Tłuszcz trzewny jest to tłuszcz, który gromadzi się w narządach wewnętrznych. Odpowiedni poziom jest bardzo ważny z wielu względów zdrowotnych. Zarówno nadmiar, jak i niski stan ma poważne konsekwencje. Co trzeba wiedzieć o tłuszczu trzewnym? Sprawdź nasze kompendium wiedzy!
Tłuszcz trzewny – co to takiego?
Tłuszcz trzewny nazywany jest też wisceralnym. Ten rodzaj tłuszczu jest dietozależny, a więc nasze nawyki żywieniowe mają na niego ogromny wpływ. Spożywanie za dużej ilości przetworzonej żywności, czy mocno kalorycznych dań zwiększa znacząco jego poziom.
Tłuszcze trans, a więc utwardzone tłuszcze roślinne są uznawane za najbardziej niebezpieczne. Pod wypływem wysokiej temperatury kwasy omega uwodarniają się. Co ważne one w dużej mierze przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu wisceralnego, podobnie jak ciasteczka, słone przekąski, czy dania typu fast food. Trzeba również uważać z ilością wypitego alkoholu, bo to bardzo kaloryczny produkt bez względu na typ trunku.
Jak zbadać poziom tłuszczu trzewnego?
Można zmierzyć poziom tłuszczu trzewnego na kilka sposobów, między innymi za pomocą:
- Pomiar DEXA – to zalecany sposób dla osób, które chcą poznać gęstość swoich kości. Precyzyjność naświetlania promieniami X daje wynik z granicą błędu 2%.
- Waga Tanita, czyli chodzi tutaj o analizę składu ciała. Można kupić taki sprzęt do domu, albo skorzystać z urządzeń dostępnych w siłowniach, czy u dietetyka. Chodzi tu o mierzenie oporu przepływu impulsu elektromagnetycznego. Jednak na wynik może mieć wpływ, na przykład stopień nawodnienia ciała, czy pełny pęcherz.
Przykładowo, norma tłuszczu trzewnego dla dorosłego mężczyzny wynosi 3% jego całkowitej masy ciała. Kobiety z uwagi na ich naturalny skład masy ciała mogą mieć go odrobinę więcej, czyli około 4-5%.
Nadmiar tłuszczu trzewnego – konsekwencje
Istnieją pewne normy, a więc dopuszczalne wartości tłuszczu trzewnego w organizmie. Ogólna suma tłuszczu u mężczyzn stanowi miej więcej 5%, a u kobiet już w granicach 12. Natomiast jeśli chodzi o typ wisceralny to jest jedynie 3% masy ciała u panów, natomiast u pań ten próg mamy wyższy. Niestety, ale za duża ilość jest przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Mowa tutaj nie tylko o otyłości, ponieważ tłuszcz wisceralny zwiększa ryzyko:
- zachorowania na cukrzycę typu II
- pojawienia się zawału serca
- zatoru w żyłach
- pojawienia się zwyrodnienia kręgosłupa
- problemów z erekcją
- powstawania kamieni żółciowych
- zaburzeń cyklu miesiączkowego
- zaburzeń hormonalnych
- problemów krążeniowych.
Co więcej nadmiar tłuszczu wisceralnego zamiast chronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami to działa wręcz przeciwnie, upośledza ich pracę. Do tego podnosi poziom złego cholesterolu jednocześnie obniżając ten dobry. To zjawisko nie jest więc korzystne ani dla naszego zdrowia ani dla wyglądu sylwetki.
Spalanie tłuszczu wisceralnego
Należy pamiętać, że ćwiczenia fizyczne nie są w stanie obniżyć tłuszczu trzewnego. Zależy on przede wszystkim od naszej codziennej diety, dlatego właśnie zmiana nawyków żywieniowych jest w stanie go zmniejszyć. Co zrobić? Zdecyduj się na ujemny bilans kaloryczny, poza tym trzeba unikać spożywania gotowych dań oraz niezdrowych tłuszczy. Dzięki temu zyskamy dodatkowo wysmuklenie sylwetki.
W trakcie spalania tłuszczu wisceralnego zdrowe menu to podstawa. Musi się w naszym codziennym jadłospisie pojawić więcej błonnika, a mniejsza dawka węglowodanów. Należy także pamiętać o odpowiedniej porcji wapnia. Tłuszcz roślinny, taki jak oliwa z oliwek, olej lniany oraz orzechy spożywane na zimno okażą się tutaj zbawienne. Szukaj zdrowych zamienników, na przykład masło zastąp olejem kokosowym.
Należy odstawić nie tylko alkohol, ale i papierosy, ponieważ one również przyczyniają się do zwiększenia tłuszczu trzewnego w organizmie. Równie istotny jest sen. Zbyt mała ilość powoduje, że dochodzi do zaburzeń, podobnie dzieje się w przypadku stresu. Wobec tego staraj się wysypiać i ograniczać nerwowe sytuacje.
W ostateczności można sięgnąć po suplementy, które obniżają stan tłuszczu trzewnego, albo po kompleksowy zestaw witamin. Niektóre zdrowe tłuszcze potrzebują otoczenia mikroelementów. Dlaczego? One wspomagają ich przyswajalność.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.