trening podciagania na drazku

Fazy ruchu – koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna. Kompendium wiedzy


Efektywny trening składa się z kilku części. Ważna jest nie tylko rozgrzewka, trening właściwy i rozciąganie, ale i fazy ruchu. Wiele osób nie ma pojęcia, jak istotny to element. Koniecznie przeczytaj nasze kompendium wiedzy i zgłęb ten temat!


Fazy ruchu – jakie są?

Istnieje aż kilka faz ruchu. Często podczas treningu łączy się je razem. Każdy etap przynosi coś innego, dlatego że w odmiennym stopniu wpływa na rozwój siły oraz mięśni. Mamy 3 fazy ruchu – ekscentryczną, koncentryczną i izometryczną, czyli elementy niemal każdego ćwiczenia. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę, która przedstawiamy w tym artykule.

Nie ma wątpliwości, że każdy ruch działa nieco inaczej, a zatem i zalety ich wykonywania na treningu są inne. Przy fazie pozytywnej, czyli koncentrycznej zyskujesz dobre dokrwienie mięśnia, jednak uszkodzenie powoduje, że stymulacja wzrostu nie jest zbyt duża. W ruchu ekscentrycznym jest on zdecydowanie większy, do tego ciało szybciej się regeneruje. Przy okazji znacząco zwiększa się jeszcze siła mięśni. Co ciekawe, w fazie ekscentrycznej jesteś w stanie wygenerować 120% całkowitej siły mięśni! Kiedy mowa o fazie izometrycznej działa dość podobnie co koncentryczna, ale mięśnie zyskują na sile tylko w jednej pozycji.

Faza ekscentryczna

Nazywana jest także ruchem negatywnym. Z ruchem ekscentrycznym spotykamy się, na przykład podczas wykonywania przysiadu, czy też opuszczania sztangi w pozycji leżącej. Tutaj mięsień wydłuża się, natomiast jego przyczepy oddalają się od siebie. Ten typ ćwiczeń przyspiesza metabolizm, poza tym pozytywnie wpływa na poprawę koordynacji ruchowo-mięśniowej. To nie wszystko, bo powoduje że lepiej rozwijamy siłę, poza tym mięśnie zwiększają swoją wytrzymałość. Co najważniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji jest niewielkie.

  Rodzaje włókien mięśniowych a trening - co musisz wiedzieć?

Faza ekscentryczna nie ma ruchu pozytywnego. Ten typ treningu powoduje, że zwiększamy siłę, dzięki temu w krótkim czasie możemy opanować doskonale ruch pozytywny. Warto pamiętać, że to rozwiązanie należy traktować, jako element pomocniczy, a nie bazę. Po tych ćwiczeniach nie wolno już dodawać pozycji o wysokim stopniu zaawansowania ani treningu koordynacyjnego. Co ważne ten konkretny trening, a więc czysto ekscentryczny to nie jest korzystna opcja kiedy jesteśmy świeżo po kontuzji.

Ruch ekscentryczny może mieć różne metody treningu, między innymi:

  • Spowolnienie fazy negatywnej – robisz tu ruch pozytywny i negatywny, jednak ten drugi spowalniamy. Kiedy chcemy zwiększyć masę mięśni trzeba zbytnio hamować 3 pierwsze powtórzenia. Pamiętaj, że im bardziej zmęczony mięsień tym dłuższa musi być faza ekscentryczna.
  • Zwiększenie oporu – tu też są dwie fazy ruchu, aczkolwiek możemy zrobić 3 odmienne metody. Pierwsza jest z pomocą partnera, druga to ruchy naprzemienne dwustronne lub jednostronne. Ostatnia polega na tym, że wykorzystuje się taśmy elastyczne.
  • Dodatkowe powtórzenie po załamaniu – robisz serie z maksymalną ilością powtórzeń i kiedy nie masz już dużo sił wykonujesz kilka powtórzeń samego ruchu negatywnego.

Faza koncentryczna

Nazywana jest ruchem pozytywnym i jest to na przykład podciągnięcie na drążku bez fazy negatywnej. Tutaj ryzyko urazów jest jeszcze mniejsze niż w przypadku ruchu ekscentrycznego. Regeneracja jest szybsza, nie dochodzi do bólów mięśni, a to dlatego że ćwiczenia budują siłę bez budowania masy mięśniowej. To doskonała opcja dla osób, które mają stare kontuzje. Mięśnie w czasie treningu skracają się, a przyczepy kurczą się oraz przybliżają do siebie.

Faza izometryczna

Za to ruch izometryczny widać głównie w ćwiczeniach statycznych, na przykład mowa tu o desce. Ćwiczenia izometryczne skupiające się na fazie koncentrycznej i ekscentrycznej trudno oddzielić, jedynie można pewne mięśnie mocniej akcentować, poprzez to bardziej stymulować. Trening izometryczny polega na tym, że długość ruchu mięśnia się nie zmienia, ale jest stale napięty. W tym wypadku wyrabiamy większą siłę niż przy typie koncentrycznym.

Dodaj komentarz