Przebywanie w wodzie dla wielu sprawia niezłą frajdę. Coraz więcej osób decyduje się na trening w basenie. Jakie są rodzaje ćwiczeń w wodzie? Jakie zalety ma ta forma ruchu? Sprawdź koniecznie!
Ćwiczenia w wodzie – kiedy są wskazane?
Gimnastyka w wodzie jest zalecana dla osób otyłych, bo nie obciąża stawów, a także kręgosłupa. Efekt lekkości pozwala na dużo więcej ludziom z nadprogramowymi kilogramami niż są w stanie wykonać na lądzie. Ponadto to rozwiązanie sprawdzi się doskonale, u tych którzy cierpią na bóle kręgosłupa, mają zaawansowaną osteoporozę, jak i przebyte urazy. Co ciekawe to świetna opcja także dla kobiet w ciąży.
Wskazaniami do ćwiczeń w wodzie będą, między innymi:
- wady postawy
- mała ruchomość w stawach
- przykurcze mięśniowe.
Rodzaje zajęć w wodzie – jakie są?
Istnieje naprawdę wiele typów zajęć w wodzie, a więc jest w czym wybierać. Do najpopularniejszych należy:
- Aqua Fitness
Niekoniecznie trzeba umieć pływać, bo można skorzystać z pasów wyporowych, albo z innego sprzętu. To wyśmienita opcja dla osób otyłych, a także starszych.
- Hydro Spinning
Na tych zajęciach mamy większą intensywność niż na Aqua Fitness. Można wobec tego poprawić kondycję oraz spalić nawet 600 kcal. Muzyka w tle nadaje ćwiczeniom tempo, a instruktor pokazuje wszystkie ruchy. Starsi, osoby otyłe, albo z bólami kręgosłupa będą zachwyceni tymi zajęciami, jak i ludzie cierpiący na osteoporozę. To także ciekawa propozycja dla dzieci oraz dla młodzieży. Mamy tu dodatkowo kilka odmian, między innymi Hydro Spinning dla początkujących, regenerujący, czy Fat Burner bardzo intensywny pozwalający skutecznie zredukować tkankę tłuszczową.
- Aqua Senior
Jak nazwa wskazuje jest to propozycja dla osób starszych. Znajdziemy tu ćwiczenia rehabilitacyjne i gimnastyczne, a więc rozmaite formy. Często wykorzystuje się sprzęt, taki jak przy Aqua Fitness. Osoby w podeszłym wieku poprzez ruch w wodzie pozytywnie wpłyną na rozmaite aspekty swojego organizmu. Takie ćwiczenia na basenie to lek na liczne schorzenia i dysfunkcje, które dotykają ludzi starszych.
- Aqua Joga
Fani jogi pokochają wersję w wodzie, bo łączy w sobie ćwiczenia siłowe, oddechowe, medytację, kontemplację, a także pozwala pracować nad skupieniem. Jeśli chcesz pozbyć się stresu, a więc zadbać o ciało i duszę to Aqua Joga jest strzałem w 10.
- Aqua Zumba
To odsłona popularnej zumby, czyli zajęcia grupowe w rytm energetycznej muzyki, tyle że w wodzie. Trening polega na powtarzaniu choreografii pokazywanej przez trenera. Ta wersja ćwiczeń przypomina naprawdę dobrą imprezę, więc spodoba się przede wszystkim paniom, które kochają tańczyć.
- Aqua Jogging
Jak nazwa wskazuje ten typ polega na bieganiu w wodzie. To mało popularna odmiana zajęć, a szkoda, bo daje masę frajdy. Co ciekawe osoby, które nie potrafią pływać radzą sobie tu lepiej, dlatego że wykorzystują opór wody do wzmocnienia mięśni.
Znajdziemy również zajęcia na basenie skierowane do konkretnych grup wiekowych, na przykład dla:
- kobiet w ciąży
- niemowląt
- osób starszych.
