kulturysta z palumboizmem

Palumboizm – co to jest? Przyczyny i efekty zdrowotne


Dla wielu osób kulturysta kojarzy się z wysportowaną idealnie zrobioną sylwetką, i to w każdym, nawet najmniejszym calu. Choć niestety, nie wszyscy ćwiczący zawodnicy tak wyglądają, bo u sporej części z nich oprócz muskulatury w oczy rzuca się odstający, wielki, wzdęty brzuch. To zjawisko kryje się pod nazwą – palumboizm. Co to dokładnie jest? Jakie są tego przyczyny? Czy ma to poważne skutki zdrowotne? Sprawdź najbardziej aktualne na 2022 rok informacje o paluboizmie!


Palumboizm – co to jest?

Palumboizm wywodzi się od nazwiska Dave`a Palumbo. Pod tajemniczą nazwą kryje się zespół zmian, który dokonał się na przestrzeni ostatnich kilku lat w sylwetkach niektórych współczesnych kulturystów. U wielu z nich pojawił się wyraźnie wzdęty brzuch, który mocno odstaje. Nie wygląda to estetycznie, niekiedy nawet komicznie przy wyrzeźbionych mięśniach. To dość nowe zjawisko za to bardzo popularne w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród znanych kulturystów odnoszących sukcesy w świecie sportu.

W skrócie palumboizm jest to charakterystyczny mocno wzdęty brzuch. Wygląda to bardzo nienaturalnie i wobec tego mocno rzuca się w oczy. Proporcje figury są tutaj zachwiane, pojawia się brak widocznego wcięcia w talii. Ideały piękna są różne, a w kulturystyce palumboizm jest obecnie powszechnym zjawiskiem. Jednak ten trend ma wielu zwolenników, jak i masę przeciwników.

Przyczyny powstania palumboizmu

Teorii, dlaczego doszło do tego zjawiska w świecie kulturystyki jest kilkanaście. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze.

Przyczyną powstania palumboizmu są:

  • hormon wzrostu, który wpływa na wzrost mięśni gładkich, tak zwanego trzewia z żołądkiem i układem trawiennym. Jego efekt nasila kombinacja hormonu wzrostu i insuliny;
  • podwyższony poziom kortyzolu we krwi, który jest objawem zespołu Cushinga;
  • przyjmowanie syntholu, który prowadzi do zanikania mięśni
  Joga dla początkujących - poznaj podstawowe pozycje w jodze

ponadto winowajcą jest:

  • prowadzenie nieprawidłowego trybu życia
  • uwarunkowania genetyczne.

Stosowanie dopingu prowadzi do wielu konsekwencji, nie tylko zdrowotnych, ale również wizualnych, które są mocno widoczne, nawet na wyrzeźbionej, wręcz perfekcyjnej sylwetce. Doping równa się napuchnięte jelita, które znacząco wpływają, między innymi na wygląd brzucha. Co ciekawe, takie środki biorą nie tylko zawodowi sportowcy, ale również amatorzy kulturystyki. To problem o szerokim zasięgu, który stale rośnie i poszerza kręgi

Według wielu teorii nie tylko stosowanie dopingu doprowadza do palumboizmu, ale także spożywanie przetworzonej żywności, często modyfikowanej genetycznie. Ciężkostrawne dania, masa soli, węglowodany, cukier, gotowe tłuste potrawy – to wszystko niestety, nierzadko prowadzi do zaburzenia trawienia, które skutkuje widocznymi wzdęciami. Zatrzymanie wody w organizmie i rozciągnięcie żołądka działa podobnie, dlatego one również są kłopotliwe, symptomy pojawiają się zwłaszcza w okolicy brzucha.

W bardzo małym procencie palumboizm jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Ta przypadłość może być dziedziczna, czyli przenoszona z pokolenia na pokolenie. Nawet mimo stosowania odpowiedniej diety, czy niekorzystania z dopingu wzdęty brzuch jest mocno widoczny i nijak nie da się go zlikwidować.

To wszystko pokazuje, że przyczyny palumboizmu są rozmaite, i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego dochodzi do tego zjawiska. U każdego kulturysty podłoże jest zatem inne, niekiedy to wynik aż kilku elementów. Zazwyczaj jednak to wina stosowania dopingu i przesadzania z hormonami. Bez względu na to, jaka była przyczyna występowania brzucha kulturysty trzeba szybko skonsultować się z lekarzem i zapobiec nieprzyjemnym ewentualnym efektom zdrowotnym.

