Jednym z powszechnych problemów, szczególnie wśród sportowców jest ból łydek, czyli zlokalizowany w tylnej części nóg. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych niezależnie od wieku. Tego typu dolegliwości mogą mieć różne przyczyny, takie jak nadmierny wysiłek czy zmęczenie, a także towarzyszyć ciąży lub być sygnałem rozwoju poważnych chorób. Dowiedz się, w jaki sposób poradzić sobie z nimi!
Ból łydek to jedna z dolegliwości, które może występować stale lub pojawiać się sporadycznie po intensywnym wysiłku oraz w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Zwykle występuje wraz z innymi symptomami, takimi jak obrzęk, drętwienie, zmiany skórne, a także charakterystyczne uczucie ciepła czy zimna w miejscu bólu. Przyczyny mogą być różne – od zwyczajnego zmęczenia aż po poważne choroby. Z tego względu warto przyjrzeć się towarzyszącym objawom i odpowiednio szybko reagować.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu łydki?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest przyczyna bólu łydek, gdyż może go powodować wiele zróżnicowanych czynników. Do najczęstszych z pewnością zalicza się uraz kończyny dolnej czy też jej nadmierne obciążenie podczas intensywnego wysiłku. Tego typu dolegliwości powodują również choroby zwyrodnieniowe, zapalne, neurologiczne czy też ogólnoustrojowe. Z kolei u dziecka ból łydek często wiążę się ze wzrostem kości.
Czasami ból w obrębie łydek to następstwo procesów patologicznych toczących się w okolicy naczyń żylnych lub tętniczych kończyn dolnych. Najczęściej pojawia się przy ostrym lub przewlekłym niedokrwieniu czy też jako jeden z pierwszych objawów choroby zakrzepowo-zatorowej i niewydolności żylnej. W takim przypadku uczucie dyskomfortu zwykle jest silniejsze w nocy. W zależności od schorzenia ból łydek występuje z towarzyszącymi symptomami. Czasami przebieg choroby może być ciężki i prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się tego lekceważyć. Źródło: Wylecz.to
Co zrobić w przypadku bólu łydki?
Diagnostyka bólu w okolicach łydki związanego z dolegliwościami naczyniowymi w dużej mierze zależy od obrazu klinicznego. Jeśli podejrzewasz u siebie przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, warto zgłosić się na odpowiednie badania. Wykażą one ewentualne nieprawidłowości biochemiczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia schorzenia. Istotną rolę z pewnością odgrywa pomiar wskaźnika kostka-ramię. Na jego podstawie można wykazać obecność zwężeń w obrębie tętnic.
Kolejną metodą diagnostyki bólu nóg jest badanie USG tętnic, co pozwoli dokładnie zlokalizować i ocenić rozległość niedrożności. Pomocy okazuje się też tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. W przypadku kiedy obraz kliniczny wskazuje na zakrzepicę żył głębokich kończyny, zaleca się wykonanie ultrasonograficznego testu uciskowego z odpowiednim oznaczeniem. Czasami pacjenci wysyłani są dodatkowo na wenografię. Dopiero po określeniu przyczyny bólu łydki można wprowadzić leczenie.