Sałata jest idealnym dodatkiem do kanapek, poza tym stanowi bazę sałatek. W sklepach znajdziemy aż kilkanaście gatunków tej rośliny. Jakie wartości odżywcze skrywają? Jak wygląda tu kwestia kaloryczności? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje na temat tej zieleniny!
Wartości odżywcze sałaty
Sałata to zielone warzywo, które rośnie zazwyczaj, w tak zwanych „główkach”. Odrywamy pojedyncze listki i możemy spożywać je od razu. Do wyboru mamy kilkanaście gatunków roślin. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale i smakiem oraz zawartością witamin. Jakie wartości odżywcze tu znajdziemy? W sałacie mamy w 100 g około 1,5 g białka, do tego pojawia się 0,15 g tłuszczu i 2,87 g węglowodanów. W zależności od odmiany są inne proporcje składników odżywczych. Pojawiają się głównie witaminy z grupy B, witamina E i C, ponadto potas, magnez, kwas foliowy i mangan.
Ile kalorii ma sałata?
Sałata jest bardzo uniwersalna, bo pasuje do kanapek, tortilli, jak i do sałatek, czy też może służyć wyłącznie jako ozdoba talerza. Ile kalorii ma to zielone warzywo? W 100 g:
- sałata masłowa – 15 kcal
- sałata lodowa – 14 kcal
- sałata pekińska – 12 kcal
- sałata ze śmietaną – 194 kcal
- sałata z sosem winegret – 448 kcal.
Sałata jest smaczna i niskokaloryczna, choć dużo zależy tu od dodatków, jakie użyjemy do konkretnego dania. W sklepach znajdziesz wiele odmian, także w praktycznych miksach, czyli kilka gatunków jednocześnie.
Sałata – właściwości zdrowotne
Nie każdy wie, że sałata jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Z racji zawartości luteiny oraz zeaksantyny i silnych przeciwutleniaczy chroni nas przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Za to witaminy z grupy B i kwas foliowy wzmacniają układ nerwowy. Natomiast spore dawki błonnika sprawiają, że zapobiegamy zaparciom, a organizm nie odczuwa tak szybko głodu. Właściwości moczopędne sałaty zapobiegają zatrzymywaniu się wody w organizmie. Dodatkowo to warzywo pomaga obniżać cholesterol i trójglicerydy.
Właściwości zdrowotne sałaty:
- wzmacnia odporność
- skrywa w sobie przeciwutleniacze
- wzmacnia układ nerwowy
- odkwasza
- pozytywnie wpływa na procesy trawienne
- zmniejsza wchłanianie tłuszczów oraz cukrów.
Czy warto włączyć sałatę do diety?
Sałata jest świetnym dopełnieniem wielu dań i tak naprawdę można ją jeść o każdej porze dnia. Zielone warzywa pomagają odkwaszać organizm, poza tym mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Najzdrowsza jest sałata rzymska, która skrywa najwięcej witamin i odżywczych składników. Może być spożywana na zimno, jak i na ciepło, a to dodatkowy plus. Doskonale sprawdzają się też miksy, gdzie mamy aż kilka gatunków jednocześnie, dzięki nim zyskujemy urozmaicenie na talerzu.
Co ważne, sałata jest niskokaloryczna, a więc można pozwolić sobie na spożycie większej ilości. Dostępność wielu odmian pozwala nam wybrać ulubiony smak. Dodatkowo za sprawą błonnika syci na długo, dlatego świetnie sprawdzi się na diecie. Przechowywana w odpowiedni sposób w lodówce zachowa świeżość na dłużej, czyli będziemy mogli jeść ją nawet przez kilkanaście dni.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.