kobieta po schudnieciu

Jak utrzymać wagę po schudnięciu? 10 sposobów na utrzymanie wagi


Wahania wagi nie służą ani naszej sylwetce, ani zdrowiu. Mimo licznych diet zdarza się tak, że efekty i tak nie są zadowalające, a efekt jo-jo wciąż powraca ze zdwojoną siłą. Co można z tym zrobić? Jak utrzymać wagę? Poznaj aż 10 skutecznych sposobów!


Jak utrzymać wagę po diecie?

Kuracja odchudzająca sprawia, że zyskujemy nową, wręcz upragnioną sylwetkę. Problem pojawia się potem, gdy kończy się kuracja, a my wracamy do poprzedniego niezbyt zdrowego życia. Nie można być cały czas na diecie, ale istnieją inne sposoby, które pozwolą nam cieszyć się ciałem, o którym marzymy. Co zrobić w takiej sytuacji? Poniżej znajdziesz 10 skutecznych i prostych sposobów na utrzymanie wagi. Przede wszystkim:

1. Zmień nawyki żywieniowe

Stosowanie diety przez kilka dni lub tygodni, a potem powrót do starych zwyczajów nie będzie z pewnością dobrym pomysłem. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze da zdecydowanie lepsze wyniki niż katowanie się drastycznymi kuracjami. Trzymaj się właściwie zbilansowanych posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu. Zapomnij na co dzień o napojach gazowanych, alkoholu, wysoko przetworzonej żywności, daniach typu fast food, słodyczach, słonych przekąskach oraz o głodówkach. Raz na czas możesz pozwolić sobie na drobne grzeszki, czyli zjesz wtedy to na co ma masz ochotę, ale w rozsądnej dawce.

2. Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu

W ciągu doby trzeba pić około 1,5-2 litrów płynów. Najlepiej, aby to była przede wszystkim woda. Mile widziane herbatki, na przykład zielone, które są naturalnym spalaczem tłuszczu. Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza uczucie głodu, poza tym pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Zyskujesz wzrost sytości, dzięki temu nie odczuwasz chęci na podjadanie. Z pewnością to pozytywnie wpłynie na wagę. Trudno Ci wypić tyle ile trzeba? Kup sobie butelkę, albo bidon, dzięki temu lepiej będziesz wiedzieć ile normy na dobę udało się osiągnąć. Istnieją również aplikację, które pomagają wyliczać, czy przypominać o nawodnieniu.

  Miejscowe spalanie tłuszczu - istnieje czy to mit?

3. Planuj codzienność

Czasami niekontrolujemy ile jemy, albo jak kaloryczne są przekąski spożywane pomiędzy posiłkami. Zapisywanie sobie wszystkiego pozwala lepiej panować nad naszym menu. Nie można jednak popadać w paranoje i mieć wyrzutów sumienia, gdy coś nie poszło zgodnie z naszym planem. Ważne jest dobre wyważenie oraz właściwe podejście do tematu. Staraj się planować zakupy, posiłki i treningi, a będzie Ci dużo łatwiej utrzymać wagę na stałym poziomie. Aplikacje są dla wielu wybawieniem, podobnie jak wyliczenie kalorii przy danym produkcie.

4. Aktywność fizyczna

Zapominamy, że ruch pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd ciała, ale i na nasz nastrój. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu chodzić na siłownię, albo na zajęcia jogi, czy tańca, aby lepiej się czuć. Dobrym pomysłem jest zastąpienie windy schodami, albo samochodu, na przykład rowerem. Takie małe alternatywy sprawią, że będzie spalać więcej kalorii, a wysiłek nie będzie aż tak duży. Sport to sprzymierzeniec w utrzymaniu wagi. Nie każdy lubi treningi, ale istnieje masa aktywności fizycznych i z pewnością jakaś przypadnie do gustu. Nie ma co się zmuszać, bo to zniechęca, a lepiej czerpać z tego radość.

5. Dbaj o posiłki – regularność

Często w pośpiechu zapominamy o śniadaniu, albo o innych posiłkach. To ważne, aby jeść regularnie, dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawiania się napadów głodu, a także chęci na podjadanie. Do pracy możesz zabierać pudełka, albo zdecydować się na katering dietetyczny, który ułatwia życie. Przygotowanie koktajlu lub nocnej owsianki i zabranie ze sobą pozwala zjeść pożywne śniadanie w każdym miejscu. Jak utrzymać wagę po diecie? Zadbaj o żywienie, to podstawowy aspekt. Wbrew pozorom wiele zdrowych dań można przygotować w kilka minut, więc brak czasu nie jest wymówką.

