kobieta trenuje na wioslarzu

Wioślarz – jakie efekty możesz uzyskać? Sprawdzamy po miesiącu, dwóch i trzech


Na siłowni znajdziemy wiele urządzeń, niektóre z nich spokojnie możemy umieścić w domu. Jakie efekty daje trening na wioślarzu? Co można zyskać? Sprawdź koniecznie, jakie wyniki uda się osiągnąć ćwicząc miesiąc, dwa i trzy. W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!


Ergometr wioślarski – co to za sprzęt?

Przyrząd sportowy ergometr wioślarski imituje ruchy wykonywane w trakcie wiosłowania. Stąd właśnie pojawiła się jego potoczna nazwa „wioślarz”. Ten model jest bardzo charakterystyczny,  ponieważ mamy w tym sprzęcie siodełko oraz prowadnice, ponadto ramiona wioślarskie bądź drążek.

W większości produktów jest opcja regulacji obciążenia (dość szeroki poziom możliwości zazwyczaj w skali od 1 do 10), a nawet i wyświetlacz pokazujący nie tylko czas, ale również tempo, czy ilość spalonych podczas treningu kalorii. To niezwykle pomocna funkcja, zwłaszcza dla wyczynowych sportowców kontrolujących każdy aspekt wysiłku fizycznego.

Jaki ergometr wioślarski kupić?

W sklepach znajdziesz różne ergometry wioślarskie droższe i tańsze. To doskonały dodatek do domowej siłowni. Choć zajmuje dość sporo przestrzeni, więc trzeba mieć to na uwadze. Mimo to bez problemu przeniesiesz go z jednego miejsca na drugie

Podczas zakupów sprawdź, czy siodełko jest wygodne oraz oceń solidność wykonania urządzenia. Niezwykle przydatne są antypoślizgowe podpórki, albo paski zabezpieczające. Istotne są też pedały, które muszą dobrze trzymać stopę, ponadto zapewniać bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzają się antypoślizgowe warianty. Ceny „wioślarza” wahają się w granicach od tysiąca wzwyż, zdarzają się i tańsze modele za około 500-800 złotych.

Istnieją dwa rodzaje „wioślarzy” powietrzny i magnetyczny. Pierwszy ma opór przenoszony przez łańcuch z kołem zamachowym. Za to magnetyczny posiada koło zamachowe oraz system oporu wbudowane. Regulowane mogą być komputerowo (elektronicznie) bądź manualnie (pokrętło). Pracują one ciszej niż mechaniczne, ale za to są droższe.

kobieta ćwiczy na ergometrze wioślarskim na siłowni

Wioślarz – dlaczego warto na nim ćwiczyć?

Ergometr wioślarski inaczej wioślarz ma dwa warianty. Pierwszy to mechaniczny – tani, poza tym aktywność mocno imituje prawdziwe wiosłowanie. Za to drugi magnetyczny gwarantuje płynną pracę, co z kolei wpływa na to, że treningi mogą być dłuższe, a nawet i intensywniejsze.

  Fazy ruchu - koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna. Kompendium wiedzy

Wioślarz należy do urządzeń, które pozwalają nam wykonywać trening cardio. Ruch przypomina wiosłowanie na wodzie. Taki sprzęt bez problemu znajdziemy w każdym klubie fitness oraz na siłowni. Jeśli mamy kilkaset złotych lub tysięcy bez problemu możemy nabyć własne urządzenie i umieścić w mieszkaniu. Trening na wioślarzu jest idealnym dodatkiem do ćwiczeń rehabilitacyjnych, siłowych, wytrzymałościowych, ponadto do tpu interwałowego. Niestety, ale osoby, które mają problemy z wadami postawy bądź z bólami kręgosłupa nie powinny decydować się na aktywność na tym sprzęcie!

Jakie mięśnie pracują na wioślarzu?

Plusem jest to, że podczas treningu na wioślarzu angażujemy do pracy prawie 90-95% mięśni. Wpłyniesz wobec tego w zasadzie na całe ciało. Wzmocnisz, dzięki temu mięśnie klatki piersiowej, brzucha, grzbietu, ramion, nóg, poza tym też pośladków. To doskonała opcja, gdy zależy Ci na ćwiczeniach ogólnorozwojowych.

„Wioślarz” pomoże spalić tłuszczyk w dość szybkim tempie. Więc jeśli marzysz o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów to idealny sprzęt dla Ciebie. Mało tego, dzięki temu urządzeniu wysmuklisz, a także wymodelujesz sylwetkę. Wyrzeźbisz tak naprawdę całe ciało! Po kilku treningach odczujesz poprawienie kondycji, a także lepsze funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Wpływa na serce, płuca oraz polepsza samopoczucie. Zatem zalet korzystania z „wioślarza” jest całkiem sporo.

To wszechstronne urządzenie jest odpowiednie i dla amatorów, jak i dla fanów aktywności sportowej. Mogą na nim ćwiczyć kobiety oraz mężczyźni w różnym wieku. „Wioślarz” gwarantuje ogólnorozwojowy trening całego ciała.

Jakie ćwiczenia warto robić na wioślarzu?

Ergometr wioślarski wymaga odpowiedniej techniki. O czym należy pamiętać? Przyciąganie zawsze rozpoczyna się od pracy nóg, ta część ciała pracuje najmocniej. Co do rąk, one również są zaangażowane, choć w dużo mniejszym stopniu. Należy nadgarstki oraz przedramiona utrzymywać w jednej linii, więc nie zginamy. Łokcie uginamy tylko w końcowej fazie ruchu. Natomiast kręgosłup odchylamy spokojnie. W czasie ćwiczeń drążek przyciągamy do klatki piersiowej, robimy to powoli i odchylamy się w tył. Za to kończyny dolne robią ruch dynamiczny. Przy wyprostowanych dociskamy stopy do podpórki, a przy przeciwnym ruchu pięty są lekko oderwane, a nogi zgięte.

Trening na wioślarzu będzie urozmaicony, gdy co jakiś czas zmienimy opór oraz tempo. Co jeszcze pomoże? Stopniowo wydłużamy aktywność wraz z rozwojem siły oraz wytrzymałości. Poniżej znajdziesz ćwiczenia, które warto robić na wioślarzu:

  • Interwały
  Palumboizm - co to jest? Przyczyny i efekty zdrowotne

W tym wariancie zmieniasz tempo treningu z bardzo intensywnego na wolniejsze. Proporcja może tu wynosić 20:10 sekund. Wykonujesz naprzemiennie kilka razy z rzędu, co kluczowe bez robienia pauzy na odpoczynek.

  • Rozgrzewka

Zacznij swój trening od krótkiej aktywności na wioślarzu, wykonaj cardio. Potem przejdź do właściwej części ćwiczeń.

  • Trening na redukcję masy ciała

Wiosłowanie pozwala nam skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Chcesz podkręcić ten proces? Ustaw średni bądź większy opór, poza tym w krótkim czasie zrób, jak najwięcej powtórzeń. Tak intensywny wysiłek spowoduje, że spadek wagi będzie osiągalny w zdecydowanie krótszym czasie.

  • Typ na rozbudowę masy mięśniowej

W tym wypadku zwiększamy opór, dzięki temu trenujemy wolniej, mało tego, mocniejszy nacisk kładziemy na samą technikę ruchu.

  • Dodatek do treningu siłowego

Ćwiczenia na wioślarzu efekty dają świetne, gdy chodzi o trening siłowy. To będzie idealne dopełnienie klasycznego treningu z obciążeniem.

dwie kobiety trenuja na ergometrach wioslarskich

Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Trzeba pamiętać, że podczas treningu na wioślarzu ważna jest pozycja. Tylko prawidłowe wykonywanie ćwiczeń przyniesie upragnione rezultaty, a co więcej zapobiegnie to pojawieniu się ewentualnych kontuzji. Możesz wykorzystać ergometr wioślarski do aktywności cardio, jak i wzmacniająco-wytrzymałościowej. To pozwala nam na wiele, za każdym razem możemy urozmaicać sobie rozgrzewkę, albo wykonywać na tym sprzęcie trening właściwy.

Usiądź wygodnie na wioślarzu, a następnie przyciągnij do siebie drążek. Lekko odchyl się do tyłu, ale pamiętaj o wyprostowanych plecach. Nie garb się, ściągnij łopatki! Nadgarstki natomiast muszą być przez cały czas w pozycji płaskiej. Staraj się nie unosić za wysoko ramion wychylając się do przodu oraz cofając.

Na początku zacznij od powolnego poruszania. Stopniowo zwiększasz tempo, a wraz z nim intensywność. W trakcie warto zmienić opór. Kluczowa jest płynność – wykonuj subtelne niezbyt energiczne ruchy odpychania, a mocniejsze przyciągania. W żadnym wypadku nie szarp!

To bezpieczne urządzenie nawet dla osób, które mają problemy ze stawami. Niestety, „wioślarz” to nie jest dobry sprzęt dla ludzi z bólami bioder, kręgosłupa bądź wadami postawy. W ich przypadku można się narazić na zwiększenie nieprzyjemnych objawów.

Efekty na wioślarzu – jakie można uzyskać i ile to potrwa?

Wiele osób chętnie trenuje na wioślarzu, bo te urządzenie pozwala nam pracować w zasadzie nad całym ciałem. Rozwijamy się fizycznie, a jednocześnie to maszyna ogólnorozwojowa. Ergometry wioślarski efekty daje nam dość duże, przede wszystkim pozwala nam:

  • wysmuklić i rozbudować sylwetkę
  • wzmocnić mięśnie
  • zwiększyć wydolność organizmu co przyda się, na przykład w bieganiu
  • pozytywnie wpływać na samopoczucie
  • podkręcić metabolizm
  • w krótkim czasie spalić dużo kalorii
  • wzmocnić odporność, bowiem poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego
  • poprawić naszą wydolność pracy serca, układu oddechowego, a także krwionośnego.
  Kulturystyka naturalna - czym jest? Dieta i trening naturalnego kulturysty

Ciekawostką jest to, że trening na wioślarzu wykonują zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. To świetne rozwiązanie dla wszystkich bez względu na staż. Fani fitness, crossfit, czy siłowych treningów – w zasadzie każdy może włączyć ten sprzęt do swojego treningu.

Efekty wioślarza po miesiącu

Regularne treningi na wioślarzu dadzą świetne wyniki. Ważna jest jednak systematyczność i stopniowe podnoszenie poprzeczki. Zacznij od 20 minut, co drugą dobę, aby mieć czas na odpoczynek oraz regenerację. Po 4 tygodniach pracy na tym urządzeniu widać już pierwsze zmiany. Wioślarz efekty po miesiącu daje szybkie, bo pozbywamy się w pierwszej kolejności nagromadzonej wody. Z pewnością już na początku zobaczysz zmniejszenie obwodów, jak i spadek na wadzę wynoszący około 2-3 kilogramy.

Efekty wioślarza po dwóch miesiącach

Trening na wioślarzu trwający przez dwa miesiące pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, jak i na kondycję. Będziemy mogli ćwiczyć dłużej oraz intensywniej. Co z ciałem? Waga może na chwilę się zatrzymać, ale to normalne zjawisko, bo organizm musi przyzwyczaić się do zmian i regularnej aktywności fizycznej. Kiedy pozbędzie się nadmiaru wody zacznie powoli spalać tkankę tłuszczową, w ten sposób obwody się zmniejszą.

Efekty wioślarza po trzech miesiącach

Trzy miesięczna aktywność na wioślarzu to sporo, dlatego też nie każdy wytrwa. Przy trzymaniu się zbilansowanej diety oraz dodatkowych formach ruchu uda się zbić w tym okresie aż kilkanaście kilogramów. Dzięki temu sylwetka będzie smuklejsza, poza tym bardziej umięśniona. Ergometr wioślarski efekty daje wyśmienite, zwłaszcza gdy chodzi o kończyny górne i dolne. Wzmocnisz tkankę mięśniową, ponadto ją wyrzeźbisz. Gołym okiem zaobserwujesz metamorfozę swojej figury. To da Ci motywację do dalszej pracy!

Dodaj komentarz