Zima to wyjątkowo trudny okres dla rowerzystów. Warunki pogodowe wymagają przystosowania zarówno roweru jak i stroju, do ciężkich warunków pogodowych. W tym artykule przeanalizujemy każdą część ubioru prawdziwego, zimowego rowerzysty i pomożemy Wam przygotować się na szusowanie po zaśnieżonych drogach.
Jak ubrać się zimą na rower?
- Kurta zimowa dla rowerzysty
- Wiatrochronna bluza
Bluzy na rower przeznaczone są do użytku w chłodne i wietrzne dni. Materiały termoaktywne odprowadzają wilgoć i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Niektóre modele są wyposażone w „przedłużony tył” co pozwala chronić odcinek lędźwiowy przed przewianiem.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wysoki kołnierz, który ochroni naszą szyję przed działaniem mrozu i wiatru. Szukając odpowiedniej bluzy upewnij się czy jest dostosowana do temperatur w jakich chcesz ją użytkować.
- Koszulka termoaktywna
Wilgotna koszulka to koszmar każdego sportowca, szczególnie trenującego zimą. Przepocone ubrania potęgują uczucie zimna, może to prowadzić do przemarznięcia i niechcianej przerwy od treningów.
Warto zaopatrzyć się w koszulkę z szybkoschnącego materiału, takich jak: Thermidry, Rhovylon czy Polartec Power Stretch. Nawet podczas długiego treningu koszulka pozostanie sucha i zapewni nam pełny komfort użytkowania.
- Spodnie zimowe dla rowerzysty
Zimowe obuwie dla rowerzysty
Jakie są wzorowe zimowe buty dla rowerzysty? Przede wszystkim muszą zapewniać wysoki komfort termiczny i wodoodporność, producenci najczęściej wykorzystują w tym celu materiał Goretex lub Cordura, który również gwarantuje odpowiednią wentylację stopy. Dodatkową gwarancją wodoszczelności są uszczelnianie szwy.
Chcąc wyposażyć się w wysokiej klasy obuwie zimowe dla kolarzy, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 600-900 złotych. Wyposażenie się w tego rodzaju obuwie umożliwi komfortową jazdę podczas ulewu i przy siarczystych mrozach.
W celu zapewnienia maksymalnego komfortu jazdy, warto pomyśleć nad wyposażeniem pedałów w ząbkowane platformy, zapobiegnie to ześlizgiwaniu się stopy.
Skarpetki na ekstremalne mrozy
Jak chronić głowę przed zimnem?
-
Ocieplany czepek
-
Kominiarka
Na najcięższe mrozy należy wyposażyć się w kominiarkę kolarską. Doskonale ochroni naszą głowę, szyję i policzki przed zimnem i zapobiegnie obniżeniu temperatury naszego organizmu. Nieosłonięte części twarzy warto nasmarować wazeliną lub tłustym kremem.
-
Chusta-buff
Uniwersalna chusta-buff sprawdzi się niemal w każdych warunkach i stosowana jest w wielu dyscyplinach sportowych, jako ochrona przed wiatrem, słońcem czy zimnem. Można jej używać na wiele sposobów, jako nakrycie głowy czy szalik.
Chusta zajmuje minimalną ilość miejsca, zmieści się nawet do kieszeni. Warto ją zabrać ze sobą na trening, nawet na wszelki wypadek – gorąco polecamy!