rozciaganie na sali

Wpływ aktywności fizycznej w procesie odchudzania


Czy mogę schudnąć nie zwiększając aktywności fizycznej? To pytanie słyszymy bardzo często. Na pewno i Ty niejednokrotnie spotkałaś się podobnymi dylematami oraz pytaniami. Wiele osób trening kojarzy się z czymś męczącym, mało komfortowym, a dodatkowo niezwykle czasochłonnym. Czy to prawda? I po co nam właściwie aktywność fizyczna w trakcie odchudzania, skoro moglibyśmy po prostu jeść mniej i chudnąć? Czytaj dalej, żeby poznać odpowiedzi na te i inne pytania!


Jaki trening jest najlepszy?

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna? Na tak postawione pytanie większość z nas odpowiedziałaby pewnie, że jej odpowiedni poziom jest dobry dla zdrowia, a ponadto pomaga ona schudnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała. To jednak nie wszystko! Poza wpływem na wygląd naszej sylwetki oraz kondycję, aktywność fizyczna ma udowodniony wpływ zmniejszający ryzyko licznych schorzeń, wśród których wyróżnić można, między innymi: choroby serca, cukrzycę, a także niektóre rodzaje nowotworów (chociażby nowotwór jelita grubego, piersi czy płuc). Jak widzisz, aktywność fizyczna ma więcej zalet niż nam się wydaje, pozostaje jednak pytanie – jak przełożyć wyniki badań naukowych i stanowisk organizacji zajmujących się zdrowiem na praktykę? Według Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe powinny poświęcać na tzw. trening tlenowy o umiarkowanym nasileniu minimum 150 minut w tygodniowo. Do aktywności, które zaliczamy do tej kategorii należą, np.: szybki spacer, jazdę na rowerze, taniec czy aerobik. Jak widzisz, niektóre z tych ćwiczeń są możliwe do wykonania jako trening w domu –  wystarczy, że poświęcisz na nie średnio 30 minut w ciągu dnia, a Twój organizm na pewno Ci się za to odwdzięczy. Oczywiście, ćwiczenia aerobowe warto uzupełnić o tzw. aktywność beztlenową, do której zaliczyć możemy chociażby trening siłowy w domu. Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak powinna wyglądać taka aktywność i jakie konkretne rodzaje ćwiczeń możesz wykonać koniecznie zajrzyj na https://centrumrespo.pl/atlas/, gdzie znajdziesz przygotowane przez specjalistów Centrum Respo filmy i instrukcje wykonania poszczególnych elementów treningu.

  Ujemne kalorie - co to jest i czy w ogóle istnieją?

Jak wybrać odpowiednią aktywność fizyczną dla siebie?

Nie lubisz biegać, a może sama myśl o wizycie na siłowni przyprawia Cię o dreszcze? To nie problem i nie musisz się do niczego zmuszać! Wybrana aktywność fizyczna powinna przede wszystkim odpowiadać Twoim indywidualnym preferencjom oraz możliwościom – warto spróbować kilku różnych rodzajów treningu, aby znaleźć ten, który sprawia Ci najwięcej satysfakcji. Ile powinien trwać trening? Trening dla początkujących może być stosunkowo krótki – jeżeli nie miałeś do tej pory zbyt wiele do czynienia z aktywnością fizyczną, zacznij od 10-15 minut dziennie, stopniowo zwiększając długość treningu do zalecanych 30 minut (lub dłużej!). Nie zrażaj się, jeżeli pierwsze próby podjęcia aktywności fizycznej będą męczące – Twój organizm szybko przyzwyczai się do wysiłku, zaś korzyści zdrowotne będą niewspółmiernie większe od początkowych trudności! Ostatnia kwestia ważna przy wyborze odpowiedniego rodzaju ćwiczeń, to miejsce, w którym będą się one odbywać – jeżeli nie przepadasz za tłumem ludzi i zorganizowanymi treningami, idealną opcją dla Ciebie będzie trening online – możesz go wykonywać w domu, jest to więc idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych oraz takich, które nie czują się komfortowo ćwicząc w miejscu pełnym innych osób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jakie rodzaje ćwiczeń sprawdzają się w różnych sytuacjach, a także czym jest zdrowy styl życia, zajrzyj na https://centrumrespo.pl/blog/, gdzie znajdziesz mnóstwo napisanych przez ekspertów Centrum Respo artykułów dotyczące tej tematyki.

Rola trenera i fizjoterapeuty w Twoim treningu

W przypadku treningu na siłowni zwykle możesz zapytać kogoś o to, jak wykonać poszczególne ćwiczenia, podobnie jest w przypadku lekcji tańca czy gry w tenisa, A jak jest w przypadku opcji jaką są ćwiczenia online? W Centrum Respo nie jest cały czas pod opieką! Rolą naszych specjalistów jest takie dopasowanie aktywności fizycznej, aby odpowiadała ona Twojemu stanowi zdrowia oraz możliwościom. Dodatkowo, nasz plan treningowy online uwzględnia takie elementy, jak czas który jesteś w stanie poświęcić na trening oraz dostęp do miejsc, w których możesz go zrealizować, niezależnie od tego czy będzie to siłownia, ogród czy może fragment Twojego salonu. W Centrum Respo wszystko dokładnie tłumaczymy i odpowiadamy na każde pytanie.

  Czerwona herbata na odchudzanie - efekty, właściwości i działanie

Pamiętaj – trener personalny online to niezwykle odpowiedzialna funkcja – dba nie tylko o to, żebyś otrzymał odpowiedni zestaw ćwiczeń, ale także bierze pod uwagę to, aby jego skuteczność oraz bezpieczeństwo były potwierdzone odpowiednimi danymi naukowymi. Nie warto ryzykować korzystając z usług osób niedoświadczonych, bez odpowiedniego wykształcenia – w grę wchodzi w końcu Twoje zdrowie, zasługujesz więc na jak najlepszą opiekę w tym zakresie.

Zdrowy tryb życia – dieta i ćwiczenia

No dobrze, wiesz już, że aktywność fizyczna a zdrowie to tematy mocno ze sobą powiązane, a co z jej wpływem na odchudzanie? Musisz wiedzieć, że odpowiedni poziom ruchu jest niezwykle istotny na diecie redukcyjnej, zapewnia utrzymanie masy mięśniowej na odpowiednim, niezbędnym dla zdrowia poziomie – innymi słowami, daje nam pewność, że będące kluczowym składnikiem mięśni białka nie zostaną użyte przez organizm jako źródło energii. Oczywiście, zdrowy styl życia oraz żywienia to nie tylko dieta o odpowiedniej zawartości kalorii. Składa się na niego również udział poszczególnych makroskładników (białek, tłuszczów oraz węglowodanów) w naszym jadłospisie, ich jakość, a także zawartość poszczególnych grup produktów (chociażby odpowiednio wysoka ilość warzyw i  owoców w diecie). Jak widzisz, temat ten jest dość złożony, więc jeśli nie czujesz się pewnie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy poprowadzą Cię ku lepszemu, zdrowszemu trybowi życia możliwie prostą i bezpieczną drogą. W Centrum Respo dobrze zdajemy sobie sprawę jak ważne jest w tym procesie wsparcie, dlatego nasza dieta i trening online mają na celu jak najlepsze zaopiekowanie się Tobą i Twoją metamorfozą. Pamiętaj – gdy w grę wchodzi Twoje zdrowie, zasługujesz  na najlepsze wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *