kobieta mierzy talie centrymetrem krawieckim

Jak schudnąć 5 kg w miesiąc? 10 skutecznych sposobów


Wiele osób chce zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Istnieje masa kuracji odchudzających, które dają różne efekty. Jak schudnąć 5 kg w ciągu miesiąca? Poznaj 10 skutecznych sposobów!


5 kg w miesiąc – czy to możliwe?

Proces chudnięcia u każdego człowieka wygląda nieco inaczej. Wpływ na tempo spadku wagi ma wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, po pracę rozmaitych hormonów. Dlatego nie wszyscy stosujący tę samą dietę i ćwiczący w identyczny sposób pozbędą się równej liczby nadprogramowych kilogramów. Zawsze trzeba o tym pamiętać!

W przeciągu tygodnia najczęściej jest to 1-1,5 kg. To bezpieczna liczba, większa wartość mogłaby spowodować poważne problemy zdrowotne i duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo.

10 skutecznych sposobów na zgubienie pięć kilogramów w miesiąc

Decyzja o wprowadzeniu zmian w swoim życiu jest pierwszym krokiem. Później trzeba wdrożyć plan w codzienność, a nie zawsze jest to łatwe. Poniżej znajdziesz 10 skutecznych sposobów na zgubienie 5 kg w ciągu miesiąca:

1. Zapomnij o cudownych kuracjach odchudzających

Powód jest prosty, ponieważ takie nie istnieją! Głodówki, monodiety, czy inne podobne restrykcyjne propozycje dają dobre efekty, ale na krótko. Co ważne w większości negatywnie wpływają na nasze zdrowie. 

2. Regularne jedzenie

Systematycznie spożywanie posiłków jest bardzo ważne, bo zapobiega napadom głodu i podjadaniu. Staraj się każdego dnia spożywać 3-5 posiłków o stałych porach. Zabieraj ze sobą do pracy przygotowany lunch, aby nie było zbyt dużej przerwy. Śniadanie najlepiej zjeść maksymalnie do godziny po przebudzeniu, a kolację 2-3 godziny przed snem.

3. Postaw na ruch

Staraj się wprowadzić do swojej codzienności, jak najwięcej aktywności. Chodź na zajęcia sportowe, spaceruj, jeździj rowerem lub ćwicz w domowym zaciszu. Trening podkręci metabolizm i pozwoli spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową, poza tym dostarczy Ci pozytywnych endorfin.

  Jak przyspieszyć metabolizm? 15 skutecznych sposobów

4. Ogranicz sól w diecie

Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie. To często prowadzi nie tylko do obrzęków, ale i wahania wagi. Zastąp ten składnik aromatycznymi ziołami. Dokładnie czytaj składy produktów spożywczych, bo sól jest tak naprawdę dodawana prawie do wszystkiego, od pieczywa, po dania typu fast food.

5. Zrezygnuj z napojów słodzonych

Wszystkie napoje słodzone są tuczące, ponieważ mają one masę ukrytego cukru, a co za tym idzie, bardzo dużo kalorii. Poza tym takie produkty powodują, że chce nam się jeszcze bardziej sięgać po słodkie. Lepiej wypić szklankę 100% soku niż gazowanego napoju.

6. Unikaj słodyczy

Zamiast tego zrób w domu zdrowe warianty słodkości. Będą miały lepszy skład, do tego mniejszą ilość kalorii. W gotowych produktach są tak zwane „puste kalorie”, które absolutnie nic nie wnoszą do naszego organizmu, jedynie węglowodany, tłuszcz i cukier. 

7. Zapomnij o gotowych daniach

Fast food i słone przekąski to główne grzechy w trakcie diety, koniecznie trzeba z nich zrezygnować. Jeśli najdzie Cię ochota na hamburgera postaw na vege wersję bazującą na warzywach, a chipsy zrób samodzielnie z ziemniaków i posyp ziołami. Zdrowe alternatywy popularnych potraw znajdziesz również w wielu lokalach, więc nie będzie problemu ze zmianą nawyków.

8. Wprowadź do swojego menu zdrowe jedzenie

To przede wszystkim dużo warzyw, chude mięso, nabiał i trochę owoców. Zbilansowany jadłospis dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jak również zapobiegnie napadom głodu.

9. Zastosuj ujemny bilans kaloryczny

Dostarczaj ciału mniej kalorii niż jest w stanie spalić. Zaczniesz wtedy korzystać z rezerw. Oblicz swoje zapotrzebowanie, dzięki aplikacji lub według specjalnego wzoru.

10. Zasada 80:20

Wprowadź zasadę 80:20, czyli 80% produktów w codziennym jadłospisie to zdrowe rzeczy, a 20% to niewielkie odstępstwa – zachcianki. Taka proporcja pozwala na racjonalne podejście do zmian i nie narzucanie zbyt dużych restrykcji. Dzięki temu szansa na zbicie wagi rośnie!

  15 najważniejszych zasad podczas redukcji tkanki tłuszczowej

Te 10 zasad pozwala nam na spadek wagi, nawet do 5 kilogramów w przeciągu miesiąca. Mało tego, te rady pomogą zmienić nawyki żywieniowe oraz podejście do kuracji odchudzających. Zyskasz zatem dużo więcej niż tylko stracone kilogramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *