kobieta uprawia nordic walking

Nordic walking – jak i czy warto zacząć? Technika i niezbędny sprzęt


Sport ten angażuje aż 90% mięśni ciała! Być może kojarzony jest przede wszystkim ze strasznymi osobami, które w ten sposób zażywają aktywności fizycznej. Kijki do nordic walking są dla każdego, a często stosowany jest przez seniorów, gdyż nie jest to intensywny i mocno aktywny sport. Niepozorne kijki trenują całe ciało i z tego powodu jest to sport dla każdego.


Co to jest nordic walking?

Nordic walking to forma aktywności fizycznej, do której wykorzystuje się specjalnie wyprofilowane kijki, które nie tylko wymuszają odpowiednią postawę, ale też dzięki odpowiednim ruchom trenują różne partie ciała. Sport ten wymyślony został już w latach 20-tych XX wieku przez finlandzkich narciarzy biegowych, dla których były to doskonałe, całoroczne ćwiczenia przed właściwymi, zimowymi zawodami. To właśnie kijki do nordic walking angażują całe ciała i inaczej niż zwykły spacer, wymuszają pracę poszczególnych części ciała. Z tego powodu sport ten wpływa pozytywnie na cały organizm. Nordic walking rozwija przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzucha i nóg. Dodatnimi plusami jest fakt, że zwiększa siłę i wytrzymałość, poprawia kondycję, pozwala spalać kalorię, stabilizuję postawę, a przy tym nie obciąża stawów. Z tego też powodu jest to sport chętnie wybierany przez osoby starsze.

Jak ćwiczyć i jakie ten sport daje korzyści?

Niestety jest wiele osób, które nie do końca poprawnie używają kijków. Może to nie szkodzi, ale nie daje pożądanych efektów. Ważne jest, aby kijki do nordic walking ustawić do odpowiedniej wysokości względem swojego ciała. Marsz z kilkami zacznij od swobodnego chodu. Trzeba wyczuć tempo swojego ciała i ułożenie rąk i nóg, a to wcale nie należy do zadań najprostszych. To wspólna mobilizacja pracy nóg i rąk, którą trzeba podeprzeć prawidłowym chodem z kilkami. Trzeba kijki dostosować do takiej wysokości, by ramiona od łokcia tworzyły kąt prosty. Potem kroki, zrównoważone, skoordynowane z pracą ramion. Nie jest to trudne, ale treningiem można dojść do perfekcji.

  FBW Sakera - na czym polega? Efekty i plan treningowy

Dla odniesienia widocznych efektów należy ćwiczyć trzy razy w tygodniu mniej więcej przez godzinę. Ze względu, że jest to dość statyczny sport, może połączyć to co pożyteczne z przyjemnym. W czasie chodu słuchać muzyki, czy książek, uczyć się albo rozmawiać z przyjaciółmi. To jeden z takich sportów, które warto ćwiczyć z kimś i dzięki temu staje się on jeszcze przyjemniejszy. To także jeden z pożytecznych efektów Nordic walking, a do tego dochodzą te zdrowotne – w sile mięśni, wytrzymałości i odporności.

Jest to sport dla ludzi w każdym wieku, ale ze względu na jego przyjemną formę trudno się dziwić, że tak często wybierany jest przez seniorów.

Regularne treningi nordic walking mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Trening tego rodzaju poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, obniża poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu. Trening przyśpiesza pracę metabolizmu i opóźnia proces starzenia.

nordic walking w lesie

Nordic walking – jaki sprzęt jest potrzebny?

Podstawowym wyposażeniem do uprawiana są nordic walking są specjalne kije do tej dyscypliny. Zbudowane są z elastycznych i wytrzymałych materiałów które amortyzują wstrząsy. Kije powinny być lekkie, większość z nich jest wyposażona w wymienne końcówki do uprawiania nordic walking w zróżnicowany terenie.

Kije przeznaczone do trekkingu są cięższe i utrzymanie odpowiedniej techniki chodzenia będzie utrudnione.

Wyposażenie się we właściwe obuwie do chodzenia jest obowiązkowe. Wystarczy udać się do wyspecjalizowanego sklepu obuwniczego, gdzie możemy zasięgnąć porady profesjonalisty, który pomoże nam dobrać buty pod kątem sposobu naszego chodzenia i uprawianej dyscypliny.

Warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniej odzieży termoaktywnej. Zdecydowanie poprawi to nasz komfort podczas treningu. Więcej informacji o dobrze odzieży termoaktywnej znajdziecie tutaj: Jak dobrać bieliznę termoaktywną?

Czy mogę uprawiać nordic walking?

Nordic walking jest dyscypliną dla każdego. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, osoby z problemami z układem ruchu, wysokim ciśnieniem tętniczym i poważnymi kontuzjami powinny zasięgnąć porady lekarza przed przystąpieniem do treningów. Ten rodzaj treningu jest polecany osobom otyłym z uwagi na niskie obciążenie stawów podczas treningu.

  Trening push pull - zasady oraz plan treningowy

nordic walking w gorach

Podstawowe błędy podczas nordic walking – jakich unikać?

Nordic walking wymaga opanowania właściwej techniki wykonania. Bez właściwego przeszkolenia te błędy popełnia większość osób rozpoczynających przygodę z tą dyscypliną. Podstawowym błędem jest mocne zaciskanie dłoni na uchwytach kijków. Właściwie wykonywany nordic walking jest energiczny, kije powinny stanowić dodatkowy napęd i jednocześnie zwiększać tempo naszego marszu. W żadnym razie nie powinny być „ciągnięte” za ćwiczącym.

Najistotniejsza w tej dyscyplinie jest koordynacja ruchowa. Wiele osób początkujących ma trudności ze złapaniem odpowiedniego rytmu marszu. Ruchy ramion i nóg powinny być wykonywane naprzemiennie co pomoże nam utrzymać równowagę.

Przed każdym treningiem powinniśmy wykonać rozgrzewkę. Brak jej wykonania zwiększa ryzyko powstania kontuzji i urazów. Minimum 15 minut rozgrzewki jest elementarną częścią treningu.

Dodaj komentarz