Jak ubrać się na rower w zimie?


Zima to wyjątkowo trudny okres dla rowerzystów. Warunki pogodowe wymagają przystosowania zarówno roweru jak i stroju, do ciężkich warunków pogodowych. W tym artykule przeanalizujemy każdą część ubioru prawdziwego, zimowego rowerzysty i pomożemy Wam przygotować się na szusowanie po zaśnieżonych drogach.


Jak ubrać się zimą na rower?

  • Kurta zimowa dla rowerzysty
Podczas srogich mrozów niezbędnym elementem ubioru każdego rowerzysty jest kurtka z membraną. Wysokiej klasy kurtka powinna chronić nas przed wiatrem, zapewnią to nam odpowiednie materiały, takie jak: GoreTex, AirTex, ClimaTex czy HydroTex.
  • Wiatrochronna bluza

Bluzy na rower przeznaczone są do użytku w chłodne i wietrzne dni. Materiały termoaktywne odprowadzają wilgoć i zapewniają wysoki komfort użytkowania.  Niektóre modele są wyposażone w „przedłużony tył” co pozwala chronić odcinek lędźwiowy przed przewianiem.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wysoki kołnierz, który ochroni naszą szyję przed działaniem mrozu i wiatru. Szukając odpowiedniej bluzy upewnij się czy jest dostosowana do temperatur w jakich chcesz ją użytkować.

Fitrepublic Kross

 

  • Koszulka termoaktywna

Wilgotna koszulka to koszmar każdego sportowca, szczególnie trenującego zimą. Przepocone ubrania potęgują uczucie zimna, może to prowadzić do przemarznięcia i niechcianej przerwy od treningów.

Warto zaopatrzyć się w koszulkę z szybkoschnącego materiału, takich jak: Thermidry, Rhovylon czy Polartec Power Stretch. Nawet podczas długiego treningu koszulka pozostanie sucha i zapewni nam pełny komfort użytkowania.

  • Spodnie zimowe dla rowerzysty
Zimowe warunki wymagają specjalnych środków – wysokie, ocieplane spodnie na szelkach. Produkt wypróbowany i zdecydowanie sprawdza się w każdych warunkach. Pozwalają one utrzymać prawidłową temperaturę ciała, chronią przed wiatrem i jednocześnie nie krępują ruchów.
Jeżeli zdecydujecie na zakup takich spodni to szukajcie modeli z dodatkowym ociepleniem stawów kolanowych.

Zimowe obuwie dla rowerzysty

Jakie są wzorowe zimowe buty dla rowerzysty? Przede wszystkim muszą zapewniać wysoki komfort termiczny i wodoodporność, producenci najczęściej wykorzystują w tym celu materiał Goretex lub Cordura, który również gwarantuje odpowiednią wentylację stopy. Dodatkową gwarancją wodoszczelności są uszczelnianie szwy.

  Buty sportowe na jesień – jakie wybrać na trening, a jakie na co dzień?

Chcąc wyposażyć się w wysokiej klasy obuwie zimowe dla kolarzy, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 600-900 złotych. Wyposażenie się w tego rodzaju obuwie umożliwi komfortową jazdę podczas ulewu i przy siarczystych mrozach.

W celu zapewnienia maksymalnego komfortu jazdy, warto pomyśleć nad wyposażeniem pedałów w ząbkowane platformy, zapobiegnie to ześlizgiwaniu się stopy.


Skarpetki na ekstremalne mrozy

Problem marznących palców u stóp jest znany większości rowerzystów. Odpowiednio dobrane skarpety pozwolą nam zapomnieć o tym problemie!
Sprawdzonym rozwiązaniem są skarpety wyprodukowane z wełny Merino Wool.
Z równym powodzeniem można wykorzystać ciepłe skarpety narciarskie. Odzież rowerowa na zimę dostępna jest w szerokiej ofercie sklepu internetowego DobreRowery.pl

Jak chronić głowę przed zimnem?

  • Ocieplany czepek

Właściwa temperatura ciała jest kluczowe do utrzymania wysokiej wydolności organizmu. W trakcie srogich zim szczególnie należy chronić głowę, gdyż najwięcej ciepła ucieka właśnie przez nią. Doskonałym rozwiązaniem są czepki wiatrochronne wyściełane ocieplanym materiałem, najczęściej polarem.
  • Kominiarka

Na najcięższe mrozy należy wyposażyć się w kominiarkę kolarską. Doskonale ochroni naszą głowę, szyję i policzki przed zimnem i zapobiegnie obniżeniu temperatury naszego organizmu. Nieosłonięte części twarzy warto nasmarować wazeliną lub tłustym kremem.

  • Chusta-buff

Uniwersalna chusta-buff sprawdzi się niemal w każdych warunkach i stosowana jest w wielu dyscyplinach sportowych, jako ochrona przed wiatrem, słońcem czy zimnem. Można jej używać na wiele sposobów, jako nakrycie głowy czy szalik.

Chusta zajmuje minimalną ilość miejsca, zmieści się nawet do kieszeni. Warto ją zabrać ze sobą na trening, nawet na wszelki wypadek – gorąco polecamy!


Jak ochronić dłonie przed zimnem?

Przemarźnięte dłonie odbierają całą frajdę z zimowej szusowania na rowerze. Obowiązkowo należy wyposażyć się w długie, pełne rękawice. Zimowe rękawice rowerowe muszą być całkowicie nieprzewiewne, żeby zapewnić nam utrzymania pełnego komfortu.
Świetnym rozwiązaniem dla zmarzluchów są tzw. „podgrzewacze” w formie plastrów, są dostępne niemal w każdej aptece i emitują ciepło nawet do kilku godzin, co pomoże przetrwać nawet najcięższe mrozy.

Artykuł jest owocem współpracy ze sklepem www.DobreRowery.pl

Dodaj komentarz