umiesniony mezczyzna

Jak zwiększyć poziom testosteronu w organizmie? 11 sprawdzonych sposobów


Testosteron jest hormonem, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych, wpływa na owłosienie, libido i potencję, a nawet płodność czy rozwój masy mięśniowej. Prawidłowy poziom hormonu jest więc niezbędny, aby móc właściwie funkcjonować na co dzień. Niestety, nie zawsze jego ilość w organizmie jest odpowiednia, dlatego też warto dowiedzieć się, jak ją zwiększyć w przypadku niedoboru.

Dlaczego warto podnieść poziom testosteronu? Powodów jest wiele – jego niedobór może prowadzić do szybszego gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej, a także mieć negatywny wpływ na masę mięśniową i możliwości seksualne. Istotną rolę w procesie podnoszenia testosteronu u mężczyzn odgrywają suplementy, których odpowiednio wyselekcjonowane składniki mogą pomóc rozwiązać problem. W tym artykule podpowiemy ci które z nich wybrać i z jakich innych metod korzystać.


Testosteron – co to takiego?

Testosteron jest męskim hormonem, który odpowiada za funkcję płciowe. U kobiet występuje on w niewielkiej ilości – tutaj produkują go jajniki oraz kora nadnerczy, a w ciąży dodatkowo łożysko. U pań odpowiada przede wszystkim za masę mięśniową, a także kostną, do tego za libido. Może też spowolnić proces starzenia.

Przy niskiej ilości testosteronu przysadka zaczyna wydzielać, tak zwany hormon stymulujący. Czasami to za mało. Z roku na rok jego poziom się obniża, to dzieje się stopniowo. Również stres, zła dieta, czy za mało ruchu powoduje zmniejszenie jego ilości, a braki nie są dla nas dobre.

Suplementy diety na poniesienie testosteronu – „hit” czy „kit”?

Suplementy diety to prawdziwy hit 2021 roku – również w zakresie podnoszenia testosteronu w organizmie. Są to produkty tworzone w oparciu o wiedzę specjalistów, a także kompleksowe badania. Zawierają w swoim składzie wyłącznie naturalne, odpowiednio wyselekcjonowane substancje aktywne, które umożliwiają przywrócenie równowagi hormonalnej. Dzięki braku zawartości jakichkolwiek szkodliwych związków chemicznych są w pełni bezpieczne dla męskiego zdrowia i pozwalają uzyskać oczekiwane efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Jak działają? Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście uzupełnienie niedoborów hormonu poprzez zwiększenie produkcji testosteronu – jest to możliwe dzięki różnego rodzaju składnikom, takim jak kozieradka, buzdyganek naziemny, witania ospała czy kwas D-asparaginowy (DAA). Bardzo często dodawane są do nich inne substancje aktywne odpowiedzialne między innymi za podniesienie libido, rozwój tkanki mięśniowej, wzrost energii czy lepsze samopoczucie.

Odpowiednia kompozycja składników powoduje, że nie tylko uzupełniony zostanie niedobór twoich męskich hormonów – wpłynie ona korzystnie również na zdrowie i codzienną aktywność. Zanim jednak przejdziemy do wskazania odpowiedniego suplementu, warto zapoznać się z innymi skutecznymi metodami podnoszenia poziomu testosteronu.

Jak zwiększyć poziom testosteronu? 11 metod

Skuteczne „boostery” testosteronu to odpowiedź na potrzeby większości mężczyzn, jednak ich działanie będzie jeszcze lepsze, gdy dokładniej poznasz przyczyny niedoboru testosteronu i dowiesz się, jakie są podstawowe metody podnoszenia jego poziomu w organizmie. W ten sposób kuracja przyniesie efekt jeszcze szybciej, a ty będziesz mógł cieszyć się swoją męskością. Zacznijmy od teorii.

  3 sposoby na wzmocnienie odporności

Powodów niskiego poziomu testosteronu należy doszukiwać się przede wszystkim w wieku – im mężczyzna jest starszy, tym produkcja hormonów staje się coraz mniej intensywna. Dlatego też wszelkie dolegliwości związane z niedoborami tego cennego składnika dotykają przede wszystkim panów po 40. roku życia. Mówi się, że wraz z upływem lat dochodzi do spadku stężenia testosteronu całkowitego we krwi o około 0,8% rocznie.

To jednak nie wszystko. Choć proces starzenia ma ogromny wpływ na testosteron, spadek jego ilości może wynikać również z wielu innych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • nadwadze i otyłości, dlatego też tak istotne jest zadbanie o prawidłową masę ciała;
  • niewłaściwej diecie odchudzającej, która również może wpłynąć negatywnie na produkcję testosteronu;
  • przewlekłym stresie i niedoborze snu;
  • stosowaniu używek – przede wszystkim alkoholu, narkotyków oraz nikotyny;
  • stosowaniu niektórych leków mających wpływ na poziom testosteronu;
  • rozmaitych chorobach i zaburzeniach hormonalnych;
  • urazach jąder.

Wszystko to sprawia, że ilość męskich hormonów jest niewystarczająca, a – jak wspomnieliśmy na wstępie – taki stan rzeczy nie ma korzystnego wpływu na zdrowie. Niedobory objawiają się przede wszystkim spadkiem częstotliwości wzwodów i trudnościami w osiągnięciu erekcji, obniżonym libido, a także mniejszym owłosieniem. To jednak nie wszystko – zauważalna jest także redukcja masy mięśniowej, a mężczyzna może szybciej przybierać na wadze i mieć o wiele mniej energii do codziennej aktywności.

Dlatego też, w przypadku zauważenia większości powyższych objawów, warto działać. Poza stosowaniem odpowiednich suplementów diety, testosteron można podnieść na kilka innych sposobów. Oto te najważniejsze!

Prawidłowa dieta odchudzająca

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nadwaga i otyłość to jedne z najważniejszych przyczyn niedoboru męskich hormonów. Aby podnieść poziom testosteronu powinieneś więc znacząco zmienić swoją dietę i zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

W większości przypadków kluczową rolę odgrywa tutaj wyeliminowanie niezdrowych przekąsek, słodyczy, fast-foodów, napojów słodzonych, żywności wielokrotnie przetworzonej oraz alkoholu. Jeżeli więc regularnie spożywasz chipsy, hamburgery, gotowe dania czy sięgasz po piwo, prawdopodobnie wiesz już, co stanowi podstawę twojego problemu.

Co powinieneś zrobić? Zastąpić wszystkie te niezdrowe produkty wartościowymi alternatywami, takimi jak warzywa, owoce, ciemne pieczywo, ziarna i rośliny strączkowe, chude mięso i ryby, zdrowe tłuszcze czy białka. Wtedy twoja waga zacznie spadać, a ty będziesz mógł podnieść poziom testosteronu.

Zmniejszenie wagi to jedna z podstaw jeżeli chcesz zwiększyć poziom testosteronu. Prawidłowa masa ciała jest ważna przy tym hormonie.

Warto raz na jakiś czas poddać się badaniu i sprawdzić poziom tego hormonu w organizmie, zwłaszcza jeśli zauważymy u siebie objawy, takie jak:

  • obniżenie samopoczucia
  • mniejszy popęd seksualny
  • nerwowość
  • u panów są problemy z erekcją
  • wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha

Odpowiednio zbilansowane menu

Jeśli chcesz podnieść testosteron musisz zmniejszyć ilość przyjmowanych węglowodanów (jedz mało tych o wysokim indeksie glikemicznym), a jednocześnie podnieś dawkę tłuszczów – nasyconych oraz nienasyconych. Bardzo ważne są również owoce i warzywa. Na talerzu musi się pojawić sporo mięsa. Białko zwierzęce powinno pochodzić z różnych odmian, od drobiu, po wołowinę. To pozwoli organizmowi pozyskać mnóstwo składników odżywczych z wielu źródeł.

Unormowany układ dnia

On pomaga nam w osiągnięciu wyższej dawki testosteronu. To istotne! Zaburzenia snu, stres oraz przemęczenie nie są dobre dla organizmu. Przy zachowaniu stałych pór posiłków, snu oraz treningów ciało lepiej sobie radzi, co więcej wszystko pracuje bez zarzutu.

Regularny trening siłowy

A tam, gdzie zdrowa dieta, zwykle pojawiają się również ćwiczenia. Niestety, brak aktywności również ma bardzo negatywny wpływ na twój organizm oraz testosteron – warto więc skorzystać z regularnego treningu.

  Ból łydek - czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Szczególnie pozytywny wpływ na uzupełnienie niedoboru męskiego hormonu ma intensywny trening – nawet ten krótkotrwały, który przeprowadzisz we własnym domu. Wystarczą przysiady, hantle lub sztanga, guma do rozciągania (power band) czy specjalne zestawy ćwiczeń, które łatwo znajdziesz w Internecie. To, a także odpowiednia dieta, połączona z suplementacją wysokiej jakości preparatu, będzie doskonałym sposobem na zwiększeni produkcji testosteronu.

Pamiętaj – krótki, ale intensywny trening siłowy przyniesie ci o wiele większe korzyści niż długotrwałe ćwiczenia aerobowe. Możesz zapisać się na siłownię, zajęcia fitness albo ćwiczyć w domu. Najważniejsze, aby przeprowadzanie treningu było regularne.

Dostarczanie organizmowi cynku i witaminy D

W kontekście podnoszenia poziomu testosteronu, trzeba nieco więcej powiedzieć o regułach stosowanej diety. A mówiąc dokładniej – składnikach, jakie dostarczasz swojemu organizmowi. Szczególnie istotne będą tutaj witaminy i minerały, przede wszystkim:

  • witamina D, która jest hormonem steroidowym – zwiększa poziom hormonów, podnosi sprawność seksualną, ma korzystny wpływ na jakość nasienia oraz zapobiega licznym chorobom;
  • cynk, który jest czynnikiem pozwalającym zwiększyć poziom testosteronu, a także chroniącym przed jego niedoborem.

Aby dostarczać organizmowi te cenne składniki należy spożywać naturalne produkty bogate w białka – mięso, ryby, surowe mleko, fasolę, kefiry, a także jajka. Co więcej, witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, dlatego też należy częściej wychodzić na zewnątrz.

Spożywanie zdrowych tłuszczów

Kolejnymi składnikami, jakie powinny być obecne w zdrowej diecie, są odpowiednie tłuszcze – szczególnie te jedno- i wielonienasycone. Znajdują się one w orzechach, awokado oraz olejach roślinnych. To jednak nie wszystko. Pamiętaj również o przyjmowaniu (w racjonalnych ilościach) tłuszczu zwierzęcego, bez którego hormon, taki jak testosteron, nie będzie produkowany w wystarczających ilościach.

Jak nie przytyć, uzupełniając w ten sposób swoją dietę? Należy przede wszystkim zapisać się na siłownię albo fitness – dzięki temu przyjmowanie zdrowego tłuszczu nie wpłynie negatywnie na twoją wagę.

Ograniczenie słodyczy

Kluczowe jest ograniczenie w diecie cukrów prostych. Dzięki temu unikniesz spadku poziomu testosteronu. Pamiętaj, że zawierają je nie tylko słodycze, ale również białe pieczywo czy makaron – dlatego też o wiele lepiej zastąpić je zdrowszymi, pełnoziarnistymi alternatywami. Poziom testosteronu spada po zjedzeniu czegoś z dodatkiem cukru. Więc pomocne okaże się wyeliminowanie tego składnika z diety.

Zredukowanie stresu i więcej snu

Zbyt dużo stresu i krótki sen także mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego postaraj się zadbać o tę kwestię. Pamiętaj, że chcąc rozładować negatywne emocje, warto uprawiać sport lub uczęszczać na fitness – wtedy pojawi się również zmęczenie, które z kolei… pozwoli ci łatwiej zwalczyć bezsenność.

Nawet krótka, godzinna drzemka w trakcie dnia pozwoli ci lepiej zadbać o swoje hormony, a do tego wpłynie pozytywnie na cały twój organizm.

Wyeliminuj alkohol!

Takie trunki źle działają na wątrobę, a to powoduje zaburzenia hormonalne w organizmie. Do tego są to dość kaloryczne napoje, które przyczyniają się w dużej mierze do odkładania specyficznego rodzaju tłuszczu zwanego tłuszcz trzewny. Alkohol i niedobór witaminy D one mają podobne konsekwencje.

Suplementacja

W wielu przypadkach jest ona nieunikniona. Cynk oraz magnez wspomoże organizm, przede wszystkim układ nerwowy. Co ważne te dwa składniki pozytywnie wpływają na zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz podniesie poziomu testosteronu. Przyda się także witamina D, która hamuje zamianę testosteronu na estrogen, jak i boostery testosteronu, czyli popularne suplementy zawierające kwas D-asparaginowy.

  Jak szybko wytrzeźwieć? Sprawdzone metody

Aminokwasy BCAA

Zwiększone spożycie BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych. Dobrze, żeby pojawiły się w towarzystwie intensywnego wysiłku fizycznego. Znajdziesz je nie tylko w suplementach, ale i w nabiale oraz w białku serwatkowym.

Jak wybrać skuteczny suplement na wzrost testosteronu?

Czas wrócić do suplementów diety, ponieważ odpowiednie „boostery” testosteronu pozwolą ci o wiele szybciej uzyskać doskonałe efekty. W celu wybrania najlepszego produktu, trzeba przede wszystkim kierować się jego składem oraz opiniami użytkowników. Powinien on być oparty wyłącznie na naturalnych substancjach aktywnych, których działanie wpływa nie tylko na ilość testosteronu w organizmie, ale również ogólne samopoczucie i zdrowie.

My, chcąc pomóc ci wybrać odpowiedni produkt, przeanalizowaliśmy składy poszczególnych suplementów i zapoznaliśmy się z opiniami na ich temat. Dzięki temu udało nam się wybrać najlepszy środek, który będzie rozwiązaniem problemów wszystkich mężczyzn, którzy zauważyli spadek testosteronu w swoim organizmie.

Co ciekawe, weryfikując merytoryczne źródła – spotkaliśmy się z podobnymi wyborami, a najlepszym tego przykładem jest ranking boosterów testosteronu na Silniejszy.pl.

Testolan – najlepsze tabletki na wzrost poziomu testosteronu

Prawdziwym hitem 2019 i 202 roku wśród mężczyzn był Testolan – produkt, który skutecznie podnosi poziom testosteronu i który sprawia, że dieta oraz ćwiczenia przynoszą jeszcze lepsze efekty. Z czego to wynika? Oczywiście z naturalnego składu, który powstał w oparciu o specjalistyczną wiedzę oraz szczegółowe badania. To właśnie dzięki niemu możliwa będzie poprawa pracy twoich układów w organizmie i zwiększenie produkcji najbardziej wartościowego męskiego hormonu.

W skład suplementu diety wchodzą:

  • kozieradka, która reguluje prawidłowy poziom testosteronu, wpływa pozytywnie na sprawność seksualną, a także obniża ciśnienie krwi i poziom cukru;
  • buzdyganek naziemny, który również wzmaga produkcję testosteronu, a do tego dodaje sił i wzmacnia mięśnie;
  • kwas D-Asparaginowy (DAA), który uzupełnia testosteron, wzmacnia mięśnie, podnosi libido i dodaje energii;
  • korzeń maca, który przyspiesza budowę masy mięśniowej i poprawia sprawność seksualną;
  • korzeń żeń-szenia koreańskiego, który dodaje energii, minimalizuje negatywne skutki stresu i poprawia sprawność seksualną;
  • ashwagandha (witania ospała), która reguluje gospodarkę hormonalną (w tym testosteron) i wzmacnia mięśnie oraz układ immunologiczny;
  • nasiona granatu, który korzystnie wpływa na gruczoł prostaty oraz podnosi libido.

Składniki te uzupełnione są odpowiednimi ilościami magnezu, witaminy E oraz fosfatydyloseryny, dlatego też preparat będzie korzystnie wpływał na cały twój organizm.

Potwierdzeniem doskonałej jakości Testolanu są oczywiście pozytywne opinie stosujących go mężczyzn, którzy chwalą nie tylko jego skuteczność, ale również szybkie efekty (widoczne już po kilku dniach stosowania). Co więcej, zwracają oni uwagę na łatwość przyjmowania produktu (dostępny jest w formie tabletek) oraz jego bezpieczeństwo stosowania – ze względu na obecność w składzie wyłącznie naturalnych składników nie wywołuje on jakichkolwiek skutków ubocznych.

To hit 2021 roku – zobacz sam, jak działa i zamów preparat na stronie producenta. W przypadku braku zadowolenia możesz zażądać zwrotu twoich pieniędzy (w okresie 90 dni od daty zakupu).

Podsumowując…

Testosteron to hormon, który ma niezwykły wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego też zadbanie o jego prawidłowy poziom jest tak istotne. Odpowiednie dieta, trening, a także suplementy, które powstały w oparciu o zdrowe składniki i dokładne badania, pozwolą ci na osiągnięcie celu. Zobacz, że to działa i popraw funkcjonowanie swojego organizmu!

Dodaj komentarz