lody z owocami

Ile kalorii mają lody? Sprawdzamy wszystkie rodzaje!

Lody to letni klasyk, aczkolwiek są dostępne przez cały rok. Ten zimny przysmak ma mnóstwo wersji smakowych. Jakie wartości odżywcze skrywa? Ile kalorii mają lody? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!

Wartości odżywcze lodów

Skład lodów pomiędzy poszczególnymi wariantami jest nieco inny. To głównie śmietanka, mleko, jajka i owoce, do tego pojawiają się różne aromaty, barwniki oraz tłuszcz palmowy. Jakie wartości odżywcze znajdziemy w tym zimnym deserze? W 100 g mamy miej więcej 11 g tłuszczu, 30 g węglowodanów i 2,7 g białka, ponadto są śladowe ilości błonnika oraz soli. Wszystko jednak zależy od smaku oraz od składu. Im krótsza lista produktów tym lepiej! A jakie składniki odżywcze się pojawiają? W dobrej jakości wariancie jest, między innymi potas, fosfor, witaminy – A, E, D, C i te z grupy B.

Ile kalorii mają lody?

Lody są dostępne w każdym sklepie, lodziarni, a nawet i w restauracji także tej typu fast food. Ten zimny deser ma mnóstwo form, a także smaków. Ile kalorii tu się pojawia? W 100 g mamy:

  • mała gałka lodów – około 70-85 kcal
  • lody śmietanowe – średnio 85 kcal
  • lody czekoladowe – 76 kcal
  • lody McDonald`s – 140 kcal
  • lody Big Milk – 132 kcal w klasycznym typie
  • lody Magnum – około 320 kcal
  • lody świderki we włoskim stylu – 222 kcal
  • lody waniliowe – 200 kcal
  • lody pistacjowe – 210 kcal.

Trzeba pamiętać, że w zależności od marki kaloryczność jednego smaku może być bardzo odmienna. Dobrze zatem dokładnie porównać kilka propozycji pod względem składu jeśli zależy nam na niskokalorycznym typie. 

  Dieta 4000 kcal - dla kogo się sprawdzi? Przykładowy jadłospis

lody z roznymi dodatkami

Czy lody są zdrowe?

Nie da się ukryć, że lody mają wielu zwolenników, bo kochają je nie tylko dzieci. Ten zimny przysmak na bazie śmietanki wytwarzany na podstawie starych receptur jest najlepszy, bo nie pojawiają się tutaj sztuczne dodatki i konserwanty. To będzie źródło dobrze przyswajalnego wapnia oraz składników mineralnych takich, jak magnez, fosfor i potas. Ten zimny produkt zmniejsza bóle gardła, poza tym obrzęk, więc przyda się w chorobie.

Sorbet czy zwykłe lody – co ma mniej kalorii?

Sorbet jest to typ wodny przygotowany na wsadzie owocowym. Nie ma tu więc dużo tłuszczu, zatem liczba kalorii jest mniejsza. Gałka sorbetu kumuluje około 53-65 kcal, choć dużo zależy od  konkretnego wariantu smakowego i od składu produktu. To ciekawa alternatywa na upały zwłaszcza dla osób na diecie. Bywa jednak tak, że dodaje się tu sporo cukru, więc trzeba uważać ze spożywaną ilością!

rozne smaki lodow

Czy lody można jeść na diecie?

Dieta powoduje, że musimy obniżyć normę kaloryczną. Czy można jeść wtedy lody? Niskokaloryczne typy w ograniczonej ilości będą dobrą opcją, tak samo jak te proteinowe z dużą dawką białka. Ogranicz mimo wszystko porcje. Zapomnij koniecznie o tych z czekoladą, sosami i posypkami, bo one  kumulują masę kalorii, poza tym podkręcają chęć na słodkie, więc na podjadanie. Lepiej sięgać na diecie po domowe sorbety owocowe bez zbędnych dodatków. Dostarczysz sobie w ten sposób witamin, do tego zyskasz orzeźwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *