Kuracja odchudzająca bazująca na określonej dawce kalorii to popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jak wygląda dieta 1700 kcal? Jakie efekty daje? Co można na niej jeść? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły!
Dieta 1700 kcal – podstawowe zasady
Jak nazwa wskazuje dieta 1700 kcal bazuje właśnie na takiej konkretnej dawce kaloryczności na dobę. Oprócz tego należy pamiętać, że w czasie jej trwania należy trzymać się dobrze znanych wszystkim zasad piramidy żywienia, czyli:
- jemy regularnie, a więc 4-5 posiłków na dobę, wtedy nie będziemy czuć głodu i mieć zachcianek
- jemy sporo owoców oraz warzyw
- ograniczamy mocno cukier oraz żywność przetworzoną
- tłuszcze zwierzęce ograniczamy, głównie zastępujemy je tymi pochodzenia roślinnego
- ograniczamy jedzenie mięsa, zwłaszcza czerwonego i tłustych odmian
- w menu jest sporo produktów o dużej dawce błonnika (utrzymują efekt sytości na dłużej!)
- w jadłospisie jest sporo nabiału w różnej formie
- zapominamy o piciu alkoholu
- dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijemy przede wszystkim wodę 1,5-3 litry na dobę.
Dieta musi być dobrze zbilansowana, a jednak zapewniać nam tylko 1700 kcal. Kalkulatory online, albo darmowe aplikacje zdecydowanie ułatwią Ci życie przy liczeniu i komponowaniu poszczególnych posiłków. Możesz również zdecydować się na catering dietetyczny, a to idealna opcja nie tylko dla zabieganych.
Dieta 1700 kcal – dla kogo sprawdzi się najlepiej?
Coraz więcej osób decyduje się na kuracje, które wyznaczają dopuszczalne dawki kalorii na dobę. To sprawia, że musimy kontrolować wszystko co spożywamy i liczyć dokładnie bilans dnia by nie przekroczyć wyznaczonej nam normy. Dieta 1700 kcal nie jest aż tak mocno restrykcyjna w kwestii jedzenia, a mimo to zmusza nas do pewnych ograniczeń. To nie będzie dobra opcja dla każdego, bo bazując na wieku, płci, wzroście i aktywności fizycznej, a także pracy każdy ma zupełnie inne zapotrzebowanie. To sprawia, że dieta 1700 kalorii może być zarówno dietą mieszczącą się w normach, jak i wariantem restrykcyjnym, a więc o obniżonej dawce. Ten rodzaj kuracji sprawdzi się przede wszystkim o osób przy małej aktywności fizycznej, a gdy mowa o redukcji to tu już u tych o dużo większej dawce sportu w życiu.
Dieta 1700 kcal może trwać krócej bądź dłużej, a nawet być naszą codziennością, a więc rodzajem na dłużej. To zalecany wariant dla osób o umiarkowanej aktywności, a więc to dobry dodatek do lekkich treningów. Co ważne zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą stosować taką kurację. Przedział wieku to 30-50 lat i prawidłowe BMI, choć mogą również decydować się na ten typ osoby starsze, u których pokryje ona dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz obliczyć je za pomocą specjalnego kalkulatora online bądź korzystając z tego równania wskaźnika BMR. To jest wzór Harrisa-Benedicta:
Dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) – (4,7 × wiek w latach).
Dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) – (6,8 × wiek w latach).
Należy pamiętać, że dieta 1700 kcal może być używana przez wegetarian, osoby nietolerujące gluten, czy laktozę, a także być odmianą wysokobiałkową. Ułożyć jadłospis uda się na naprawdę wiele sposób biorąc pod uwagę różne alergie, czy inne czynniki. To ogromna zaleta!
Jakie efekty daje dieta 1700 kcal?
Nie u każdego człowieka ta sama dieta daje identyczne wyniki, a niestety, wielu o tym zapomina. Kuracja 1700 kcal pozwala wysmuklić sylwetkę, zredukować tkankę tłuszczową, a także wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do naszego codziennego życia. Ponadto lepiej poznajesz kaloryczność poszczególnych produktów, a to pomoże Ci w przyszłości rozsądniej bilansować posiłki.
Dużą zaletą kuracji bazującej na 1700 kcal jest to, że dostarcza nam wszystkich niezbędnych witamin oraz mikroelementów, a więc ryzyko niebezpiecznych niedoborów jest naprawdę znikome. Sytuacja jest odwrotna w wypadku restrykcyjnych głodówek, czy diet 1000 kcal. Do tego na plus przemawia fakt, że spadek wagi jest utrzymany w bezpiecznym tempie, a to powoduje, że efekt jo-jo jest mniej prawdopodobny.
Dieta 1700 kcal – ile można schudnąć?
Nie można zapominać, że utrata wagi to indywidualna sprawa, a zatem zależna od wielu czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych, składu ciała, czy stanu aktywności fizycznej w codziennym życiu. Wobec tego nie każdy osiąga takie same rezultaty nawet jedząc to samo.
Dieta 1700 kcal pozwala zredukować wagę nawet o 2 kg w ciągu 2 miesięcy. Niektórym udaje się zgubić więcej, bo 0,5 kg w przeciągu tygodnia. Dodanie aktywności fizycznej zdecydowanie poprawi nasz wynik!
Dieta 1700 kcal – jadłospis na tydzień
W menu 1700 kcal mogą pojawić się, na przykład:
- produkty pełnoziarniste
- owoce
- warzywa
- chude mięso
- nabiał, najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu
- nasiona
- tłuszcze roślinne.
