mezczyzna cwiczy z kettlem

Ćwiczenia bez diety – czy taki trening ma sens?

Trening bez diety jest popularnym rozwiązaniem u amatorów. Masa osób decyduje się na tę metodę, bo wierzy, że sam ruch jest zupełnie wystarczającym bodźcem przyczyniającym się do zmiany sylwetki. Jedzenie tego co się chce bez specjalnej kontroli i ćwiczenia to dość kontrowersyjne połączenie. Czy aby na pewno ma to jakikolwiek sens? Czy to działa? Ćwiczenia bez diety sprawdzają się przy budowania masy, czy na redukcji? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytanie. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Czy same ćwiczenia bez diety coś dają?

Każdy z nas tak naprawdę stosuję jakąś dietę, ale różni się ona pod wieloma względami. Nie można zapominać, że sposób żywienia nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu. Zdrowe, zbilansowane menu jest zawsze mile widziane, bez względu na to, czy ćwiczysz, czy też nie. W ten sposób dostarczasz swojemu ciału niezbędnych witamin i innych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli o to nie zadbasz należycie to prędzej, czy później odczujesz negatywne skutki swojego niewłaściwego postępowania.

Siłownia bez diety? Dla niektórych to wręcz niedopuszczalne rozwiązanie, natomiast dla innych jedyny słuszny wybór z lenistwa, tudzież braku czasu i chęci do wprowadzenia zmian w sposobie żywienia. Jak jest naprawdę? Nie można zapominać, że odpowiednio zbilansowana dieta jest idealnym dopełnieniem ćwiczeń. Dlaczego? Dzięki prawidłowo skomponowanemu menu mamy więcej energii, a ciało szybciej się regeneruje, ponadto poprawiamy jego ogólne funkcjonowanie. Zyskujemy, między innymi wzrost masy mięśniowej, czy kondycji. To nie wszystko, ponieważ wyniki sportowe są lepsze, poza tym zmiany sylwetki widać gołym okiem.

Trzeba pamiętać, że bez właściwego planu żywienia nawet najbardziej dopasowane do naszych celów ćwiczenia nie pozwolą nam osiągnąć tak naprawdę w pełni wszystkich naszych założeń. Każdy nawet najmniejszy szczegół musi ze sobą współgrać, bo zachowanie synergii to klucz do sukcesu w walce o sylwetkę!

Trening bez diety a odchudzanie

Odchudzanie to metoda polegająca na redukcji masy ciała. Pozbywamy się nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a poprzez to nasza figura staje się szczuplejsza. Obwody są mniejsze, a waga spada – takiego rezultatu oczekujemy od kuracji.

  Mięśnie antagonistyczne - czym są i jak działają?

Ćwiczenia bez diety to częsty wybór osób, które pragną wysmuklić sylwetkę. W przypadku redukcji obowiązkowe jest zastosowanie deficytu kalorycznego, a więc jemy mniej niż potrzebuje nasz organizm. Różnica wynosi około 200-500 kcal. To pozwala nam pozbyć się skuteczniej nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Kiedy jednak pomijamy ten element sytuacja się zmienia. Oczywiście ruch podkręci metabolizm, umożliwi spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a także kalorii, aczkolwiek rezultaty nie będą zbyt spektakularne bez zmian żywieniowych. Metamorfoza w codziennym jadłospisie jest potrzebna, aby efektywniej zredukować masę ciała. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na częste i długie treningi, a w tym wypadku byłyby one wręcz koniecznością, żeby widzieć duże efekty.