Palumboizm – efekty zdrowotne

Palumboizm nijak wygląda przy muskularnej wyćwiczonej sylwetce. Od razu w oczy rzuca się pokaźnych rozmiarów brzuch, który bardzo odstaje i powoduje, że ciało traci proporcje, przede wszystkim brakuje tutaj zarysowanej talii. To nie wszystko, bo największym problemem są poważne skutki zdrowotne. Palumboizm to nie jest oznaka dobrego stanu zdrowia, wręcz przeciwnie, to synonim poważnych kłopotów, na przykład z układem trawiennym, czy z żołądkiem.

  Ćwiczenia bez diety - czy taki trening ma sens?

Zjawisko palumboizmu to zmora masy kulturystów i problem stale rośnie. Skutki dopingu prędzej, czy później wystąpią i nie da się tego w żaden sposób uniknąć. Dojdzie, na przykład do:

  • łysienia
  • widocznych zmian skórnych
  • zmian hormonalnych
  • zahamowania wzrostu
  • braku wrażliwości na wirusy
  • uszkodzenia wątroby
  • pojawienia się wysokiego ciśnienia krwi.

Brzuch kulturysty wiąże się głównie z problemami układu pokarmowego. Jelita gorzej pracują, a żołądek trawi wolniej i mniej sprawnie. Palumboizm bezpośrednio prowadzi do powiększenia narządów wewnętrznych. Co jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. To zjawisko może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, zwłaszcza gdy jest powiązane z zespołem Cushinga. Wtedy właśnie występuje otyłość, jak i groźne powikłania, między innymi cukrzyca, czy też nadciśnienie. Co ważne, rośnie ryzyko zachorowania na nowotwór.

Nie da się ukryć, że palumboizm ma wiele negatywnych skutków. Cierpi na tym wnętrze naszego organizmu, poza tym skóra i witalność, czyli ważne dla kulturystów czynniki. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż ta przypadłość prowadzi do tego, że z czasem sportowiec dojdzie do przysłowiowej ściany, a powiększenie sylwetki nie będzie możliwe.

Jak zapobiec palumboizmowi?

Palumboizm to wyniszczenie mięśni znajdujących się w obrębie brzucha. To skutek długotrwałego podwyższonego poziomu hormonu wzrostu oraz insuliny. Dotyka zarówno amatorów, jak i zawodników kulturystyki. Istnieją pewne czynniki, które pomogą nam zapobiec zjawisku palumboizmu. Co można zrobić? Przede wszystkim:

  • unikaj stosowania sterydów
  • zadbaj o odpowiednią regenerację organizmu
  • zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę, bo za duże ilości białka, węglowodanów i tłuszczy mogą prowadzić do tworzenia się brzucha kulturysty
  • unikaj wysokoprzetworzonej żywności i tej genetycznie modyfikowanej
  • zrezygnuj całkowicie z dopingu.

Zapomnij o sztucznym rozbudowaniu mięśni, bo to przynosi więcej szkody niż pożytku. Możesz stosować jedynie naturalne metody inaczej brzuch kulturysty będzie Twoim problemem. Zmiany w gospodarce hormonalnej, pojawienie się nadciśnienia tętniczego, a także kłopoty dermatologiczne – to będzie musiał rozwiązać lekarz specjalista. Czasami to długi i skomplikowany proces, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie ma na ten zespół zmian dedykowanego lekarstwa, a objawy nie zawsze są odwracalne. Wiele osób musi korzystać z terapii psychologicznej bądź psychiatrycznej, aby oduczyć się pewnych nawyków. Palumboizm zagraża nie tylko wyglądowi sylwetki, ale głównie naszemu zdrowiu, dlatego ważne jest zapobieganie. Nigdy nie bagatelizuj tej przypadłości!

  Deload - co to i jak go stosować? Fakty i mity

Bibliografia

  • https://www.healthresearchpolicy.org/avoiding-palumboism/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28508867/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10444604/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8784075/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2690428/
  • https://nida.nih.gov/publications/research-reports/steroids-other-appearance-performance-enhancing-drugs-apeds/what-are-side-effects-anabolic-steroid-misuse

Dodaj komentarz