mezczyzna wypoczywa po uprawianiu sportu

Dlaczego ważny jest zdrowy sen przy uprawianiu sportu?


Jeśli trenujesz jakąś dyscyplinę sportu, to na pewno zdajesz sobie sprawię z tego, że odpoczynek po wzmożonym wysiłku to konieczność. Aby w pełni zregenerować swoje mięśnie i odnowić zasoby energii po wyczerpującym treningu, trzeba też zadbać o jakość swojego snu.


Masz za mało czasu na sen? Twoja forma na tym straci!

Żyjemy w coraz większym pośpiechu. Nierzadko obowiązki zawodowe zajmują nasz czas również po godzinach, a przecież trzeba jeszcze zająć się rodziną, przygotowaniem posiłków, sprzątaniem i załatwianiem różnych spraw. Wcale nie trzeba być rodzicem, by narzekać na brak wolnego czasu! Przy tym wszystkim musimy też myśleć o dbaniu o swoją kondycję fizyczną. Wiele osób czerpie dużo przyjemności z uprawiania sportu, jednak każdy, kto źle sypia, odczuwa brak energii podczas ćwiczeń i w ciągu całego dnia. Jeśli chcesz czerpać korzyści ze swoich treningów, nie możesz zarywać nocy! Intensywny trening po nieprzespanej nocy będzie Ci się wydawał prawdziwą męczarnią. Brak snu przyczynia się też do zaburzeń metabolizmu, a nie chcesz przecież, by cały Twój wysiłek poszedł na marne.

Znaczenie snu dla treningu

Musisz pamiętać o tym, że brak snu powoduje pogorszenie wydolności układu krążenia i układu oddechowego. Dla sportowca, również tego, który należy do grona amatorów, nie są to dobre wiadomości. Ponadto po źle przespanej nocy w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy i zmniejsza się siła kończyn. Ustalono też, że niewyspane osoby są bardziej narażone na kontuzje! Co ciekawe, jeśli w klubie fitness nieco się przemęczysz i w Twoim organizmie powstanie stan zapalny, sen będzie sprzyjał jego wyleczeniu. Trudno zaprzeczyć, że sport to zdrowie, jednak żeby odczuć jego pozytywny wpływ na organizm, nie można lekceważyć znaczenia snu.

  Na czym polega korfball, czyli koedukacyjna gra zespołowa?

Śpij spokojnie!

Co zatem zrobić, by się wysypiać i tym samym zadbać o lepsze przygotowanie się do treningu i dobre samopoczucie? Bardzo ważne jest to, czy zapewniasz sobie właściwe warunki snu. Odpowiednia poduszka to produkt, który jest Ci niezbędny do tego, by zagwarantować Twojemu kręgosłupowi optymalne położenie. Pamiętaj o tym, że po intensywnych ćwiczeniach Twój kręgosłup i mięśnie pleców mogą być przeciążone. Przyda Ci się poduszka ortopedyczna ułatwiająca regenerację kręgosłupa i zmęczonych mięśni, a także sprzyjająca zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Leżąc na niej, nie będziesz odczuwać dyskomfortu i łatwiej będzie Ci znaleźć pozycję umożliwiającą zasypianie. Zdarzało Ci się odczuwać ból karku i pleców o poranku? Zainwestuj w specjalistyczną poduszkę i zapomnij o tych przykrych dolegliwościach!

Miejsce, w którym śpisz, powinno zapewniać Ci duży komfort. Czy wiesz, że nawet kołdra może zaburzyć Twój sen? Na szczęście, możesz bez trudu znaleźć model stwarzający warunki wspomagające zdrowy, niezakłócony wypoczynek nocny. Czy wiesz o tym, że kołdra jedwabna to produkt zapewniający komfort termiczny? Odprowadza nadmiar ciepła lub grzeje, gdy jest zbyt chłodno, dlatego warto używać jej przez cały rok. Pod taką kołdrą nie będziesz się pocić! Warto wiedzieć, że jedwab zawiera aminokwasy działające łagodząco na układ nerwowy. Jeśli zatem będziesz chciał wyciszyć się i ochłodzić ciało rozgrzane treningiem, to postaw właśnie na jedwabną kołdrę.

Zrób coś dobrego dla siebie i zainwestuj w lepszy sen. Nie będziesz musiał długo czekać na pozytywne skutki swojej decyzji. Ciesz się dobrą kondycją i zdrowiem do późnych lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *