umięśniony mężczyzna ćwiczy bicepsy z hantlami

Jakie przyrządy wybrać do ćwiczenia w domu?


Aktywność fizyczna jest istotną sprawą dla naszego dobrego samopoczucia oraz utrzymania prawidłowej wagi ciała i zdrowia. Niemniej jednak nie zawsze mamy czas i ochotę chodzić na siłownię, fitness lub uprawiać sporty w plenerze. Jesienią i zimą nasza aktywność fizyczna zdecydowanie spada. Warto zatem pomyśleć o treningu domowym dla potrzymania kondycji naszego ciała.

Wysiłek fizyczny dawkowany w rozsądnych ilościach działa korzystnie na nasz układ krążenia oraz stawy i mięśnie. Ponadto to dobry sposób na potrzymanie prawidłowej wagi ciała. Podczas treningu wydzielają się endorfiny, które wpływają na nasze samopoczucie, co jest kluczowe szczególnie w porze jesienno- zimowej, kiedy częściej dopada nas depresja.


Mała siłownia w domu

Warunki lokalowe mamy różne. Jedni mieszkają w domu jednorodzinnym i mogą wygospodarować jedno pomieszczenie na tzw. mini siłownię. Drudzy zaś dysponują mieszkaniem o ograniczonym metrażu. Zatem w jaki sprzęt zainwestować, aby można na nim ćwiczyć efektywnie, a zarazem nie opróżnił on za bardzo naszego portfela i nie zajmował zbyt dużo miejsca.

Rowerek stacjonarny lub orbitek

Trening cardio to doskonały powód na zakup rowerka lub orbitreka. Na orbiteku ćwiczymy jednocześnie wszystkie partie mięśniowe, a przy okazji wyzwalamy duże pokłady energii, co przedkłada się na spalanie tkanki tłuszczowej. Rowerek stacjonarny to dobry pomysł na trening nóg, brzucha, bioder i pośladków.

Na obydwu urządzeniach możemy ćwiczyć na przykład wieczorami podczas oglądania ulubionego serialu w telewizji. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym. Czas dość szybko mija, a my nawet nie odczujemy jak spaliliśmy np. 200 kalorii na orbiteku.

Orbiteki czy rowerki stacjonarne do użytku domowego są zdecydowanie mniejsze i łatwe do przechowywania. Zazwyczaj dodatkowo wyposażone są w kółka, które umożliwiają ich przemieszczanie z pokoju do pokoju. Rowerek z napędem mechanicznym kupimy już za ok. 200 zł, natomiast magnetyczne są nieco droższe.

  Przetrenowanie - jakie są objawy i jego skutki?

Orbiteki zaś kosztują od 400 zł. Ważne, aby przy wyborze urządzenia zwrócić na jakość jego wykonania oraz do jakiej wagi ciała użytkownika są dostosowane. Zazwyczaj wartością graniczną jest 100 kg.

Skakanka, hantle i taśmy

Ten sprzęt również nam się przyda do treningu domowego. Jego zaletą jest to, że można go spokojnie schować w szafie, więc nie zajmuje właściwie miejsca.

Treningu na skakance wpływa na poprawę wydolności oddechowo- krążeniowej. Dla sportowców to dobry przyrząd na wykonanie rozgrzewki przed treningiem właściwym. Generalnie również służy do treningu Cardio. Doskonale podnosi kondycję i wytrzymałość organizmu, przy okazji tez zbijamy kalorie. Skakanka powinna znaleźć się w każdym domu.

Hantle to doskonałe uzupełnienie treningu domowego. Wiadomo powszechnie, że aby wymodelować sylwetkę i pozbyć się tkanki tłuszczowej w pewnych newralgicznych partiach ciała, należy poddawać je obciążeniom, stopniowo zwiększanym podczas ćwiczeń np. na mięśnie, bioder, brzuch czy pośladków. Trening górnych części ciała: ramion, pleców i barków również wykonywany jest przy odpowiednim obciążeniu. Do tego właśnie przydadzą się hantle. Zatem wykonując rutynowe ćwiczenia, możemy zwiększyć ich efektywność używając obciążenia w postaci hantli.

Taśmy efektywnie wpływają na rozwój mięśni. Odpowiednio użyte pozwalają na trening całego ciała, przy użyciu standardowych ćwiczeń. Ponadto osoby początkujące dzięki temu wyposażeniu nauczą się wykonywać poprawnie np. przysiady, trzymając za uchwyty, przyciągając linki, przy okazji pobudzają do pracy mięśnie grzbietu, które odpowiadają za naszą prawidłową postawę. Dzięki nim można wykonywać ćwiczenia w pozycji stojącej, półleżącej lub leżącej. Na przykład leżąc na plecach, przyciągać stopy do bioder lub spinanie brzucha w podporze przodem.

Ćwiczenia z taśmami ze względu na ciągłą potrzebę kontroli i stabilizacji napięcia taśmy, angażują większą ilość partii mięśniowych, niż przy tradycyjnych ćwiczeniach fitnessowych. Przy wyborze odpowiednich taśm należy zwrócić uwagę na możliwość zawieszenia ich na stabilnym zamocowaniu w suficie (hak) lub o inny trwały element.

  23 rodzaje pompek na rozbudowanie klatki piersiowej

Efektywnie wymodelujemy sylwetką, a także poprawimy własną kondycję i zdrowie dzięki treningom Cardio oraz interwałowym połączonym z siłowymi. Przeprowadzenie takich ćwiczeń jest możliwe w domu dzięki rowerkowi lub orbitekowi, które doskonałe są do treningu aerobowego, zaś hantle i taśmy przyczynią się wzrostu mięśni, a skakanka poprawi kondycję i wydolność oddechową płuc. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie ćwiczenia na tych przyrządach redukują również tkankę tłuszczową i pomogą utrzymać prawidłową wagę ciała.

Dodaj komentarz