6. Konsekwencja w działaniu

Czasami brak wyników, albo nie to co oczekiwaliśmy powoduje, że tracimy chęć i motywację. Wahania wagi są normalną rzeczą, bowiem wpływa na to wiele detali, od gospodarki hormonalnej, po tryb życia. Po diecie jesteśmy niekiedy bardzo spragnieni wszystkiego co było na niej zakazane, dlatego też jemy dużo i „byle co”. To błędne koło, które spowoduje wyrzuty sumienia oraz podniesienie masy ciała. Racjonalne podejście do tematu i trzymanie się założeń to jedyny sposób na panowanie nad wagą.

  Deficyt kaloryczny – co to jest i jak go ustalić?

7. Zadbaj o swoje zdrowie

Bywa, że problemy zdrowotne odbijają się na naszej sylwetce. W wielu przypadkach ograniczenie kaloryczności i ostre treningi nie dają zamierzonego spadku wagi, bo choroby to uniemożliwiają. Wtedy należy zastanowić się co może być przyczyną takiego stanu. Przeprowadzenie chociażby podstawowych badań z krwi i konsultacja lekarska, i dietetyczna okazuje się niebywale pomocna. Ustabilizowanie hormonów, a przede wszystkim zadbanie o siebie to niekiedy klucz do utrzymania wagi.

8. Ciesz się życiem

Trzymanie się obsesyjnie wyliczeń kalorii i treningów prowadzi do frustracji, zwłaszcza gdy wyniki są niezadowalające. Jak utrzymać wagę po diecie? Stawiaj na aktywności, które lubisz, dzięki temu będą przychodzić Ci z łatwością. Dieta również powinna bazować na artykułach spożywczych, które Ci smakują. Oczywiście możesz próbować nowych rzeczy, ale dobrze mieć sprawdzone przepisy, które poratują nas w chwili kryzysu. Cieszenie się życiem, a nie koncentrowanie tylko i wyłącznie na wadze da Ci kopa do działania. Kluczowe jest dobranie wszystkiego indywidualnie do swoich potrzeb. Kopiowanie czyjegoś menu i treningów nie jest dobrym pomysłem! Dlaczego? Każdy człowiek jest inny, należy o tym pamiętać.

9. Bądź dla siebie dobry!

Nie zawsze wszystko jest proste i idzie po naszej myśli. Bycie wyrozumiałym i cierpliwym to droga na szczyt, a w trakcie możesz się potknąć, i to nieraz. Dobry humor jest podstawą, bowiem od niego zależy nasze podejście do konkretnych spraw. Utrzymanie stałej wagi nie powinno odbijać się negatywnie na innych aspektach życia. Człowiek może pozwolić sobie na słabość i chwilę zwątpienia bez poczucia winy. Zadbaj nie tylko o ciało, ale i o wnętrze, wtedy będzie łatwiej radzić sobie w ciężkich chwilach. Relaks pozwoli pozbierać siły i szybciej zregenerować się ciału po treningu, a drobne przyjemności dostarczą endorfin.

10. Unikaj pokus

Chodzenie do sklepu głodnemu powoduje, że mamy ochotę dosłownie na wszystko co pojawia się w zasięgu naszych oczu. To pułapka, dlatego że pokusa będzie tak wielka, że z pewnością ulegniemy. Jedzenie na mieście też jest ryzykowne, bowiem czasem nie wiemy ile konkretna potrawa może skrywać kalorii. Podobnie jest z wyjściami do znajomych, czy na przysłowiowego drinkach. Staraj się kontrolować swoją chęć i zamiast kilku win wypij tylko symboliczną lampkę, a restauracji zrezygnuj z deseru. Pozwól sobie raz na kilka tygodni na drobne odstępstwa, wtedy poczujesz, że nie masz ograniczeń, a dieta jest wyborem, a nie rygorem.

  Jak zgubić brzuch po ciąży?  

Te 10 sposobów spowoduje, że będziesz cieszyć się nową sylwetką długo. Rezultaty odchudzania można podtrzymać. Pamiętaj, że wystarczy tego chcieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *