Ginekomastia może wystąpić w każdym wieku. Zmiany mogą okazać się bolesne, charakteryzuje je świąd i pieczenie. Najczęściej występuję podczas okresu dojrzewania i spowodowana jest zwiększenie stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu. Sytuacja stabilizuje się zazwyczaj w przeciągu kilku miesięcy. Ginekomastia może się jednak utrwalić w związku z przerostem tkanki tłuszczowej i łącznej.
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia oznacza powiększenie sutka u mężczyzny. Przerost powstaje w wyniku rozrostu tkanki włóknistej, tłuszczowej i gruczołowej. Przerost może być jednostronny bądź obustronny. Przypadłość spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi. W patologicznych przypadkach brodawki zmieniają swój kolor, mogą zmienić umiejscowienie na środkowe i upodobnić się do żeńskich.
Powiększenie gruczołów często powstaje u osób stosujących sterydy anaboliczne lub w wyniku chorób, takich jak zespół Reifensteina, powodujący zwiększoną odporność komórek na działanie androgenów.
Przypadłość stanowi poważny problem kosmetyczny i psychologiczny, większość mężczyzn wstydzi się rozbierać w miejscach publicznych. Młode osoby unikają lekcji wychowania fizycznego czy innego rodzaju treningów. Często następuje utrata wiary we własną męskość.
Leczenie ginekomastii
Najczęściej stosuje się chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, czyli liposukcji. Drugą metodą jest usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej. Metody mogą zostać połączone w miarę potrzeby.
- Przeciwwskazania
– otyłość
– przyjmowanie sterydów anabolicznych
– choroby serca
– choroby brodawki sutkowej
- Możliwe powikłania po interwencji chirurgicznej
– martwica tłuszczowa
– zakażenie
– powikłania kardiologiczne
– zmiany czucia
– asymetria klatki piersiowej
– zmiany czucia
– zakrzepica żylna
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.