Warto wykorzystywać sezonowe owoce oraz warzywa, które mają w sobie najwięcej cennych składników. Zapominamy za to o białym pieczywie, daniach typu fast food i o innych kalorycznych oraz niezdrowych produktach spożywczych, które kumulują w sobie masę kalorii.
Dieta 1700 kcal mimo iż nas ogranicza daje dość duże pole manewru przy planowaniu codziennych posiłków. Staraj się dobrze wyważyć proporcje pomiędzy tłuszczami, węglowodanami oraz białkiem. Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis na 7 dni. Pojawiają się tu 4-5 dania na dobę.
Poniedziałek
- śniadanie – owsianka z owocami, na przykład z malinami oraz orzechami
- II śniadanie – lekka sałatka z ogórka, rzodkiewki, roszponki z oliwą z oliwek i nasionami słonecznika
- obiad – pieczona pierś kurczaka podana z kaszą oraz brokułem gotowanym na parze
- kolacja – sałatka z kaszy jaglanej z zielonymi warzywami.
Wtorek
- śniadanie – kanapki z razowego pieczywa z pastą z awokado z jajkiem sadzonym
- II śniadanie – koktajl z truskawek oraz jogurtu naturalnego z otrębami pszennymi
- obiad – warzywne leczo z piersią z indyka
- podwieczorek – sałatka na bazie sałaty rukoli, czerwonej cebuli, ogórka z sosem z oliwy z oliwek i ziół
- kolacja – omlet z cukinii z ziołami.
Środa
- śniadanie – owsianka z owocami
- II śniadanie – koktajl z mango i maślanki
- obiad – pełnoziarnisty makaron z sosem warzywnym i kurczakiem
- podwieczorek – garść bakalii
- kolacja – sałatka grecka z odtłuszczonym serem fetą.
Czwartek
- śniadanie – jajecznica z pomidorkami oraz pieczarkami
- II śniadanie – ciasteczko owsiane
- obiad – kurczak z ryżem oraz warzywami
- podwieczorek – jogurt naturalny z owocami
- kolacja – hummus z warzywami oraz z chrupkim pieczywem.
Piątek
- śniadanie – kanapki z pełnoziarnistym pieczywem, chudą szynką, masłem, sałatą i pomidorem
- II śniadanie – koktajl warzywno-owocowy
- obiad – zupa krem z pieczonej dyni
- podwieczorek – jabłko
- kolacja – pieczona ryba z warzywami.
Sobota
- śniadanie – omlet na słodko z jabłkiem i cynamonem
- II śniadanie – sałatka z kaszy i warzyw
- obiad – ryba z grilla z warzywami na parze
- podwieczorek – owocowy mus z otrębami pszennymi
- kolacja – tosty z pełnoziarnistego pieczywa z mozzarellą, pomidorkami i ziołami.
Niedziela
- śniadanie – pasta jajeczna z chrupkim pieczywem oraz papryką
- obiad – cukinia faszerowana mięsem mielonym z indyka
- podwieczorek – koktajl owocowy z jogurtem naturalnym
- kolacja – pasta rybna podana z grahamką.
Dieta 1700 kcal – przykładowe przepisy
Dieta 1700 kcal wymaga od nas przede wszystkim trzymania się kaloryczności, dzięki temu tworzenie menu jest dość proste. Można urozmaicać swoje codzienne dania, na przykład wymieniając owoce, czy dodając orzechy. Koktajle to świetny pomysł, podobnie jak sałatki. Staraj się gotować, piec, albo przygotowywać składniki na grillu, wtedy zachowają najwięcej odżywczych substancji. Poniżej znajdziesz smaczne i proste przepisy na smakołyki, które mogą pojawić się na diecie 1700 kcal:
Owocowy koktajl zrobisz w zaledwie kilka minut. Do kielicha blendera wrzucasz:
- pół dużego banana
- połówkę sporej gruszki
- pół szklanki mleka roślinnego, albo krowiego koniecznie odtłuszczonego
- szczyptę cynamonu.
Miksujemy wszystko razem do uzyskania gładkiej, jedwabistej konsystencji. Taki napój możesz zabrać ze sobą do pracy, albo zastąpić nim klasyczne śniadanie, gdy nie masz czasu na tradycyjny posiłek. Chcesz, żeby sycił na dłużej? Dorzuć do przepisu 2-3 łyżki płatków owsianych.
Placuszki z cukinii sprawdzą się i na obiad, i na kolację. Do ich zrobienia potrzebujesz:
- małą cukinię, albo połowę średniego okazu
- 1 średnią marchewkę
- 2 jajka
- 3 łyżki mąki, najlepiej typu pełnoziarnistego
- garść natki pietruszki.
Cukinię ścieramy na tarce, przeciskamy i solimy, potem nadmiar wody odlewamy. Marchewkę również ścieramy, a pietruszkę drobno siekamy. Po kilku minutach wszystkie składniki łączymy. Gotową masę smażymy na niewielkiej ilości oleju na złoty kolor. Danie podajemy z jogurtem naturalnym połączonym z czosnkiem oraz z ziołami.
Sałatka z kaszy to sycąca potrawa, poza tym wyśmienicie spisuje się, jako danie do pudełka, czyli na wynos. Jak ją zrobić? 58 g kaszy jaglanej gotujesz, w międzyczasie na patelni przygotowujesz mieszankę ulubionych warzyw. Potem łączysz wszystko razem i doprawiasz do smaku.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.