kulturysta z palumboizmem

Palumboizm – co to jest? Przyczyny i efekty zdrowotne


Dla wielu osób kulturysta kojarzy się z wysportowaną idealnie zrobioną sylwetką, i to w każdym, nawet najmniejszym calu. Choć niestety, nie wszyscy ćwiczący zawodnicy tak wyglądają, bo u sporej części z nich oprócz muskulatury w oczy rzuca się odstający, wielki, wzdęty brzuch. To zjawisko kryje się pod nazwą – palumboizm. Co to dokładnie jest? Jakie są tego przyczyny? Czy ma to poważne skutki zdrowotne?  Sprawdź!


Palumboizm – co to jest?

Palumboizm wywodzi się od nazwiska Dave`a Palumbo. Pod tajemniczą nazwą kryje się zespół zmian, który dokonał się na przestrzeni ostatnich kilku lat w sylwetkach niektórych współczesnych kulturystów. U wielu z nich pojawił się wyraźnie wzdęty brzuch, który mocno odstaje. Nie wygląda to estetycznie, niekiedy nawet komicznie przy wyrzeźbionych mięśniach. To dość nowe zjawisko za to bardzo popularne w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród znanych kulturystów odnoszących sukcesy w świecie sportu.

Przyczyny powstania palumboizmu

Teorii, dlaczego doszło do tego zjawiska w świecie kulturystyki jest kilkanaście. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze.

Przyczyną powstania palumboizmu są:

  • hormon wzrostu, który wpływa na wzrost mięśni gładkich, tak zwanego trzewia z żołądkiem i układem trawiennym. Jego efekt nasila kombinacja hormonu wzrostu i insuliny;
  • podwyższony poziom kortyzolu we krwi, który jest objawem zespołu Cushinga;
  • przyjmowanie syntholu, który prowadzi do zanikania mięśni.

Stosowanie dopingu prowadzi do wielu konsekwencji, nie tylko zdrowotnych, ale również wizualnych, które są mocno widoczne, nawet na wyrzeźbionej, wręcz perfekcyjnej sylwetce. Doping równa się napuchnięte jelita, które znacząco wpływają, między innymi na wygląd brzucha.  Co ciekawe, takie środki biorą nie tylko zawodowi sportowcy, ale również amatorzy kulturystyki. To problem o szerokim zasięgu, który stale rośnie i poszerza kręgi

Według wielu teorii nie tylko stosowanie dopingu doprowadza do palumboizmu, ale także spożywanie przetworzonej żywności, często modyfikowanej genetycznie. Ciężkostrawne dania, masa soli, węglowodany, cukier, gotowe tłuste potrawy – to wszystko niestety, nierzadko prowadzi do zaburzenia trawienia, które skutkuje widocznymi wzdęciami. Zatrzymanie wody w organizmie i rozciągnięcie żołądka działa podobnie, dlatego one również są kłopotliwe, symptomy pojawiają się zwłaszcza w okolicy brzucha.

W bardzo małym procencie palumboizm jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Ta przypadłość może być dziedziczna, czyli przenoszona z pokolenia na pokolenie. Nawet mimo stosowania odpowiedniej diety, czy niekorzystania z dopingu wzdęty brzuch jest mocno widoczny i nijak nie da się go zlikwidować.

To wszystko pokazuje, że przyczyny palumboizmu są rozmaite, i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego dochodzi do tego zjawiska. U każdego kulturysty podłoże jest zatem inne, niekiedy to wynik aż kilku elementów. Zazwyczaj jednak to wina stosowania dopingu i przesadzania z hormonami.

Palumboizm – efekty zdrowotne

Palumboizm nijak wygląda przy muskularnej wyćwiczonej sylwetce. Od razu w oczy rzuca się pokaźnych rozmiarów brzuch, który bardzo odstaje i powoduje, że ciało traci proporcje, przede wszystkim brakuje tutaj zarysowanej talii. To nie wszystko, bo największym problemem są poważne skutki zdrowotne. Palumboizm to nie jest oznaka dobrego stanu zdrowia, wręcz przeciwnie, to synonim poważnych kłopotów, na przykład z układem trawiennym, czy z żołądkiem.

Zjawisko palumboizmu to zmora masy kulturystów i problem stale rośnie. Skutki dopingu prędzej, czy później wystąpią i nie da się tego w żaden sposób uniknąć. Dojdzie, na przykład do:

  • łysienia
  • widocznych zmian skórnych
  • zmian hormonalnych
  • zahamowania wzrostu
  • braku wrażliwości na wirusy
  • uszkodzenia wątroby
  • pojawienia się wysokiego ciśnienia krwi.

Palumboizm bezpośrednio prowadzi do powiększenia narządów wewnętrznych. Co jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *