metmorfina w tabletkach

Metformina na odchudzanie – czy pomaga schudnąć?


W sieci krąży wiele sposobów na szybką utratę wagi. Sporo mówi się o spektakularnym działaniu metforminy. Co to za lek? Jak działa? Czy daje jakieś skutki uboczne? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym popularnym w świecie medycznym preparacie!


Metformina – co to takiego?

Metformina jest bardzo popularnym lekiem wykorzystywanym przy wielu schorzeniach, głównie przy cukrzycy typu II i insulinoodporności. Stosuje się go, między innymi aby:

 • obniżyć poziom cukru we krwi oraz go unormować
 • zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych.

W jaki sposób działa metformina? To lek hipoglikemiczny, a zatem obniża poziom glukozy we krwi. Tak naprawdę ma ona dużo szersze zastosowanie w medycynie, ponieważ wielu lekarzy podaje ten środek również by poprawić tolerancję glukozy, obniżyć ciśnienie krwi, leczyć zespół policystycznych jajników, czy wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.

metmorfina
Metmorfina w tabletkach

Metformina – po jakim czasie się chudnie?

Metformina jest przyjmowana w celu zgubienia zbędnych kilogramów, aczkolwiek tylko i wyłącznie przez pacjentów z cukrzycą, którzy są zagrożeni otyłością. Inni absolutnie nie powinni stosować tego leku. Co więcej należy dawkę dopasować do konkretnej osoby na podstawie pomiaru glukozy we krwi.

Dlatego to lekarz ustala odpowiednią ilość, nie można robić tego samodzielnie! Metformina zmniejsza apetyt, do tego oddziałuje na poziom złego cholesterolu. Za duża dawka działa wręcz odwrotnie, bo przyczynia się do powstawania napadów głodu. Dlatego też tak ważna jest kontrola lekarza w czasie kuracji.

W trakcie stosowania metmorfiny można zauważyć pierwsze zgubione kilogramy już po kilkunastu dniach.

Efekty stosowania metmorfiny na odchudzanie

Pierwsze efekty dostrzeżesz już po kilku dniach, a po miesiącu widać znaczną utratę wagi. Wynik, jaki uda się osiągnąć jest różny, niektórzy twierdzą, że w przeciągu 4 tygodni może to być 10-12 kilogramów, jednak u większości ta suma jest znacznie mniejsza. Każdy organizm inaczej reaguje na ten lek, poza tym ważny jest ruch oraz zdrowa zbilansowana dieta.

Metformina działa na procesy metaboliczne, więc może być pomocna w kuracji odchudzającej. Tylko wspomaga ten proces! Jednak nie należy zapominać o skutkach ubocznych. Trzeba mieć na uwadze, że zbyt wysoka utrata nie jest dobra dla naszego organizmu, co więcej szybko może pojawić się, tak zwany efekt jo-jo.

Skutki uboczne stosowania metmorfiny

Tak, jak każdy lek i metformina ma liczne skutki uboczne. Nie da się ukryć, że jest ich całkiem sporo. Będą to między innymi klasyczne objawy niskiego poziomu cukru we krwi. Poniżej prezentujemy skutki uboczne stosowania metmorfiny.

Skutki uboczne – metmorfina:

 • bóle brzucha
 • wymioty
 • nudności
 • senność
 • omdlenia
 • osłabienie organizmu
 • niepokój
 • przyspieszone tętno
 • gazy
 • potliwość
 • metaliczny posmak w ustach
 • zawroty głowy
 • napady głodu
 • utrata apetytu.

Lista niepokojących symptomów jest długa, na szczęście dolegliwości z czasem samoistnie ustępują. Dlaczego? Bo organizm przyzwyczaja się do tego leku. To także sprawia, że należy zmieniać po pewnym okresie dawki metforminy – zwiększać je, albo dodatkowo wprowadzić inną kurację, na przykład insuliną.  O tym jednak zawsze decyduje lekarz! Jeśli sami będziemy wprowadzać modyfikacje możemy przyczynić się do powstania wielu kłopotów z naszym zdrowiem.

Niestety, ale długotrwałe zażywanie metforminy nie jest korzystne dla naszego organizmu. Może ono skutkować śpiączką, dlatego lek wydawany jest tylko i wyłącznie na podstawie recepty od lekarza. Nigdy nie kupuj tego środka online, albo z innych podejrzanych źródeł!

Przeciwwskazaniem do stosowania metforminy są choroby – serca, nerek, poza tym zaburzenia oddychania. Również osoby, które borykają się z problemami alkoholowymi, tudzież z przewlekłymi schorzeniami nie mogą brać tego leku. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią także nie powinny decydować się na metforminę.

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *