Spora część osób zamiast jasnej bułki pszennej wybiera grahamkę. Czy to zdrowsza alternatywa? Można się zdziwić, ale bułka grahamka zawiera 252 kalorie w 100 gramach i oznacza to, że są bardzo kaloryczne? Co warto jeszcze wiedzieć?
Kalorie w grahamce – ile ich ma?
Grahamka jest dość charakterystycznym pieczywem, ponieważ ma zazwyczaj podłużny lekko owalny kształt. Do tego powstaje z kilku rodzajów mąki, głównie z pszennej z grubego, pełnego przemiału, dlatego znajdziemy widoczne resztki zboża, czyli niewielkie kawałki. Czasami dodatkowo wierzch posypany jest ziarnami.
Ten typ bułki powinien być delikatnie ciemniejszy niż klasyczna kajzerka, niestety nie zawsze barwa powstaje w naturalny sposób. Wiele piekarni dolewa do ciasta karmelu lub innej substancji by uzyskać odpowiedni kolor i zrezygnować z dodawania dużej ilości mąki z pełnego przemiału. To sprawia, że na rynku mamy w zasadzie kilka grahamek, mimo że wszystkie są do siebie wizualne podobne znacząco różnią się składem.
Bułki typu graham niestety, ale są kaloryczne. Jedna sztuka ma ponad 200 kalorii! W 100 gramach tego produktu znajdziemy miej więcej 252 kalorie. Aby spalić tę wartość należy jeździć na rowerze lub biegać aż przez 30 minut. Dodatek masła, albo innych składników jeszcze bardziej podwyższa tę sumę, więc jedna kanapka spożyta na śniadanie może sięgać nawet 600 kalorii.
Bułka grahamka – co skrywa w sobie to pieczywo?
Bułka grahamka jest wytworzona z mąki pszennej z pełnego przemiału, głównie typu 1800 i 2000. Choć zdarzają się też produkty w całości lub tylko w części wyprodukowane z mniej wartościowej mąki – 550, czy z 440. To będą nieco „oszukane” grahamki.
Mąka z pełnego przemiału to wariant bardziej oczyszczony niż razowy, dlatego ma w sobie mniej substancji odżywczych. Ale za to posiada zdecydowanie więcej białka. Co ciekawe, najwięcej ze wszystkich rodzajów bułek dostępnych na rynku! W klasycznej grahamce znajdziemy jeszcze sód, potas, fosfor, żelazo, a także selen i cynk. Mało tego, kwas foliowy, jak i witaminy – E, A, K oraz te z grupy B. Niestety jest sporo węglowodanów i to chyba największy minus, poza tym pojawia się przeciętna ilość błonnika porównywalna z jasnym pieczywem.
Czy bułka grahamka jest zdrowa?
Bułka typu grahamka to pełnoziarnisty produkt, ale o wysokim indeksie glikemicznym. Więc to nie jest dobra opcja dla osób na diecie. Choć ten rodzaj ma mniej kalorii niż klasyczna jasna pszenna bułka, na przykład bardzo popularna kajzerka. Jednak jedna sztuka nie jest w stanie zapewnić nam efektu sytości na długo, dlatego trzeba zjeść więcej porcji. To znacznie powiększy wartość kalorii naszego posiłku!
Staraj się na zakupach wybierać bułki grahamki z jak najprostszym oraz najkrótszym składem. Najlepsze są te wyprodukowane z mąki typu 1800 lub 2000 z niewielką ilością innych rodzajów – pszennej bądź żytniej. Proporcje powinny być odpowiednie, czyli dużo wersji graham, a mało pozostałych wariantów, najlepiej śladowa porcja. Do tego tylko woda, cukier, sól, olej, drożdże, albo zakwas.
Dobra jakościowo bułka grahamka musi mieć widoczne niewielkie kawałeczki, które świadczą, że powstała z mąki gruboziarnistej. Po drugie, w trakcie krojenia, albo spożywania pieczywo nie powinno się mocno kruszyć. Masa będzie zatem dość zbita i trudna do rozdzielenia.
W sytuacji, gdy widzisz masę okruchów będzie to sygnał, że w składzie jest zwykła mąka, ale w połączeniu z otrębami, a graham z pewnością jest w minimalnej domieszce, albo wcale nie występuje. To znak, że nie kupiłeś prawdziwej grahamki, tylko oszukany model bardziej przypominający białe pieczywo, a nie te pełnoziarniste.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.