kobieta mierzy talie centrymetrem krawieckim

Jak schudnąć 5 kg w miesiąc? 10 skutecznych sposobów


Wiele osób chce zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Istnieje masa kuracji odchudzających, które dają różne efekty. Jak schudnąć 5 kg w ciągu miesiąca? Poznaj 10 skutecznych sposobów!


5 kg w miesiąc – czy to możliwe?

Proces chudnięcia u każdego człowieka wygląda nieco inaczej. Wpływ na tempo spadku wagi ma wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, po pracę rozmaitych hormonów. Dlatego nie wszyscy stosujący tę samą dietę i ćwiczący w identyczny sposób pozbędą się równej liczby nadprogramowych kilogramów. Zawsze trzeba o tym pamiętać!

W przeciągu tygodnia najczęściej jest to 1-1,5 kg. To bezpieczna liczba, większa wartość mogłaby spowodować poważne problemy zdrowotne i duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo.

10 skutecznych sposobów na zgubienie pięć kilogramów w miesiąc

Decyzja o wprowadzeniu zmian w swoim życiu jest pierwszym krokiem. Później trzeba wdrożyć plan w codzienność, a nie zawsze jest to łatwe. Poniżej znajdziesz 10 skutecznych sposobów na zgubienie 5 kg w ciągu miesiąca:

1. Zapomnij o cudownych kuracjach odchudzających

Powód jest prosty, ponieważ takie nie istnieją! Głodówki, monodiety, czy inne podobne restrykcyjne propozycje dają dobre efekty, ale na krótko. Co ważne w większości negatywnie wpływają na nasze zdrowie. 

2. Regularne jedzenie

Systematycznie spożywanie posiłków jest bardzo ważne, bo zapobiega napadom głodu i podjadaniu. Staraj się każdego dnia spożywać 3-5 posiłków o stałych porach. Zabieraj ze sobą do pracy przygotowany lunch, aby nie było zbyt dużej przerwy. Śniadanie najlepiej zjeść maksymalnie do godziny po przebudzeniu, a kolację 2-3 godziny przed snem.

3. Postaw na ruch

Koniecznie przeczytaj  Atrakcyjność fizyczna, a poziom tkanki tłuszczowej

Staraj się wprowadzić do swojej codzienności, jak najwięcej aktywności. Chodź na zajęcia sportowe, spaceruj, jeździj rowerem lub ćwicz w domowym zaciszu. Trening podkręci metabolizm i pozwoli spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową, poza tym dostarczy Ci pozytywnych endorfin.

4. Ogranicz sól w diecie

Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie. To często prowadzi nie tylko do obrzęków, ale i wahania wagi. Zastąp ten składnik aromatycznymi ziołami. Dokładnie czytaj składy produktów spożywczych, bo sól jest tak naprawdę dodawana prawie do wszystkiego, od pieczywa, po dania typu fast food.

5. Zrezygnuj z napojów słodzonych

Wszystkie napoje słodzone są tuczące, ponieważ mają one masę ukrytego cukru, a co za tym idzie, bardzo dużo kalorii. Poza tym takie produkty powodują, że chce nam się jeszcze bardziej sięgać po słodkie. Lepiej wypić szklankę 100% soku niż gazowanego napoju.

6. Unikaj słodyczy

Zamiast tego zrób w domu zdrowe warianty słodkości. Będą miały lepszy skład, do tego mniejszą ilość kalorii. W gotowych produktach są tak zwane „puste kalorie”, które absolutnie nic nie wnoszą do naszego organizmu, jedynie węglowodany, tłuszcz i cukier. 

7. Zapomnij o gotowych daniach

Fast food i słone przekąski to główne grzechy w trakcie diety, koniecznie trzeba z nich zrezygnować. Jeśli najdzie Cię ochota na hamburgera postaw na vege wersję bazującą na warzywach, a chipsy zrób samodzielnie z ziemniaków i posyp ziołami. Zdrowe alternatywy popularnych potraw znajdziesz również w wielu lokalach, więc nie będzie problemu ze zmianą nawyków.

8. Wprowadź do swojego menu zdrowe jedzenie

Koniecznie przeczytaj  Pływanie a odchudzanie - ile kalorii można spalić pływając?

To przede wszystkim dużo warzyw, chude mięso, nabiał i trochę owoców. Zbilansowany jadłospis dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jak również zapobiegnie napadom głodu.

9. Zastosuj ujemny bilans kaloryczny

Dostarczaj ciału mniej kalorii niż jest w stanie spalić. Zaczniesz wtedy korzystać z rezerw. Oblicz swoje zapotrzebowanie, dzięki aplikacji lub według specjalnego wzoru.

10. Zasada 80:20

Wprowadź zasadę 80:20, czyli 80% produktów w codziennym jadłospisie to zdrowe rzeczy, a 20% to niewielkie odstępstwa – zachcianki. Taka proporcja pozwala na racjonalne podejście do zmian i nie narzucanie zbyt dużych restrykcji. Dzięki temu szansa na zbicie wagi rośnie!

Te 10 zasad pozwala nam na spadek wagi, nawet do 5 kilogramów w przeciągu miesiąca. Mało tego, te rady pomogą zmienić nawyki żywieniowe oraz podejście do kuracji odchudzających. Zyskasz zatem dużo więcej niż tylko stracone kilogramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *