Hormony bardzo mocno wpływają na organizm, zwłaszcza kobiet. Miesiączka wiąże się z różnymi niekiedy kłopotliwymi dolegliwościami. Czy ma bezpośredni związek ze zmianą wagi? Dlaczego masa ciała w czasie cyklu menstruacyjnego bywa aż tak bardzo odmienna? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania związane z tym tematem. Koniecznie sprawdź szczegóły!
Cykl menstruacyjny – czym jest?
Cykl menstruacyjny jest to naturalny proces fizjologiczny, który występuje u kobiet. Składa się on z kilku faz:
- 1-5 dzień cyklu – menstruacja, czyli krwawienie
- 6-13 dzień cyklu – faza folikularna, w której kończy się krwawienie i następuje wzrost estrogenów
- 14 dzień cyklu – owulacja to moment, w którym pęka pęcherzyk z komórką jajową
- 15-28 dzień cyklu – pęcherzyk przekształca się w tak zwane ciałko żółte, a woda w organizmie zaczyna się zatrzymywać.
W czasie dojrzewania jajniki produkują komórki jajowe, a więc dziewczyna może zajść dzięki temu w ciąże. Miej więcej w połowie cyklu pojawia się zwiększona ilość śluzu płodnego, który umożliwia zapłodnienie. Kiedy do tego nie dojdzie to ciało przygotowuje się do miesiączki, a zatem do krwawienia z dróg rodnych. Pierwszy dzień jest jednocześnie dniem okresu, jak i całego cyklu. Ile on trwa? Cykl wynosi 28 dni według modelowych wzorców, aczkolwiek u każdej kobiety może to wyglądać zupełnie inaczej, a to z racji wielu czynników, między innymi tych genetycznych, czy związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia. Odchylenia wynoszą tylko kilka dni, gdzie cykl trwa 21-35 dni, choć takie liczby występują stosunkowo rzadko. Za krótki, jak i za długi cykl nie jest dobry, tak samo jak ten nieregularny, bo może bezpośrednio wiązać się z licznymi kobiecymi schorzeniami.
Ważenie się w czasie cyklu menstruacyjnego – co należy wiedzieć?
Nie każda kobieta regularnie korzysta z wagi, bo wiele pań nie ma zwyczajnie takiej potrzeby. W momencie, gdy jesteśmy na diecie to chętnie kontrolujemy swoje postępy i to bez względu na dni cyklu menstruacyjnego. Przyrost wagi w czasie miesiączki zawsze sprawdzamy na czczo z samego rana, a nie w godzinach późniejszych po wielu spożytych posiłkach. Nie powinniśmy specjalnie przejmować się wahaniami pomiarów w czasie całego cyklu, bo to zupełnie normalne zjawisko fizjologiczne. Nie należy jednak zapominać o ruchu oraz o zdrowej i o dobrze zbilansowanej diecie, bo niekiedy to właśnie te aspekty mocno wpływają na wagę ciała bez względu na to, czy to dzień okresu, czy nie.
Zmiany hormonalne odbywają się w czasie całego cyklu menstruacyjnego. Każdego dnia możesz widzieć na wadze zupełnie inne liczby, ale pamiętaj że to niejedyny sposób, aby kontrolować zachodzące w ciele modyfikacje. Co warto robić? Centymetr niekiedy jest bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż waga, tak samo jak ubrania, które nosimy na co dzień. Zatrzymana woda powoduje obrzmienie, które uda się dostrzec dosłownie gołym okiem.
Wzrost wagi a okres – jaki ma związek?
Miesiączka to dla wielu pań trudny moment. Dolegliwości bólowe, kiepskie samopoczucie i rozdrażnienie bywa kłopotliwe, a nawet znacząco utrudnia codzienność. To nie koniec problemów kobiet, bo najwięcej z nich narzeka na to, że okres sprawia, że ich ciało się zmienia, i to nie zawsze na plus. W lustrze widać, między innymi bardziej zaokrągloną sylwetkę. Czy to ma zawsze związek z okresem? Oczywiście, że tak, bo to kwestia hormonów i ich wzrostu.
Waga przed okresem rośnie mniej lub bardziej, bo dużo zależy tu od kwestii indywidualnych każdej kobiety. Sprawy hormonalne wpływają bezpośrednio na zatrzymywanie się wody w organizmie. Kilka dni przed miesiączką naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki temu krew szybciej dociera do tkanek. To skutkuje widoczną opuchlizną różnych części ciała, między innymi twarzy, kończyn, a nawet i bioder. Niestety, ale to w wielu przypadkach sprawia, że ciężko nam jest ubrać obcisłą odzież. Dodatkowo kobieta czuje się ociężała, a nawet nabrzmiała, więc to wpływa bezpośrednio na jej samopoczucie.
Waga podczas okresu, jak i przed się zmienia, bo ma to bezpośredni związek z okresem, a więc z tym co się dzieje w danym momencie w organizmie kobiety. Gospodarka hormonalna odpowiada w zasadzie za to wszystko. Bezpośrednio przed miesiączką zbiera się w ciele woda i to w dużej ilości, jest stopniowo od pierwszego dnia krwawienia wydalana, czyli z każdym kolejnym mamy jej coraz mniej. To sprawia, że dodatkowe kilogramy także znikają z wagi, a figura nieco zmienia swój wygląd. Waga przed okresem różni się od tej bezpośrednio po nawet o kilka dobrych kilo.
Co powoduje, że waga wzrasta w trakcie okresu?
Waga podczas okresu wzrasta, dlatego że w tym momencie woda zatrzymuje się w organizmie, a to z racji tego, że między innymi progesteron jest podwyższony. Wzdęcia brzucha oraz bóle pojawiają się już kilka dni przed samą miesiączką. Zmiany hormonalne są tu głównym winowajcom, gdy chodzi o zwiększoną masę ciała wśród kobiet, ale niejedyną przyczyną wzrostu wagi, bo bywa ich więcej.
Miesiączka powoduje, że mamy zachcianki, poza tym jemy więcej niż zwykle, a to również może odbijać się na pomiarach masy ciała. Przyjmowanie zwiększonej dawki kalorii wiąże się jednak według wielu naukowców bezpośrednio ze wzrostem progesteronu. Dolegliwości bólowe oraz kiepski nastrój powodują, że nie ma się ochoty na aktywność fizyczną, a to wszystko razem może niestety, ale sprzyjać tyciu!
Kolejną rzeczą, która wpływa na wzrost masy ciała przed okresem, jak i w trakcie są zaparcia. Problem z wypróżnianiem dotyka dość dużego odsetka kobiet. Ten problem wiąże się z układem hormonalnym. Warto wobec tego pomyśleć wtedy o lepszym nawodnieniu oraz o zwiększonej dawce błonnika w diecie, bowiem to pomoże poprawić procesy metaboliczne, a przede wszystkim oczyścić jelita z nagromadzonych złogów. Wiele osób uważa, że w podobny sposób działa kawa.
Ile dni przed okresem waga wzrasta i ile kilogramów można przybrać?
Waga przed okresem się zmienia i to normalne zjawisko, które nie powinno nas szczególnie niepokoić o ile wyniki nie są bardzo zawyżone. Co ważne, na wadze może być więcej nawet o 1,5-3 kilogramy niż wcześniej! Należy wiedzieć, że ciało zaczyna magazynować wodę w organizmie już nawet do 14 dni przed wystąpieniem samej miesiączki. Masa ciała natomiast rośnie 5 dni przed samym okresem.
Kilka porad, które pomogą Ci schudnąć w trakcie miesiączki
Waga podczas okresu u większości kobiet różni się znacząco od wyników otrzymywanych w czasie innych dni cyklu menstruacyjnego. Niestety, ale nie jesteśmy w stanie powstrzymać w całości procesu zatrzymywania wody w organizmie, a jedynie nieco zmniejszyć skutki. Co można wobec tego zrobić? Poniżej znajdziesz kilka prostych, aczkolwiek skutecznych wskazówek, które warto zastosować. Oto one:
- w drugiej połowie cyklu staraj się spożywać dużo źródeł potasu, a więc sięgaj po sok z pomidorów, buraków, poza tym jedz brokuły, czy karczochy, dlatego że to pomaga nieco uniknąć przybierania na wadze
- uważaj na sól oraz na wysokie spożycie białka, bo to sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie
- zadbaj o odpowiednią dawkę aminokwasów, dzięki temu zachowasz równowagę wodną w organizmie
- sięgaj przede wszystkim po herbaty ziołowe, na przykład po napar z pokrzywy oraz z liście z brzozy, ponieważ to są napoje odwadniające
- zwiększ dawkę błonnika w swoim codziennym menu, a zapobiegniesz kłopotliwym zaparciom
- zadbaj o nawodnienie organizmu, bo dzięki niemu zapobiegasz zatrzymywaniu się wody w organizmie.
Co zrobić, aby schudnąć w czasie miesiączki? Nie ma jednej, uniwersalnej rady, która sprawdzi się u wszystkich kobiet. Trzeba z pewnością uważać z nadmiernym apetytem, który powoduje, że jemy dużo i to bardzo kalorycznych rzeczy. Słodycze i słone przekąski oraz niezdrowe dania typu fast food powinny zniknąć z naszego zasięgu, aby niepotrzebnie nie podwyższać jeszcze mocniej i tak wysokiej wagi. Warto szukać w tym momencie zdrowszych zamienników o niższej wartości kalorii, jak i o dużo lepszym składzie. To sprytny patent, aby w czasie okresu nie przybrać za dużo a przede wszystkim chodzi o zapobieganie odkładania się niebezpiecznej tkanki tłuszczowej. Możesz również:
- jeść suszone owoce, choć w niewielkiej ilości, bo są dość kaloryczne, ale dzięki nim uda się skutecznie przyspieszyć perystaltykę jelit i pozytywnie wpłynąć na metabolizm
- zrezygnować lub mocno ograniczyć spożywanie produktów, a więc źródeł, tak zwanych „pustych kalorii”, które z reguły sprzyjają tyciu i odkładaniu się tkanki tłuszczowej
- odstawić słodzone i gazowane napoje, które kryją w sobie masę cukru, lepiej zamienić je na wodę lub na ziołowe herbaty, które podkręcą metabolizm
- spożywać dużo warzyw oraz owoców, poza tym zdecydować się na chude mięso oraz nabiał, czyli na niskokaloryczne i zdrowe produkty spożywcze
zadbać o ruch, choć nie zawsze z racji bólu lub złego samopoczucia będziemy w stanie udać się na trening na siłowni to warto zastąpić go wtedy chociażby dłuższym spacerem bądź aktywnością o równie niskim tempie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.