Trening bez diety przy odchudzaniu nie jest najlepszym pomysłem,  a więc drogą do sukcesu. Na całe szczęście nawet niewielkie modyfikacje w menu pozwolą nam szybciej osiągnąć upragniony cel bez spędzania wielu godzin na sali ćwiczeń. Bez tego waga nie będzie spadać tak szybko, jak byś pragnęła! Co ważne, ruch podkręca chęć na jedzenie, więc zamiast deficytu kalorycznego może pojawić się nadmiar kaloryczności na co dzień, który z pewnością nie da wymarzonej sylwetki, a odwrotnie, może zapewnić przyrost masy ciała. 

mezczyzna ze sztanga

Trening bez diety a masa mięśniowa

Kiedy masa mięśniowa urośnie to nasza sylwetka stanie się bardziej krągła, „napakowana”, a to dzięki rozrostowi muskulatury. Potrzeba sporo treningów i poświęceń, aby zyskać taki efekt. W tym przypadku ogromne znaczenie ma sama dieta.

Siłowania bez diety przy budowaniu masy mięśniowej to nie jest właściwe zestawienie. W przypadku rozbudowy sylwetki musimy postawić na dodatni bilans kaloryczny, a więc jemy więcej kalorii niż jest potrzebne naszemu ciału. Dodatkowo osoby aktywne muszą spożywać większe ilości białka niż te prowadzące siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia pozostaje także podaż większej wartości węglowodanów, które zwiększają poziom anabolicznego hormonu insuliny. To daje mięśniom bodziec do wzrostu i potrzebną energię. Za to tłuszcz, ale ten zdrowy podnosi poziom testosteronu organizmu, który jest tak ważny w czasie budowy masy mięśniowej. To jednoznacznie pokazuje, że bez dobrze zbilansowanego jadłospisu nie będziemy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich makroskładników oraz witamin. Budowa masy mięśniowej nie jest łatwa i wymaga solidnego zaplecza w postaci dobrze skomponowanego menu. Mięśnie do rozrostu muszą mieć przecież odpowiednie okoliczności, nie tylko w kwestii treningu, ale przede wszystkim żywienia.

  Drop set - na czym polega i dlaczego warto go stosować?

Trening bez diety a wyrzeźbienie mięśni

Rzeźbienie mięśni to złożony proces, w którym dieta ma spore znaczenie. Trening jest bodźcem, który pozwala nam wysmuklić ciało, a jednocześnie podkreślić mięśnie. Natomiast jadłospis jest nieodzownym elementem planu inaczej nie ma on najmniejszego sensu. Dlaczego? Podaż odpowiednich makroskładników to pełnego rodzaju uzupełnienie ćwiczeń, bo dzięki temu organizm ma odpowiednie warunki do tworzenia wymarzonej rzeźby. Bez dobrego jadłospisu nawet przy dużej ilości treningów rezultat będzie i tak kiepski.

Ćwiczenia bez diety a siła mięśni

Siła mięśni to zdolność naszego układu nerwowo-mięśniowego do pokonywania oporu zewnętrznego bądź też przeciwdziałania się mu. Istnieje aż kilka rodzajów, między innymi jest siła ogólna (dotyczy całego układu mięśniowego), względna, bezwzględna i szybkościowa. Nad każdym wariantem można pracować. Trening i dieta pozwoli nam skutecznie zwiększać siłę mięśniową.

Budowanie siły wymaga od nas odpowiedniej intensywności treningów, a także wykorzystywania obciążenia. Sama ilość serii oraz powtórzeń również nie pozostaje bez znaczenia. Kluczem w tym przypadku jest też regeneracja organizmu. Wypoczęte ciało ma więcej siły, poza tym ryzyko kontuzji spada, ponadto rozrost masy mięśniowej jest lepszy. Tu bez dobrej diety nie uzyskamy pozytywnych wyników. Zdrowe odżywianie tworzy zaplecze zasobów, z którego ciało będzie korzystać w trakcie ciężkich treningów, jak i w momencie odpoczynku. 

Ćwiczenia bez diety a wytrzymałość fizyczna

Za hasłem wytrzymałość fizyczna kryje się zdolność do prowadzenia wysiłku fizycznego, ale z określoną intensywnością. Wysoki parametr pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, a także tego oddechowego. Dodatkowo wpływa na nasz stan psychiczny, jak i na samą osobowość.

Ćwiczenia bez diety przy budowaniu wytrzymałości fizycznej dają wymierne korzyści. Niestety, ale bez wsparcia z pożywienia nie wzmocnimy odpowiednio naszego organizmu. Witaminy i makroskładniki są ważne, podobnie jak prawidłowe nawodnienie. To podstawa, która pozwoli nam poprawić kondycję fizyczną na wielu płaszczyznach.

Budowanie wytrzymałości fizycznej poprzez treningi wraz z dobrą dietą daje nam przewagę, bo wpływa bezpośrednio na jakość ćwiczeń i nasze wyniki. Prawidłowe połączenie białka, węglowodanów oraz tłuszczów to sprawdzona metoda, aby trening dał szybko rezultaty. Bez „paliwa” nie stworzysz większej wytrzymałości, która przecież przydaje się nawet na co dzień.

kobieta robi przysiady ze sztanga

Efekty siłowni/treningu bez diety – jakie są?

Ćwiczenia bez diety nie zaszkodzą nam jeśli podejdziemy do tego z głową, dodatkowo parę kwestii mogą nawet zmienić na lepsze. Pamiętaj, że regularny trening pozwala zwiększyć wydolność organizmu, rozciągnięcie ciała oraz polepszyć zakres ruchów. W czasie aktywności fizycznej pobudzamy układ mięśniowy, nerwowy, hormonalny i krwionośny, a więc w zasadzie oddziałujemy na cały organizm. Dodatkowym plusem jest to, że wzmacniamy mięśnie, ścięgna, jak i więzadła. Co ważne, ruch może również zmniejszać dolegliwości bólowe oraz poprawiać samopoczucie. To pokazuje, że siłownia bez diety, czy każda inna forma aktywności niesie ze sobą masę zalet, ale niekoniecznie takich, jak oczekujemy.

  Dlaczego warto ćwiczyć w domu z Yes2Move?

Siłownia bez diety to niezbyt trafny wybór, ale masa osób mimo wszystko decyduje się na to rozwiązanie. Jakie efekty można wtedy uzyskać? Z pewnością nie będą one w 100% pokrywały się z Twoimi celami, bo to jest pewne. Trudno zredukować wagę, zbudować masę mięśniową, czy chociażby siłę i wytrzymałość. Mimo wszystko uda się niektóre rzeczy zmienić na lepsze, ale nie będzie to maksimum Twoich możliwości. Poniżej znajdziesz efekty ćwiczenia bez diety:

  • zyskujesz lepsze samopoczucie
  • podkręcasz metabolizm
  • usprawniasz swoje ciało
  • pozbywasz się stresu
  • wspomagasz gospodarkę hormonalną
  • lepiej śpisz
  • dotleniasz organizm
  • dbasz o swoją sprawność fizyczną.

Plusy pewne są, ale nie tak duże, jak w przypadku, gdy do aktywności fizycznej jest dopasowana odpowiednia dieta dostosowana do konkretnego celu, na przykład do redukcji masy ciała. Niezdrowe odżywanie może zepsuć wszystko, również to co uda się wypracować samym treningiem. Warto wobec tego dobrze rozważyć co i w jakich ilościach spożywamy. Trening bez diety nie powinien pozwalać nam na wszystko, dlatego też warto wprowadzić pewne, chociażby drobne ograniczenia w jadłospisie. Zapomnij o daniach typu fast food, napojów gazowanych, jak i o innych produktach pełnych „pustych kalorii”. Porzuć też nałogi, a więc wyeliminuj ze swojego życia alkohol oraz papierosy. Niestety, ale takie artykuły spożywcze oraz używki mogą jeszcze bardziej obniżyć rezultaty aktywności fizycznej. Kiedy będziesz jeść co chcesz to możesz się zwyczajnie rozczarować, ponieważ pomimo sporej dawki ruchu nie idzie to w stronę, którą pragniesz.

Dodaj komentarz