Nasze ciało może być źródłem ograniczeń, ale powinniśmy robić wszystko, by mieć w nim sprzymierzeńca. Wymaga to regularnych treningów, a technika, która oparta jest na wykorzystaniu wyłącznie własnej masy ciała, nazywa się kalistenika.
Taki trening to de facto powrót do korzeni. Nie potrzebujemy zaawansowanych maszyn, bieżni czy sztang. Wystarczy wykorzystać ciężar swojego ciała tak, jak czynili to starożytni Grecy oraz Rzymianie, praktykując taki trening przed rozpoczęciem walki. Ówcześni zawodowi wojownicy, czyli gladiatorzy, na kalistenice opierali rozwój swojej siły. Dowodem na to są rzeźby przedstawiające ich pięknie umięśnione ciała.
Kiedy zacząć kalistenikę?
Grecy i Rzymianie ćwiczyli kalistenikę, ponieważ nie dysponowali siecią siłowni ani nie mieli tak zaawansowanej wiedzy jak my obecnie. Ale najwyraźniej ani wiedza, ani wymyślny sprzęt nie były im potrzebne, żeby osiągać niesamowite efekty. Wykorzystywali różnego rodzaju przedmioty i własne ciało do podciągania się. Tak stali się pionierami w dziedzinie, która nazywa się kalistenika. Popularność tej formy ćwiczeń utrzymywała się przez stulecia, ale pewien przełom pojawił się na przełomie XVIII i XIX stulecia.
Wówczas to Friedrich Ludwig Jahn przyczynił się do stworzenia drążka do ćwiczeń oraz równoległych poręczy, co zdecydowanie pomogło w rozwoju treningu z ciężarem własnego ciała. Na popularność kalisteniki wpływ miał także rozwój nowoczesnych technologii. W internecie ludzie publikowali zdjęcia swoich wysportowanych sylwetek, które były efektem wyczerpujących treningów. Te z kolei stawały się inspiracją dla innych. Również rozwój siłowni pod chmurką miał swój wkład w popularność kalisteniki, która na stałe weszła do zestawu ćwiczeń street workout. Nie ma właściwie żadnych przeszkód, by zacząć ją trenować.
Można ją uprawiać w domu lub plenerze, bo zamiast specjalnych maszyn wystarczy tylko drążek. Przy dobrym planie treningowym i zaangażowaniu dużych grup mięśni szybko zauważymy postępy. Warto jednak podeprzeć trening odpowiednią wiedzą lub wsparciem kogoś bardziej doświadczonego, ponieważ ćwiczenia wykonywane w nieprawidłowy sposób mogą skończyć się kłopotami zdrowotnymi.
Kalistenika pobudza mięśnie
Kalistenika może być świetną metodą stymulowania organizmu. Ćwiczenia mogą angażować większość grup mięśni, a rezultatem tego będzie szybkie zwiększenie ich masy, poprawa wydolności organizmu i siła. Kalistenika polecana jest osobom, które mają problemy ze stawami. Brak dodatkowych obciążeń może mieć wpływ na mniejszą liczbę kontuzji. Zyskuje również układ krwionośny.
Równomierne wzmocnienie wielu grup mięśni będzie miało wpływ na poprawę ukrwienia organizmu przy unikaniu gwałtownego wzrostu ciśnienia, co ma miejsce podczas dźwigania ciężarów. Rozwijanie treningu polega na coraz większej liczbie powtórzeń kolejnych ćwiczeń. Zwiększając ich częstotliwość, możemy być pewni, że kilogramy zaczną spadać, a sylwetka systematycznie poprawiać.