Niestety, ale nagły wzrost wagi zdarza się bardzo często. Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich masa ciała nagle aż tak urosła. Ty również masz ten problem? W naszym artykule podajemy 10 najczęstszych przyczyn występowania tego zjawiska. Koniecznie sprawdź!
Nagły wzrost wagi to nie zawsze tkanka tłuszczowa!
Nagły wzrost wagi z dnia na dzień to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć panie są zdecydowanie bardziej narażone na przerosty, czy zatrzymywanie wody w organizmie. Hormony działają na wiele kwestii, przede wszystkim na masę ciała. Szybkie tycie nie zawsze oznacza rozrost tkanki tłuszczowej, bo winowajcom może być wspomniana już zatrzymana woda, miesiączka, czy chociażby błędy żywieniowe, które temu sprzyjają. Warto wobec tego dobrze przyjrzeć się swojej diecie, cyklowi menstruacyjnemu, a także stanowi zdrowia, a nawet błahym rzeczą, jak na przykład jakości snu. Wiele detali wpływa przecież na naszą masę ciała, nie tylko na przyrost tkanki tłuszczowej, ale i na zatrzymywanie wody w organizmie.
Wzrost wagi spowodowany jest głównie przez zmiany hormonalne, aczkolwiek zatrzymywanie wody w organizmie miewa również inne przyczyny. Pamiętaj, że ważenie na czczo i po posiłku może oszukiwać wynik pojawiający się na wadze, ponadto duża dawka węglowodanów na talerzu też odbije się na wyświetlanej wartości. Brak nawodnienia również temu sprzyja, podobnie jak alkohol i aktywność fizyczna, która prowadzi do wypocenia płynów. Aspektów rzutujących na naszą wagę można wymieniać wiele, a jej nagły wzrost jest naprawdę popularny. W większości przypadków nie są to niepokojące symptomy, więc nie należy się martwić jeśli każdego dnia wartości na wadze są odmienne.
10 głównych przyczyn nagłego wzrostu wagi
Nagły wzrost wagi to normalne zjawisko, które ma wiele przyczyn. W większości przypadków to nie są poważne rzeczy, choć zdarza się i tak, że to objaw pewnych chorób. W naszym artykule znajdziesz 10 najczęstszych możliwości, które wpływają na wzrost wagi. Oto one:
1. Miesiączka
U kobiet nagły wzrost wagi pojawia się głównie z racji retencji wody w czasie miesiączki. Cykl menstruacyjny niestety, ale mocno wpływa na organizm pań. Nabrzmienie i dodatkowo 1-2 kilogramy na wadze zauważa u siebie spory odsetek dziewczyn. To na całe szczęście jest tylko przejściowy stan, który samoistnie się unormuje.
2. Nadmiar sodu w diecie
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że żywność wysokoprzetworzona, a także dania typu fast food i inne niezdrowe produkty kryją w sobie duże dawki sodu. Ten składnik niestety, ale spożywany regularnie i w sporej ilości może odbić się negatywnie na wyglądzie naszego ciała. Nagły wzrost wagi to tylko jeden z negatywnych skutków, bowiem jest ich dużo więcej, między innymi zwiększa się ryzyko występowania nadwagi oraz otyłości.
3. Upały
Wysokie temperatury nie służą, dlatego że przyczyniają się one do retencji wody. Dodatkowo upały powodują, że chętniej sięgamy po orzeźwiające koktajle i lody, a to wszystko kumuluje w sobie niekiedy bardzo duże dawki kalorii. Pamiętaj, że w czasie wakacyjnych wyjazdów mniej kontrolujemy to i w jakich ilościach jemy, a to bezpośrednio wpływa na masę ciała.
4. Brak snu i stres
Niestety, ale brak snu oraz stres przyczynia się do ryzyka nadwagi. Wysoki poziom kortyzolu utrzymujący się długo na takim pułapie to jedna z przyczyn gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Co ważne, stosowanie diety nie okazuje się lekarstwem, koniecznie trzeba zadbać o dobrą jakość i odpowiednią ilość snu oraz o relaks.
5. Zaparcia
W momencie, gdy pojawia się większa ilość treści jelitowej nasza waga rośnie. Zaparcia odbijają się na wyglądzie brzucha, ale i na masie ciała. Brak regularnego wypróżniania przez kilka dni ma wiele negatywnych skutków.
6. Niedoczynność tarczycy
Wiele chorób wpływa na wagę, między innymi niedoczynność tarczycy. Spowolnienie procesów metabolicznych jest objawem tego schorzenia. Warto wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć bądź potwierdzić tę przyczynę.
7. Intensywny trening
Ciekawostką jest fakt, że intensywny trening może powodować przyrost wagi. W tym wypadku waga nie zawsze jest wyznacznikiem postępów, bowiem dużo lepszy obraz sytuacji daje nam mierzenie ciała za pomocą centymetra.
8. Przejedzenie
Spożywanie kilku bardzo obfitych posiłków w ciągu dnia może być przyczyną pojawienia się dodatkowych kilogramów na wadze. Przejedzenie sprawia, że w żołądku oraz w jelitach zalegają resztki i to właśnie one zawyżają wynik pomiarów. Skok o 2-3 kilogramy jest tu standardową sytuacją.
9. Zespół Cushinga
Nie tylko sen i stres powoduje wzrost kortyzolu, ale również zespół Cushinga. Co to za schorzenie? Wiąże się ono bezpośrednio z dużą ilością hormonów sterydowych i to właśnie one sprawiają, że wartość tego hormonu rośnie, a to z kolei odbija się bezpośrednio na wadze.
10. Tryb życia
Nieregularne spożywanie posiłków, brak kontroli ich kaloryczności oraz siedzący tryb życia – to wszystko nie sprzyja naszej wadze. Bywa tak, że niewłaściwe skomponowanie menu i objadanie się po całym dniu głodowania może być przyczyną wyraźnych wahań masy ciała. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasz tryb życia działa na cały organizm.
Jak unikać nagłego przybierania na wadze?
Nagłe przybieranie na wadze może każdego zaniepokoić, zwłaszcza gdy ktoś naprawdę trzyma dietę oraz regularnie trenuje. Jak tego uniknąć? Wyeliminuj drobne, choć znaczące błędy. Zadbaj o siebie, a więc kontroluj co i w jakiej ilości spożywasz, bo bardzo często nieprawidłowo zbilansowany jadłospis zatrzymuje wodę w organizmie lub sprzyja tworzeniu się tkanki tłuszczowej. Nawadnianie oraz zbilansowane posiłki bogate w błonnik uchronią Cię przed zaparciami, dodatkowo podkręcą metabolizm. Zapomnij także o podjadaniu, bo nawet drobne przekąski kumulują w sobie masę kalorii. Kolejną ważną kwestią jest dobry sen oraz relaks, czyli rzeczy, które pozwalają organizmowi się zrelaksować i szybko zregenerować. Sport, medytacja, muzyka wyciszająca – to tylko kilka propozycji, aby zadbać o swój spokój i zminimalizować ryzyko podwyższonego kortyzolu.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.