Ładny brzuch to marzenie wielu osób. Jak sprawić, aby był płaski i wyrzeźbiony? W naszym artykule znajdziesz liczne metody, od diety, po trening. Dodatkowo zdradzamy inne przydatne i mało znane rozwiązania. Koniecznie sprawdź, jak szybko mieć płaski brzuch!
Płaski brzuch – czy to zawsze kwestia tkanki tłuszczowej?
Jak szybko mieć płaski brzuch? Wiele osób szuka skutecznej metody, aczkolwiek zapomina, że istnieje wiele czynników, które wpływają bezpośrednio na wygląd tej części ciała. Zazwyczaj winowajcom jest nadmiar tkanki tłuszczowej, choć powody zaokrąglonego i dużego brzucha mogą być przeróżne. To przede wszystkim:
- miesiączka – u kobiet cykl menstruacyjny ma mocny wpływ na to, jak się czują, a także wyglądają w poszczególnych dniach. Przed oraz w trakcie miesiączki zbiera się woda w organizmie, dlatego to normalne, że brzuch nie jest w tym momencie płaski.
- Alergie pokarmowe – nie wszyscy wiedzą, że to co jemy może odbijać się na brzuchu i to dosłownie. Wzdęcia pojawiają się, między innymi przy nietolerancji laktozy. Warto wobec tego bacznie obserwować organizm i to jakie sygnały wysyła.
- Jedzenie – warzywa strączkowe, tłuste potrawy oraz napoje gazowane, czy smażone dania powodują poczucie ciężkości, a przede wszystkim widoczne wzdęcia.
- Nieodpowiednie nawodnienie organizmu – brak nawodnienia ma szereg negatywnych skutków ubocznych, między innymi powoduje wzdęcia brzucha oraz źle wpływa na kondycję skóry.
- Choroby układu pokarmowego – istnieje wiele jednostek chorobowych, które „widać” po brzuchu. Cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, refluks, zespół jelita wrażliwego – to tylko kilka przyczyn pojawiania się dużego, zaokrąglonego brzucha.
- Łykanie powietrza – kiedy jesz szybko to dodatkowo połykasz powietrze, a ono sprzyja wzdęciom.
To jaki prowadzimy tryb życia jest istotne, bowiem brak snu, dieta uboga w błonnik, czy zapominanie o ruchu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. To z kolei powoduje, że brzuch jest odstający.
Nieprawidłowa postawa
Problemy zdrowotne negatywnie odbijają się na całym naszym ciele. Czasami nieprawidłowa postawa sylwetki jest głównym winowajcom występowania wzdętego, okrągłego brzucha. Co powoduje taki stan? To będzie, między innymi:
- Lordoza jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi pleców, dlatego brzuch jest widocznie wypięty.
- Rozstęp mięśnia prostego brzucha – jest to zaburzenie strukturalne i funkcjonalne. W tym wypadku mięśnie są niewydolne, dlatego też powstaje widoczne uwypuklenie w linii środkowej brzucha. Przyczyną tego zjawiska będzie, między innymi przewlekły kaszel, ciąża mnoga, poza tym zaparcia, zbyt intensywny trening, czy zwiększone ciśnienie śródbrzuszne.
- Słabe mięśnie głębokie są spowodowane poprzez wady postawy, bóle kręgosłupa, nietrzymanie moczu, dlatego też brzuch wydaje się duży, a Tobie trudno zachować prawidłową postawę ciała.
Płaski brzuch na szybko (w tydzień lub miesiąc) – czy to możliwe?
Jak szybko mieć płaski brzuch? Istnieje sporo sposobów, ale one niestety, nie dają rezultatów od razu. Trzeba sporo czasu oraz ciężkiej pracy, aby uzyskać oczekiwane efekty. Stosowanie rygorystycznych diet z pewnością pozwoli szybko zbić wagę, ale na dłuższą metę to ryzykowne rozwiązanie. Dlaczego? W tym wypadku istnieje duże ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Lepiej podejść do odchudzania z głową, aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy. Trzeba pamiętać, że na początku organizm pozbywa się nadmiaru wody, a dopiero potem tkanki tłuszczowej, a to niewiele zmienia.
Chcesz mieć płaski brzuch? Postaw na dietę i trening!
Metody na płaski brzuch są liczne, choć dieta oraz trening dają najlepsze wyniki. Jedz regularnie dobrze zbilansowane posiłki. Nawodnienie, białko oraz błonnik są niezbędne, choć nie przesadzaj z tym ostatnim, bowiem za duże dawki dają efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ nas „zatykają”. Przed snem wypijaj wodę z cytryną, dzięki temu zmniejszysz apetyt, oczyścisz organizm oraz wspomożesz proces trawienny. Dobrym pomysłem jest również siemię lniane, które dostarcza błonnik oraz obniża chęć na podjadanie, bo zapewnia uczucie sytości na długo.
Aktywność fizyczna to numer jeden, gdy chodzi o sposoby na płaski brzuch. Regularność w działaniu jest bardzo ważna, bo tylko tak wypracujemy smukłe ciało. Kilka razy w tygodniu rób trening, dobrze żeby był urozmaicony. 2-3 razy w zupełności wystarczą, ale zawodowcy stawiają na większą ilość wynoszącą nawet 5-6 jednostek. Nie można zapominać, że brzuch jest angażowany podczas wielu pozycji, nie tylko tych stricte nastawionych na tę część sylwetki. To pokazuje, że nie zawsze musimy ćwiczyć go osobno. Co ważne, wybieraj ruch, który uaktywnia do pracy całe ciało. Kiedy masz kilka nadprogramowych kilogramów musisz się ich najpierw pozbyć, aby później można było uwydatnić mięśnie brzucha.
Trening na płaski brzuch
Ruch w każdej możliwej formie sprzyja wysmuklaniu ciała. Wykorzystywanie odmiennych pozycji pozwoli dostarczyć nowe bodźce. Postaw na trening siłowy, dzięki któremu wzmocnisz mięśnie. Warto też wykonywać klasyczne pozycje, takie jak:
- deska
- brzuszki
- wykroki
- siad narciarski.
Trening aerobowy pozwala efektywnie spalać tkankę tłuszczową. Poleca się jazdę na rowerze, pływanie, bieganie, a także szybki marsz. 20-30 minut 2-3 razy w tygodniu przyniesie zadowalające wyniki. Jak zwiększyć rezultaty? Dobrze uzupełnić, tak zwane aeroby siłowymi ćwiczeniami.
Dieta na płaski brzuch – co jeść?
To co spożywamy jest kluczowe, gdy chodzi o wygląd brzucha. Jeśli zależy Ci na płaskim musisz w swoim codziennym menu dokonać pewnych zmian. Co jeść? Lekkostrawne potrawy są najlepszym pomysłem. Zadbaj koniecznie o odpowiednią ilość błonnika, który wspomaga procesy trawienne oraz zapewnia efekt sytości na długo. Ważne są również artykuły wysokobiałkowe. Zaleca się spożywać:
- pełnoziarniste produkty typu pieczywo, kasza i makaron
- jogurty naturalne
- twaróg
- serek wiejski
- chude mięso
- ryby
- soję, ciecierzycę oraz fasolę
- orzechy oraz tłuszcze roślinne, czyli źródło kwasów nienasyconych.
Nie smaż zamiast tego gotuj lub piecz, albo spożywaj w formie surowej. Zawsze wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, poza tym jedz owoce oraz warzywa 3-4 razy na dobę. Jak mieć płaski brzuch? Spożywaj posiłki zawsze regularnie, a ten ostatni na około 2-3 godziny przed snem. Zadbaj również o nawodnienie, pij około 2 litry płynów, najlepiej wody. Czasami niezbędne będzie zastosowanie deficytu kalorycznego, dzięki temu masa ciała spadnie, w tym również brzuch.
Czego nie jeść, aby mieć płaski brzuch?
Ładny brzuch pozwoli osiągnąć dobrze skomponowana dieta. Usuń ze swojego menu:
- słodycze
- słone przekąski
- dania typu fast food
- mocno przetworzoną żywność
- alkohol
- napoje gazowane
- strączki
- tłuste potrawy przede wszystkim te smażone.
