Jazda na rowerze to połączenie przyjemnego z pożytecznym z dodatkowym bonusem w postaci pięknych widoków. Tego rodzaju środek transportu jest niezwykle popularny, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, i to bez względu na wiek. Ile kalorii spalamy jeżdżąc na rowerze? Sprawdź koniecznie ile uda się stracić!
Jazda na rowerze – ile można spalić kcal?
Wiele osób, które pragną zredukować swoją wagę zamieniają samochód na rower. Taka aktywność jest świetnym dodatkiem do kuracji odchudzającej. Ile kalorii spala jazda na rowerze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo czynników jest kilka. Podczas jazdy na rowerze pod uwagę trzeba wziąć sporo aspektów, między innymi:
- Dietę – to co jemy może dodatkowo podkręcić metabolizm i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, albo wręcz przeciwnie, powodować ciężkość oraz brak sił. Inaczej sytuacja wygląda przy spożywaniu wysoko przetworzonej żywności, dań typu fast food i napojów gazowanych, a u osób, które stosują radykalne diety lub się głodzą. Pamiętaj, że dobrze zbilansowane menu to połowa sukcesu w kuracji odchudzającej!
- Tempo jazdy na rowerze – szybszy rytm spala więcej kalorii, ale mocniej przeciąża organizm, wobec tego aktywność zamiast przyjemności staje się prawdziwym treningiem. Pomocne okazuje się zmienne tempo, które daje szansę na nieco odpoczynku.
- Czas – dopiero po upływie około 30 minut w ruchu nasze ciało zaczyna korzystać z nagromadzonych rezerw. Zaleca się właśnie po tym okresie zwiększyć tempo jazdy, by podkręcić spalanie kalorii.
- Teren – jazda po równej ścieżce rowerowej mniej męczy niż ta po wyboistej drodze. Przenoszenie ciężaru ciała podczas jazdy pod górkę jest inne niż w czasie pokonywania prostej trasy. To wszystko wpływa na spalenie kcal.
- Warunki pogodowe, zwłaszcza wiatr są istotne przy jeździe na rowerze. Dodatkowa walka z oporem powietrza zmusza nasze ciało do większego wysiłku.
- Waga – masa ciała ma spory wpływ na to ile kalorii spalamy.
Czasami trudno będzie wyliczyć dokładne dane, a więc ile kalorii spalamy jeżdżąc na rowerze. Duża ilość informacji nie zawsze jest przez nas do opanowania. Według Desroches podstawowa wartość dla mężczyzny o wadze 75 kg w przeciągu godziny daje wynik 600 kcal, a dla kobiet to będzie nieco mniej, bo 500 kcal.
Jazda na klasycznym rowerze czy na modelu górskim – co lepiej spala kalorie?
W czasie jazdy na rowerze najwięcej tkanki tłuszczowej ubywa z dolnej części ciała, a więc z łydek, ud, okolic bioder, jak i z brzucha. Zapewniamy, że przy regularnym korzystaniu z dwóch kółek szybko zauważysz pozytywne zmiany w swojej figurze. Co więcej tego typu aktywność fizyczna pozwala nam lepiej dotlenić organizm, poza tym wzmocnić mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie. Zastrzyk pozytywnych endorfin gwarantowany!
Jazda na rowerze miejskim po ścieżkach lub po ulicy jest mniej wymagająca niż wyprawa typem górskim w plener, gdzie mamy sporo zjazdów, górek, czy innych zmiennych. Tutaj ogromny wpływ na wynik ma szybkość oraz długość aktywności. Jazda w szybkim tempie po górzystym terenie daje lepsze rezultaty przy spalaniu kalorii niż na przykład bardziej techniczna, po tak zwanych szutrach. Trzeba również pamiętać, że waga samego roweru jest różna. Jednak mimo wszystko kolarstwo górskie i szutrowe może pozwalać osiągać podobną utratę kcal.
Jazda na trenażerze – chodzi o stacjonarny rowerek do treningu kolarskiego, a więc w pomieszczeniu, ten typ daje lepsze rezultaty niż na świeżym powietrzu przy użyciu klasycznego dwukołowca. W tym wypadku koła kręcą się bez przerwy, więc nie mamy dodatkowej szansy na odpoczynek, bo nic nie zmusza nas do przerw. Podczas godzinnej jazdy mężczyzna o wadze 75 kg przy zachowaniu prędkości 25 km/h jest w stanie spalić aż 800 kcal. Ten wynik jest naprawdę bardzo wysoki, więc tego rodzaju regularna aktywność może mocno zbijać wagę.
Jak wyliczyć ile kalorii spala jazda na rowerze?
Najszybszym i zarazem najskuteczniejszym patentem na obliczenie ile kalorii spala jazda na rowerze są sprzęty elektroniczne. W większości przypadków nie musisz nic liczyć wystarczy wprowadzić kilka danych, a nawet w niektórych wypadkach i to nie jest potrzebne. Znajdziesz naprawdę sporo darmowych aplikacji przeznaczonych do jazdy na rowerze. Smartfon montujesz na kierownicy w specjalnym futerale, dzięki temu jest bezpiecznie. Możesz, na przykład ściągnąć na telefon aplikację takie jak:
- Endomondo – wirtualny dzienniczek treningowy, który działa na systemach Android oraz iOS. Mamy tu informacje o długości trasy, spalonych kcal, intensywności oraz o czasie, jaki poświęciliśmy na tą aktywność.
- Strava – to ulubieniec rowerzystów, bo oblicza szacunkową liczbę zużytych kalorii. Wszystko jednak zależy od tego, jak apka została zarejestrowana. Informacja może być przesłana z Garmin lub z innego urządzenia do Strava już w czasie trwania treningu.
Równie pomocne okażą się zegarki do biegania, które mierzą tętno oraz jeszcze inne podstawowe parametry. Śledzenie na bieżąco naszych wyników sportowych pozwala zaobserwować, jak poziom naszej kondycji się zmienia.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.