osoba jezdzaca na rolkach

Dlaczego warto jeździć na rolkach? Efekty jazdy na rolkach


Rolki kojarzą nam się z rozrywką dla dzieci, a wcale tak nie musi być. Coraz więcej dorosłych stawia na tego rodzaju aktywność fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu ma wiele plusów. Dlaczego warto jeździć na rolkach? Sprawdź koniecznie co możesz zyskać!


Co daje jazda na rolkach?

Rolki uznawane są za jedną z najprzyjemniejszych aktywności fizycznych. To tak naprawdę świetny wybór dla osób w każdym wieku, bo podczas jazdy nie obciążamy stawów oraz kręgosłupa, tak jak na przykład w trakcie joggingu. Natomiast ochraniacze oraz kask uchronią nas przed urazami, a także kontuzjami.

Rolki sprawiają, że dolna parcia ciała mocno pracuje, poza tym polepszamy dzięki nim swoją sprawność fizyczną oraz koordynacje ruchową. Mało tego ta forma ruchu pomaga nam spalić kalorie, a jednocześnie dotlenić organizm. Co jeszcze daje jazda na rolkach? Przede wszystkim:

  • smukłą sylwetkę
  • uniesienie i ujędrnienie pośladków
  • rozwój mięśni nóg oraz pośladków
  • poprawę krążenia
  • odprężenie
  • pokonanie stresu
  • lepszą kondycję fizyczną
  • redukcję cellulitu, zwłaszcza na udach
  • wzmocnienie serca
  • poprawę zwinności
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Jazda na rolkach zaliczana jest do treningu aerobowego, nazywanego także potocznie cardio. Dzięki temu właśnie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz całego układu krwionośnego. Ma wobec tego dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

Podczas jazdy na rolkach pracują wszystkie grupy mięśniowe, choć najmocniej zaangażowane są oczywiście dolne partie – głównie czworogłowe oraz pośladkowe. Wbrew pozorom mocno mobilizujemy poza tym plecy, ramiona oraz brzuch, a to poprzez to, że musimy odpowiednio balansować ciałem by zachować odpowiednią równowagę. Za to podczas niższej pozycji nazywanej potocznie łyżwiarską niezwykle mocno aktywujemy jeszcze mięśnie grzbietu.

  Kalistenika - plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych

Jazda na rolkach wymaga współpracy wielu mięśni, to konieczność aby zachować dobry balans ciała i nie upaść. Co kluczowe nie ma szczególnych przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności fizycznej. Wobec tego jest to sport dla każdego bez względu na wiek oraz na płeć!

Jak jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach jest przyjemna jednak na początku masa ludzi ma problem z zachowaniem równowagi, dlatego też bez ochraniaczy lepiej nie ruszać w trasę. Z czasem jednak po opanowaniu techniki i zaprzestaniu upadków rolki są prawdziwą przyjemnością. To może być ciekawy sposób na przemieszczanie się, albo na spędzenie czasu aktywnie z rodziną bądź z przyjaciółmi.

Jak jeździć na rolkach? Poniżej znajdziesz kilka rad, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków:

  • nogi powinny być lekko ugięte w kolanach
  • pochylasz się delikatnie do przodu tak, aby czubki placów, kolana oraz barki znajdowały się w jednej linii
  • należy odpychać się do boku, jak podczas jazdy na łyżwach
  • kolana powinny znajdować się blisko siebie
  • wykonuj długie wymachy kończyn dolnych
  • nie chodź, staraj się ślizgać
  • hamuje się poprzez przechylenie rolki do tyłu, bo zazwyczaj w tej części jest zlokalizowany hamulec.

Na początku warto korzystać z asekuracji drugiej osoby, albo z lekcji, które udzielają szkółki rolkarzy.

Rolki a odchudzanie

Rolki podczas kuracji odchudzającej są dobrym wyborem, bo umożliwiają spalenie sporej porcji kalorii, a to przyczynia się do spadku wagi. Zyskujesz wysmuklenie ciała przede wszystkim nóg. Zauważysz także, że brzuch jest bardziej płaski i jędrny. Obwody się zmniejszą! To nie wszystko, ponieważ skóra będzie mocniej napięta, a dzięki temu cellulit stanie się mniej widoczny.

Dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu poprawia się nasza przemiana materii, a to niezwykle ważny aspekt w kuracji odchudzającej. To wiąże się z szeregiem jeszcze innych korzyści, między innymi lepiej funkcjonuje mózg.

  Jumping fitness - na czym polega i jakie daje efekty?

Jeśli jeździmy na rolkach regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu zauważymy szybszą utratę kilogramów. Jeżeli chcesz schudnąć staraj się utrzymywać dość intensywne tempo jazdy. Pamiętaj, że technika oraz prędkość ma spore znaczenie!

Jazda na rolkach – ile kalorii spala?

Masa osób decyduje się na rolki z racji tego, że pozwalają spalić sporo kalorii w dość przyjemny sposób. Wszystko jednak zależy od szybkości z jaką się poruszamy oraz od długości trasy i od tego, jak długo trwa aktywność. W przeciągu godzinnej jazdy można stracić nawet 300-800 kcal, a taki wynik daje na przykład dwugodzinny aerobik.

Dopiero po około 30 minutach ciało zaczyna korzystać z nagromadzonych rezerw, w tym z tkanki tłuszczowej, a więc staraj się poświęcić na rolki powyżej pół godziny. Im więcej jeździsz tym większe korzyści osiągasz! Ważne jest utrzymywanie tętna na stałym poziomie – ma być odczuwalne zmęczenie, ale bez kłopotliwej zadyszki. Najefektowniejsze wyniki osiąga się przy poziomie 60-70% maksymalnego tętna (to około 130 uderzeń serca na minutę), ponieważ wtedy uda się spalić więcej kalorii. Możesz zmierzyć to za pomocą opaski sportowej.

Efekty po miesiącu jazdy na rolkach – jakie są?

Rolki, tak jak każda inna aktywność wymaga ciężkiej pracy oraz systematyczności. Nie można liczyć na rezultaty po kilku dniach, potrzeba tutaj tygodni ćwiczeń. Pamiętaj, że trzymanie się zdrowej zbilansowanej diety zawsze pozwala osiągnąć więcej.

Efekty po miesiącu jazdy na rolkach będą naprawdę widoczne i to gołym okiem. Zmieni się głównie pupa, bo pośladki będą pięknie zaokrąglone, a jednocześnie uniesione do góry. Za to uda staną się smuklejsze oraz wzmocnią się. Zauważysz też, że brzuch wysmuklał, mało tego zyskał na jędrności. Nie ma wątpliwości, że jazda na rolkach działa na każdą część sylwetki, i to duży plus.

  FBW Sakera - na czym polega? Efekty i plan treningowy

Oprócz zmian wizualnych w ciele jazda na rolkach sprawia, że mamy lepszą kondycję fizyczną, czyli mniej łapie nas zadyszka oraz jesteśmy w stanie dłużej trenować. To przyda się również w codziennym życiu. Poprawi się też nasz nastrój, bo sport dostarcza pozytywne endorfiny. Zastrzyk energii gwarantowany! Jazda na rolkach to również świetny sposób na pozbycie się stresu oraz oderwanie się od kłopotów.

Dodaj komentarz