami, czyli powoli dodajesz następne 2 powtórzenia, ale zachowując 3 serie aż do uzyskania wyniku 24 powtórzeń w ostatnich dobach.

Nigdy nie rób treningu A6W na pusty żołądek! Przystąp do ćwiczeń minimum godzinę po posiłku. Dobrą porą będzie poranek, kiedy organizm jest wypoczęty i pełen energii. Dodatkowo zyskasz pobudzenie oraz świetny nastrój.

Efekty treningu A6W

Systematyczny trening aerobicznej 6 Weidera jest bardzo skuteczny. Pobudza do pracy mięśnie brzucha, do tego wpływa na poprawienie ogólnej sprawności fizycznej organizmu.  Choć brak przerwy między kolejną sesją jest dla wielu wyczerpujący, poprzez to zdarza się, że spada efektywność. Taki skutek daje również przerwanie planu! Masa osób ma też silne bóle w okolicy brzucha. Bywa, że kręgosłup także daje o sobie znać. Konieczna jest zatem determinacja oraz wytrwałość, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie, czyli za każdym razem kilku minutowa rozgrzewka i pamiętanie o prawidłowej technice.

Po 42 dniach stosowania A6W mięśnie brzucha będą wzmocnione. Mało tego pojawi się ich wyraźny zarys. Jeśli mamy, tak zwaną „oponkę” efekt z pewnością będzie mniej spektakularny, bowiem nie spalimy dużej ilości tłuszczu stosując tylko i wyłącznie ten plan treningowy. Mimo to regularność oraz przestrzeganie zaleceń pozwoli nam w przeciągu 1,5 miesiąca poprawić wygląd naszego brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *