oko czlowieka

Poprawa widzenia – jak dbać o wzrok?

Nie dbamy należycie o nasze oczy, a tabletki na lepszy wzrok zaczynamy przyjmować dopiero wtedy, gdy pojawiają się już pierwsze oznaki jego pogorszenia – trochę za późno. Jest to typowo polskie podejście – wierzymy, że „samo przejdzie” albo zwlekamy do momentu, aż nie zacznie dziać się coś poważnego. A szkoda, bo istnieje wiele sposób na to, aby spokojnie, zadbać o siebie i swoje zdrowie. 

Jakie czynniki szkodzą naszym oczom? W jaki sposób o nie dbać? Jakie naturalne preparaty warto przyjmować na poprawę wzroku? Kiedy rozpocząć suplementację? 

Co szkodzi oczom?

Pierwszy czynnik, który przychodzi do głowy – ekrany, monitory… Tak bardzo się na nich skupiamy, że zapominamy albo w ogóle nie jesteśmy świadomi innych zagrożeń! Jakie czynniki znajdują się na liście czynników szkodliwych?

  • dym papierosowy (degeneracja plamki żółtej),
  • kurz i wszystkie pyły przemysłowe zawieszone w powietrzu (wywołują podrażnienia mechaniczne),
  • klimatyzacja (wysusza spojówki; powoduje zaczerwienienia i swędzenia – tzw. „syndrom suchego oka”),
  • zbyt krótki sen,
  • niewłaściwe oświetlenie,
  • długotrwałe skupienie wzroku na monitorach i ekranach (koncentracja wzroku na obiektach pobliskich).

widzenie przez okulary

Higiena oczu – jak dbać o wzrok?

Jak często myjesz zęby, uszy? Czy czyścisz nos? Może i dziwne pytania, ale uświadamiające, że o oczy należy dbać tak samo jak o inne części ciała! Na właściwą higienę oczu składa się wiele czynników, m.in.:

1. Higiena poranna i  wieczorna:

Rano należy przemyć oczy i usunąć delikatnie nagromadzoną w kącikach wydzielinę, tzw. „śpiochy”. Jeśli Twoja skóra i oczy źle reaguje na wodę, dobierz bezpieczny, niepodrażniający kosmetyk. Wieczorne zmycie kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń z powiek jest równie ważne. W przypadku kobiet istotny jest również wieczorny demakijaż.

  Jak dbać o biust w czasie odchudzania? Co zrobić, by nie stracił jędrności po utracie wielu kilogramów?

2. Higiena pracy

Ergonomia stanowiska pracy, szczególnie tego, które wymaga długotrwałego siedzenia przy komputerze ma ogromny wpływ na kondycję wzroku –  właściwe ustawienie monitora, właściwa odległość, odpowiednie natężenie światła, regularne przerwy umożliwiające odpoczynek i regenerację gałek ocznych. 

3. Doraźna pomoc

Obojętnie czy to wskutek długiej pracy przy komputerze czy kontaktu z kurzem, pyłem, oczy należy nawilżać np. solą fizjologiczną lub kroplami nawilżającymi. Szczególnie dbaj o to w momencie, gdy czujesz dyskomfort, oczy są suche, podrażnione, zaczerwienione.

4. Dieta i niezbędne suplementy diety

Utrzymanie komórek tworzących narząd wzroku w dobrej formie wymaga przyjmowania witamin, minerałów i antyoksydantów. W teorii wiele z nich powinno się znajdować w pożywieniu… Praktyka jednak wygląda inaczej, ponieważ mamy do czynienia z żywnością uprzemysłowioną, której produkcja często ma niewiele wspólnego ze zdrową, naturalną uprawą warzyw i owoców, hodowlą mięsa czy ryb. Co warto przyjmować, aby zachować wzrok w dobrej kondycji i maksymalnie opóźnić procesy degeneracyjne komórek? Wszystkie proponowane suplementy diety na dobry wzrok dostępne są na stronie Zdrowersi.pl:

a) witaminy: witamina A (beta karoten) – zapobiega chorobom oczu, m.in. zwyrodnieniom plamki żółtej, ślepocie zmierzchowej, utrzymuje błony śluzowe w dobrej formie; witamina E – zwalcza nadmiar wolnych rodników i utrzymuje wzrok w dobrej formie. Warto stosować preparaty multiwitaminowe ADEK – komplet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Potrzebują siebie wzajemnie do właściwego wchłaniania, przyswajania i zapobiegania potencjalnym skutkom ubocznym. 

b) minerały: przede wszystkim cynk. Pomocny też będzie selen.

c) kwasy tłuszczowe omega-3

d) antyoksydanty: astaksantyna: pomaga chronić narząd wzroku  przed zaćmą, jaskrą i zwyrodnieniem plamki żółtej, powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych; luteina, zeaksantyna.

Dodaj komentarz