Śliwki to popularny polski owoc, który pojawia się na naszych straganach późnym latem i wczesną jesienią. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile jest gatunków śliwek. A jest ich kilkanaście, a może kilkadziesiąt. Ponadto wyróżniamy kilka podziałów śliwek.
I tak ze względu na kształt i wielkość, to możemy wyróżnić: renklody, mirabelki, węgierki, jajowate, owalne i śliwki okrągłe. Według odmian można podzielić je na deserowe, do których należą renklody: zielona, ulena, althana oraz węgierka, zwykła, łowicka, kirka, herman, brzoskwiniowa, czy królowa Wiktoria. Na przetwory nadają się: węgierka, renkloda zielona i mirabelka.
Najbardziej popularną i najstarszą odmianą w Polsce jest śliwka węgierka. Ten fioletowy i owalny owoc o cierpko- słodkim smaku może być spożywany na surowo, jak i przetworzony na dżemy, powidła, czy kompoty. Węgierka to idealny pomysł na ciasto owocowe np. na przysłowiową drożdżówkę.
Kaloryczność śliwek – ile mają kalorii?
Surowe śliwki posiadają oprócz cukru, też dużo wody. Co w pewien sposób rekompensuje ich kaloryczność. Śliwki w 100 g mają około 46 kcal. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14 g. Dane są dość uśrednione i kaloryczność tych owoców będzie się zmieniała w zależności od gatunku, a przede wszystkim zawartości cukru. Nasza popularna śliwka węgierka ma 6 kalorii. Natomiast zjedzenie tej odmiany w ilości pięciu sztuk da nam już 40 kcal.
Najwięcej kalorii mają śliwki suszone, bo aż 360 kcal/ 100 g. Niemniej jednak w wersji suszonej mają one pięciokrotnie więcej składników odżywczych niż surowe owoce.
Wartości odżywcze i zdrowotne w śliwkach
Wszystkie odmiany śliwek mają wiele cennych wartości odżywczych. Zawierają witaminy: A, E,B6 i k. Posiadają też spore ilości witaminy C i rutyny, wspomagającej odporność naszego organizmu. Śliwki to też bogate źródło żelaza, potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Dużo tych cennych witamin i minerałów mają również śliwki suszone.
Dzięki swoim wartościom odżywczych wspomagają pracę mózgu, szczególnie działają na tzw. zmęczenie umysłowe, stres i lęki. Poprawiają ogólne samopoczucie.
Nie od dziś wiadomo, że śliwki jest idealnym remedium na zaparcia, a przy tym poprawiają apetyt i przyczyniają się do prawidłowej pracy układu trawiennego oraz zmniejszają zagrożenie przed chorobą nowotworową jelita grubego. Korzystne działanie na trawienie te owoce zawdzięczają dużej ilości pektyn ( błonnika pokarmowego). W surowych śliwkach mamy ich ok. 1,5 g, zaś suszone mają aż 7,2 g.
Pektyny działają niczym miotła w naszym przewodzie pokarmowym. Wymiatają nie tylko niestrawione składniki pokarmowe z jelit, ale też toksyny oraz cholesterol i tłuszcze.
Ciemne odmiany śliwek, w tym śliwka węgierka, posiadają polifenole, katechiny i kwas chlorogenowy. Te składniki zawarte w owocach, wzmagają działanie antyoksydacyjne. Stąd te odmiany śliwek uważane są za dość silne przeciwutleniacze, chroniące nas przed nowotworami i miażdżycowymi zmianami w krwiobiegu.
Niektóre odmiany śliwek posiadają w swoim składzie również dużo cukru. Dlatego nie są zalecane cukrzykom, a także osobom z problemami trzustki i wątroby. W tych ostatnich przypadkach, w dużej ilości mogą powodować wzdęcia. Natomiast śliwki mogą jeść chorzy na reumatyzm i kamicę nerkową.
Najwięcej składników odżywczych mają śliwki suszone, ale też należy na nie uważać, ze względu na dużą ilość kalorii.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.