Jeśli pojawia się nietolerancja to warto całkowicie wyeliminować czynnik, który powoduje problemy z brzuchem. Odstawienie nabiału może okazać się zbawienne, podobnie jak glutenu. Warto zrobić szereg badań, aby znaleźć prawdziwą przyczynę.
Jak mieć płaski brzuch? To prostsze niż myślisz. Zamień białe pieczywo, makaron oraz ryż na wariant pełnoziarnisty. Dobrze czytaj składy produktów, bowiem słodziki, konserwanty oraz barwniki są zakazane. Trzeba także ograniczyć ilość spożywanych owoców, dlatego że ich soki są słodkie, a przede wszystkim kaloryczne. Pamiętaj, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, więc i na nią uważaj.
Inne sposoby na płaski brzuch
Sposoby na płaski brzuch to nie tylko regularny ruch oraz dobrze zbilansowana dieta. Warto używać kosmetyków, które wysmuklają oraz ujędrniają. One będą dodatkowym bodźcem poprawiającym wygląd tej części ciała. Równie pomocne okażą się systematyczne masaże suchą szczotką. Zadbaj również o inne aspekty, przede wszystkim o:
- dobry sen – 7-8 godzin pozwala się zregenerować, odpocząć, ponadto schudnąć z brzucha, tu ważna jest nie tylko ilość snu, ale i jego jakość
- redukcja stresu – trzeba pamiętać, że stres przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej, dlatego warto go wyeliminować ze swojego życia jeśli chcesz mieć płaski brzuch
- Gorąca kąpiel – czas relaksu jest istotnym czynnikiem w walce o smukły brzuch. Gorąca kąpiel według wielu badań naukowych pozwala nam spalać kalorie, nawet około 140. Dodatkowo rozluźnia mięśnie, a jednocześnie ogranicza postęp stanów zapalnych.
- Gotuj samodzielnie – gotowe dania są szybkie w przygotowaniu, ale kryją w sobie duże ilości soli, cukru oraz konserwantów. Samodzielne gotowanie pozwala nam na lepszą kontrolę, a poprzez to zmniejszamy ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej.
- oddychanie w równym tempie – prawidłowa technika oddechu sprawia, że mięśnie brzucha są mocniejsze, dlatego warto je trenować. Jak? Kilka razy dziennie wciągaj mocno powietrze, aby brzuch się wysoko uniósł i to wyraźnie, a następnie powoli je wypuść.
- Prawidłowa postawa ciała – utrzymywanie wyprostowanych pleców jest ważne, bo dobra postawa ciała, czyli lekko uniesiony podbródek oraz ściągnięte łopatki powodują, że brzuch jest płaski. Ten mały aspekt może naprawdę wiele zmienić, dlatego też zadbaj o ten aspekt. Nie garb się!
- Powolne tempo spożywania posiłków – dokładne przegryzanie każdego kęsa to sprawdzona metoda, aby uniknąć wzdęć oraz niestrawności. Wystarczy poświęcić więcej czasu na jedzenia, a nasz brzuch będzie wyglądał o niebo lepiej.
- Suplementacja magnezu – wiele badań naukowych potwierdza, że magnez pomaga usuwać obrzęki wodne, do tego obniża ilość glukozy i insuliny we krwi. Stawiaj na suplementację lub sięgaj po odpowiednie produkty spożywcze. Magnez znajdziesz w naturalnym kakao, kaszy gryczanej, fasoli białej oraz w innych strączkach. Pietruszka, brokuły oraz orzechy – one również są źródłem tego cennego składnika.
- Naturalne spalacze tłuszczu – to aromatyczne przyprawy, takie jak ostra papryka, pieprz czarny, ocet jabłkowy, czy imbir oraz kurkuma, dzięki nim w naturalny sposób można podkręcić proces redukcji tkanki tłuszczowej. One wspomagają przemianę metabolizmu, ale przede wszystkim termogenezę.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.