Wybór z pozoru może wydawać się trudny. Dobre opinie słyszy się o obu przyrządach do ćwiczeń. Ich wygląd zdecydowanie się różni. Musi to mieć wpływ na efekty, które dzięki nim można uzyskać. Na co w takim razie zwrócić uwagę? W jaki sposób zdecydować się na jedne z nich?
Różnice między hantlami a kettlebell
Niemal każdy wie, jak wygląda hantel. Jest złożony z gryfu i obciążników znajdujących się na obu końcach. Dzięki takiej budowie możliwy jest pewny chwyt, a ciężar przyrządu rozkłada się równomiernie. Idealnie wykonuje się nimi ćwiczenia izolowane. Jednak oprócz nich nie ma zbyt wielu innych ćwiczeń, które można byłoby wykonywać przy ich pomocy.
Bardzo ważną zaletą hantli jest możliwość rozkładania ich i zmieniania ich ciężaru. Dzięki temu mogą służyć przez wiele lat. Niezależnie od tego, jak duży był postęp. Dodatkowo są kompaktowe, więc zmieszczą się nawet w szufladzie.
Kettlebell wygląda nieco bardziej niestandardowo. Ta kula z uchwytem często jest przyrównywana do kuli armatniej czy czajnika. Specyficzna budowa sprawia, że środek ciężkości znajduje się w zupełnie innym miejscu niż w przypadku hantli. Przez to wykonywanie ćwiczeń z kettlebell jest dużo bardziej wymagające i wymaga udziału większej liczby mięśni. Jest nieco trudniejszy do przechowywania ze względu na jego specyficzny kształt.
Oczywiście kettlebell może służyć także do wykonywania ćwiczeń izolowanych. Jednak wtedy rezygnuje się z pracy całego ciała, co wydaje się esencją korzystania z tego przyrządu.
Co oczekiwane efekty, to inny przyrząd
Inny sposób i trudność wykonywania ćwiczeń przekłada się też na efekty, które można odnieść przy wykorzystaniu jednego z powyższych przyrządów. Zanim podejmiemy wybór, zastanówmy się, co próbujemy osiągnąć.
W celu rozbudowy poszczególnych mięśni idealne będą hantle, które dzięki swojej budowie pozwalają na wykonywanie ćwiczeń izolowanych. Dzięki temu będą w nich uczestniczyć jedynie mięśnie, na których „pompowaniu” nam zależy.
Kettlebelle za to idealnie sprawdzają się, jeśli chodzi o modelowanie i rozwijanie całego ciała. Wymagająca stabilizacja odważnika włącza do ćwiczeń naprawdę wiele mięśni. W ten sposób skutecznie można wyszczuplić ciało i doprowadzić do wymarzonej sylwetki. Oprócz tego można także rozwinąć wszechstronną sprawność swojego ciała. Dlatego często korzystają z niej wyczynowi sportowcy i trenujący crossfit.
Czy kettlebell jest dla nowicjusza?
Na początku przygody z ćwiczeniami lepiej nie rzucać się na głęboką wodę. Kettlebell wymaga bardzo dużo wysiłku, by ustabilizować odważnik. Przez to bardzo łatwo jest niepoprawnie wykonywać ćwiczenia. A to może skończyć się nieprzyjemną kontuzją.
Nowicjuszom proponuje się na początek hantle ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru. Dzięki temu są o wiele prostsze technicznie. Nie sposób jednak odmówić efektywności także okrągłym odważnikom, które mogą służyć konkretnie innym celom. Warto po nie sięgnąć w momencie, kiedy będziesz pod okiem trenera lub kogoś z większym doświadczeniem.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.