Wielu osobom zależy nie tylko na spadku wagi, ale przede wszystkim na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Jak sprawdzić ten parametr? Zobacz, jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej!
Fałdomierz – co to takiego?
Fałdomierz (inaczej nazywany kaliper) jest to niewielkich gabarytów urządzenie, które posiada miarkę i zaciskacz. Mieści się bez trudu w dłoni, a zatem możemy zabrać taki sprzęt wszędzie. Pozwala nam szybko sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej na podstawie grubości fałdu skórnego.
Na rynku mamy kilka wersji fałdomierzy:
- Fałdomierz lub kaliper mechaniczny – wyznacza grubość fałdu skórnego w milimetrach. Niekiedy dodatkowo może mieć inną miarę. Stosuje stały nacisk na powierzchnię skóry.
- Fałdomierz zegarowy – ten model zamiast miarki klasycznej posiada specjalistyczny zegar analogowy. Co ważne zawsze jest wykonany z wytrzymałego materiału, na przykład ze stali. Wykorzystuje się go głównie w badaniach lekarskich.
- Fałdomierz elektroniczny – na wyświetlaczu pojawia się poziom tkanki tłuszczowej. Tutaj rozwarcie zaciskacza kontroluje system elektroniczny.
Faldomierz mechaniczny to najpopularniejszy wariant stosowany, przede wszystkim w warunkach domowych. Za to produkty z wyświetlaczem elektronicznym są wykorzystywane zazwyczaj w praktyce treningowej.
W jaki sposób korzystać z fałdomierza?
Zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do fałdomierza. Znajdziesz tam dokładny sposób użycia. Mimo to ważne jest miejsce, w którym dokonamy pomiaru tkanki tłuszczowej. Zaleca się różne lokalizacje w zależności od płci.
Panie powinny robić to:
- pionowo w połowie uda, czyli z przodu
- skośnie nad grzbietem biodrowym
- pionowo pośrodku bicepsa, czyli chodzi o tył ramienia.
Natomiast panowie powinni stosować fałdomierz:
- pionowo obok pępka
- pionowo w połowie uda, czyli w przedniej części
- skośnie tuż nad brodawką.
Dobrze dokonać pomiaru w kilku miejscach, poza tym zawsze robić to tylko z jednej strony ciała.
Inne popularne metody mierzenia tkanki tłuszczowej
Tkanka tłuszczowa stanowi bardzo dużą część ludzkiego ciała, zwłaszcza u osób z nadwagą. Systematyczne treningi, zdrowa dieta oraz zabiegi kosmetyczne mogą sprawić, że ilość tłuszczyku zdecydowanie się zmniejszy. Niestety, ale klasyczna waga pokazuje jedynie kilogramy. Na szczęście jest kilka metod, dzięki którym uda się zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej. Najlepiej skorzystać z:
- Profesjonalnej wagi analitycznej dostępnej w klubach fitness oraz w siłowniach – jest ona w stanie pokazać aż kilkanaście danych, w tym również poziom tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że błąd pomiarowy może wynosić aż 3,50% w zależności od modelu sprzętu.
- Nowoczesnej wagi łazienkowej z opcją wskaźnika tkanki tłuszczowej. Ona ma margines błędu 5-7% w zależności od wariantu urządzenia. Na plus przemawia niska cena i łatwość obsługi.
- Centymetra krawieckiego – pozwoli nam skontrolować obwód dowolnej części ciała. Niestety ta opcja da nam dobry rezultat tylko jeśli mamy sporo tkanki tłuszczowej.
- Ważenia hydrostatycznego bądź rezonansu magnetycznego – to rozwiązanie jest niebywale precyzyjne, ale wymaga warunków laboratoryjnych. Głównie sportowcy korzystają z tej opcji.
Obliczanie tkanki tłuszczowej – jak to zrobić?
W przypadku elektronicznego fałdomierza podczas badania od razu ukazuje się na wyświetlaczu wynik. Dużo większe kłopoty mogą się pojawić w sytuacji, gdy mamy wariant mechaniczny. Jak tu wygląda pomiar? Po zaciśnięciu skóry uzyskujemy dane, które należy podstawić do równania. Tutaj także kobiety i mężczyźni mają odmienną metodę wyliczeń.
W przypadku kobiet wynik dodajesz do następującego wzoru:
GFS(grubość fałdu skórnego) x 1,223 – 0,0134 x GFS2 + 0,124 x Wiek – 6,07
U mężczyzn to wygląda inaczej:
GFS x 1,378 – 0,0174 x GFS2+ 0,213 x Wiek – 5,84
Poziom tkanki tłuszczowej w idealnej ilości wygląda nieco inaczej w konkretnym przedziale wiekowym. Poniżej znajdziesz także normy:
- Kobiety w wieku 20-25 lat norma 23%, a idealny wynik to 18%
- Kobiety w wieku 26-35 lat norma 24%, a idealny wynik to 19%
- Kobiety w wieku 36-45 lat norma 25-27%, a idealny wynik to 22-24%
- Kobiety w wieku 46-55 lat norma 28%, a idealny wynik to 25-27%
- Kobiety 55+ mają normę 30%, a idealny wynik to 28%
- Mężczyźni w wieku 20-25 lat norma 16-18%, a idealny wynik to 10%
- Mężczyźni w wieku 26-35 lat norma 19-20%, a idealny wynik to 13%
- Mężczyźni w wieku 36-45 lat norma 20-23%, a idealny wynik to 16%
- Mężczyźni w wieku 46-54 lat norma 24-25%, a idealny wynik to 19%
- Mężczyźni 55+ mają normę 30%, a idealny wynik to 28%.
Należy pamiętać, że poziom u pań i panów między sobą mocno się różni. Kobiety mają zazwyczaj wyższy stan tkanki tłuszczowej nawet o 5-8% niż mężczyźni. Mimo wszystko to normalne zjawisko.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.