suplementy diety

Kiedy warto sięgać po suplementy dla dorosłych?

Im bardziej dbamy o zdrowiem, tym więcej pojawia się pomysłów na dietę, aktywność, a także suplementację. Na dobre samopoczucie oczywiście składa się kilka ważnych czynników i warto pamiętać o tym, że sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, spędzamy czas wolny oraz to, co jemy, znacząco wpływają na samopoczucie i jest najlepszą profilaktyką. Tak naprawdę to inwestycja w przyszłość. Posiłki powinny być lekkostrawne oraz bazować na produktach bogatych w witaminy i minerały. Może się również zdarzyć, że okresowo będziemy chcieli także sięgnąć po suplementy, które uzupełniają zapotrzebowanie na niezbędne składniki.

Jakie witaminy wybrać?

Producenci przekonują nas, że na co dzień potrzebujemy szeregu witamin i mikroelementów. W wielu wypadkach wystarczy urozmaicona dieta, ale zdarza się też tak, że szukamy suplementów, które dodadzą sił, pozwolą zadbać o odporność, chronią przed stresem oksydacyjnym czy też odbudowują skórę, włosy i paznokcie. Najlepszych źródłem witamin są warzywa, owoce, orzechy oraz rośliny strączkowe. Powodzeniem cieszą się także preparaty dostępne na Oleofarm24, które pozwalają uzupełnić dietę. Witaminy dzieli się na te rozpuszczalne w tłuszczach – A, D,  E i K oraz w wodzie – B i C. Te pierwsze gorzej się wchłaniają oraz są magazynowane przez organizm. Poza tym warto pamiętać o tym, że składniki, których dostarcza się w żywności, są bezpieczniejsze, nie można ich przedawkować. Oprócz witamin dostarcza się w ten sposób także innych cennych związków. I dlatego właśnie suplementy są doskonałym wyborem w momencie, gdy chcemy uzupełnić niebezpieczne dla zdrowia niedobory.

Jak uzupełniać dietę?

Zdarza się, że nawet dobrze ułożona dieta nie będzie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Czasem nie będziemy sobie radzić z ich przyswajaniem lub też ciało z różnych powodów będzie mieć zwiększone zapotrzebowanie na nie lub też dostarczenie naturalnego składnika jest niemożliwe. Tak jest w przypadku witaminy D szczególnie poza sezonem letnim. W naszej szerokości geograficznej większość osób boryka się z niedoborem tego ważnego składnika. Poza tym Polacy sięgają także po witaminę B12 i szczególnie wegetarianie oraz weganie muszą zwracać uwagę jej na optymalny poziom w diecie. Co istotne, przyswajalność witaminy B12 wraz z wiekiem spada, więc po suplementy powinny sięgać też wszystkie osoby po pięćdziesiątce. Dobór odpowiednich preparatów uzupełniających dietę powinien być więc zależny od szeregu czynników i najlepiej skonsultować go z lekarzem lub farmaceutą. Zapotrzebowanie na minerały i witaminy się zmienia oraz jest optymalne dla danego wieku, płci, trybu życia oraz sposobu odżywiania się.

Dodaj komentarz