Zalety ćwiczenia w basenie – jakie są?
Nie da się ukryć, że zajęcia w wodzie mają masę plusów. Przede wszystkim:
- nie obciążają stawów ani kręgosłupa
- poprawiają kondycję
- pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie
- ujędrniają skórę
- pozwalają w przyjemny sposób spalić kalorie
- pozwalają nam poczuć się lekko bez względu na poziom wagi.
Ćwiczenia w wodzie a fizjoterapia
Ćwiczenia w wodzie fizjoterapia to dobre połączenie – dbamy o zdrowie i miło spędzamy czas. Zajęcia na basenie prowadzi fizjoterapeuta, który potrafi pływać, więc możemy czuć się bezpiecznie. Aby mogły odbyć się takie treningi obiekt musi spełniać pewne kryteria, między innymi woda ma mieć temperaturę pomiędzy 24-25 stopni Celsjusza, a do wody schodzi się z niskich schodków.
Duże zbiorniki wodne pozwalają na więcej niż te mniejsze, na obu obiektach uda się wykonać kinezyterapię. Zimna woda zmniejsza częstotliwość skurczów serca i jego pojemność na minutę, za to ciepła przynosi efekt odwrotny, dzięki temu niweluje bóle.
Przeciwwskazania do ćwiczenia w wodzie
Mimo licznych zalet trening w basenie nie jest dla każdego. W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem do ćwiczeń w wodzie są problemy z układem krążenia i oddychania. Również rany, anemia, czy też ostre stany zapalne dyskwalifikują nas z tego rodzaju formy ruchu. Padaczka też wyklucza z racji nieprzewidywalności tej choroby, gdzie przecież może nastąpić nagła utrata świadomości.
5 przykładowych ćwiczeń w wodzie
W wodzie uda się zrobić więcej niż na lądzie, bo ruchy przychodzą nam dużo łatwiej. Poniżej znajdziesz 5 przykładowych ćwiczeń:
- Bieg w miejscu
To będzie świetna propozycja na rozgrzewkę. Chodzi o unoszenie kolan dość wysoko, a ramiona powinny być cały czas blisko ciała.
- Przysiad z przeskokiem
To ćwiczenie świetnie wypływa na wygląd nóg, zwłaszcza ud. Wyprostowane ręce wyciągamy przed siebie, kolana zginamy i przechodzimy do przysiadu. Wykonujemy skok najwyżej, jak nam się uda. Ważne jest w tym czasie uniesienie rąk nad głowę! Potem wracamy do przysiadu i powtarzamy ćwiczenie.
- Łokieć do kolana
W tym ćwiczeniu przyciągamy przeciwstawny łokieć do kolana na wysokości pasa. Panie, które chcą mieć smukły brzuch docenią tą pozycję!
- Skręty tułowia
Stoimy prosto, a dłonie łączymy przed sobą. Podczas skrętu bioder skaczemy raz w jedną, a raz w drugą stronę.
- Pajacyki w wodzie
Pozycja jest taka sama, jak w wersji wykonywanej na klasycznym podłożu. Chodzi zatem o łączenie i rozłączanie kończyn górnych oraz dolnych. Zachowaj miarowe tempo przez około 2 minuty. To ćwiczenie zazwyczaj pojawia się na zakończenie treningu na basenie.
Podsumowanie
Ćwiczenia w basenie są polecane każdemu bez względu na sylwetkę oraz wiek. Fani sportów wodnych będą nimi zachwyceni, podobnie jak osoby, które nie potrafią pływać. Dzięki dużej różnorodności zajęć każdy może dobrać dla siebie idealny wariant i postawić na aktywność fizyczną w wodzie. To będzie ciekawe urozmaicenie klasycznych treningów, albo dodatek do rehabilitacji. Grupowe zajęcia pozwalają na świetną zabawę i poznawanie nowych osób. Łączysz dbanie o siebie z mile spędzonym czasem.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.