umiesniony mezczyzna mezomorfik

Mezomorfik – jak rozpoznać ten typ sylwetki? Trening i dieta mezomorfika


Istnieje kilka typów sylwetek, mezomorfik to jedna z nich. Poza tym mamy jeszcze endomorfika i ektomorfika. Jak ją rozpoznać? Co ją wyróżnia? Sprawdź koniecznie wszystkie szczegóły! Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz jeszcze dietę oraz trening mezomorfika.


Typ budowy mezomorfik – czym się charakteryzuje?

Pod tajemniczą nazwą mezomorfik kryje się popularny typ sylwetki wyróżniający się muskularną budową ciała, wręcz atletyczną. Mięśnie są mocno widoczne. Cechują go także niemal idealne proporcje, aczkolwiek widać wąskie biodra oraz szerokie barki.

Figura mezomorfika przypomina poprzez to literę V. U pań talia jest wyraźnie wcięta, a zatem to bardziej klepsydra. Taki człowiek ma dobry metabolizm jednak nie ma problemu z nabieraniem masy mięśniowej, a także tkanki tłuszczowej. Jest to najbardziej pożądany rodzaj figury wśród sportowców, głównie fanów uczęszczania na siłownię. Nie ma wątpliwości, iż to najlepszy typ do zostania kulturystą. Oprócz tego istnieją jeszcze dwa rodzaje sylwetek – endomorfik i ektomorfik.

Trening polecany mezomorfikom

Mezomorfik trzyma się swojego planu treningowego rozwijając wszystkie partie ciała. Może ćwiczyć każdą część w osobny dzień, albo łączyć je w zestawy. Ten typ sylwetki korzysta z różnych rodzajów treningu, przede wszystkim wytrzymałościowego, jak i siłowego. Zaleca się również wykonywać cardio 2 razy w tygodniu, czy wariant interwałowy. Ten drugi zdecydowanie lepiej się tutaj sprawdza, ponieważ nie spala tyle masy mięśniowej, a skutecznie zmniejsza tkankę tłuszczową.

Przykładowy plan treningowy mezomorfika wygląda, tak:

  • 4-5 treningi na tydzień – 2 razy siłowe, 2 razy cardio lub aerobowe
  • trening trwa co najmniej 45 minut
  • pomiędzy seriami pojawia się krótki odpoczynek wynoszący 0,5-1,5 minuty
  • królują ćwiczenia siłowe, ale przeważają pozycje wielostawowe.
  Superkompensacja - czym jest i jak długo trwa?

Nie można zapominać o regeneracji organizmu! Bardzo łatwo o przetrenowanie, a niestety ćwiczenia są ciężkie i trudno będzie nam osłabionym im sprostać.

Mezomorfik pracuje na sprzęcie dostępnym w siłowni oraz korzysta z różnego obciążenia. To pomaga budować masę mięśniową. Doskonale sprawdzi się tu trening Total Body Conditioning, czyli w skrócie TBC, który polega na stosowaniu niewielkiego ciężaru.

Regularne treningi pomagają mezomorfikowi wypracować mięśnie i je bardziej uwydatnić. Ten typ sylwetki jest najbardziej wysportowany ze wszystkich.

Jaka dieta będzie odpowiednia dla mezomorfika?

W menu mezomorfika znajdziemy zbilansowane pełnowartościowe pokarmy. Co ciekawe posiłki spożywa dość często, nawet 6-7 razy na dobę. Podstawą diety jest odpowiedni dobór węglowodanów złożonych oraz białka – po 2-2,5 grama na kilogram masy ciała. Co do tłuszczu ten składnik stanowi jedynie 15% dziennego jadłospisu. Dieta bazuje na 2000 kcal u pań, a u panów jest ona większa z reguły o 500 kcal.

Mezomorfik unika dań typu fast-food, słodyczy, nadmiernej ilości soli, a także produktów wysoko przetworzonych. Dlaczego? Łatwo przybiera na wadzę, przybywa przede wszystkim tkanka tłuszczowa. Ograniczenie węglowodanów prostych okaże się niebywale pomocne, tak jak i cukrów prostych. Na jego talerzu królują, dlatego owoce oraz warzywa, ryby, chudy nabiał oraz mięso, do tego pełnoziarniste produkty, takie jak brązowy ryż, kasze. Odpowiednia ilość wody też jest tu ważna! Mezomorfik powinien jeść sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Idealne będą jedzone w umiarze orzechy, tłuste ryby i oleje roślinne.

U mezomorfika nie ma szczegółowych wytycznych co do diety. Można trzymać się wobec tego wielu zasad, na przykład 80:20, czyli 80% to zdrowe pełnowartościowe produkty, a reszta to drobne odstępstwa. Nie można jednak pozwalać sobie na za dużo swobody, dlatego że słodycze jedzone w nadmiarze mogą być powodem przybrania tkanki tłuszczowej. Jesteś mezomorfikiem i trudno stracić Ci na wagę? Wielu trzyma dietę niskowęglowodanową przez 4 tygodnie, albo wysokobiałkową. To pomaga zbić kilka nadprogramowych kilogramów. Potem trzeba stopniowo wracać do zdrowych nawyków.

Dodaj komentarz