Czy płaskostopie to problem współczesnej cywilizacji? Jakie są przyczyny popularnego platfusa? Z których metod leczenia warto korzystać i wreszcie – do kogo należy się udać po pomoc? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym tekście.
Co to jest płaskostopie?
Płaskostopie potocznie zwane platfusem jest zniekształceniem stopy polegającym na obniżeniu jej fizjologicznych sklepień. W efekcie wspomnianego obniżenia mamy do czynienia ze stopą płaską, która całą swą powierzchnia dotyka podłoża. W przypadku naturalnej stopy kości układają się na kształt łuku, zaś w przypadku tej zdeformowanej kości występujące w stopie ułożone są w linii prostej. Warto pamiętać, iż prawidłowo ułożona stopa opiera się o podłoże zawsze na trzech punktach.
Pierwszym z nich jest pięta, drugim głowa pierwszej kości śródstopia, zaś ostatnim głowa piątej kości śródstopia. Aby skutecznie zdefiniować pojęcia płaskostopia warto podzielić ową przypadłość na dwa rodzaje :
– płaskostopie podłużne
– płaskostopie poprzeczne
Zarówno podłużne, jak i poprzeczne stanowią konsekwencję obniżenia łuku odpowiednio – przyśrodkowego oraz w drugim przypadku – poprzecznego.
Ten artykuł może Ciebie zainteresować – Czy kawa jest zdrowa?
Jakie są przyczyny płaskostopia?
Na początku warto podkreślić, iż płaskostopie może mieć charakter wrodzony oraz porażenny. O ile w tym pierwszym pacjent ma niewiele do powiedzenia, to w przypadku wad nabytych istnieje kilka przyczyn o których z pewnością można porozmawiać. Pierwsza z nich dotyczy niewłaściwie dobranego obuwia – problem ten tyczy się głównie pań chodzących często w szpilkach, bądź butach na wysokim obcasie. Powoduje to nadmierne obciążenie stopy walnie przyczyniające się do powstania łacińskiego – pes planus.
Podobnie jest w przypadku osób zmagających się z nadwagą – tutaj również nadmierne obciążenie wynikające ze zbyt dużej masy ciała może spowodować tytułową przypadłość. Płaskostopie może być również spowodowane wrodzoną wiotkością wiązadeł stopy, a także niewydolnością poszczególnych stawów, lub mięśni, co jest bardzo częstym skutkiem urazów oraz wypadków.
Uciążliwe konsekwencje i skutki płaskostopia
Płaskostopie ze względu na zmianę prawidłowych punktów podparcia stopy może wywołać uciążliwe skutki. Ból nóg, łydek oraz kręgosłupa to te najpopularniejsze. Każda z przypadłości powoduje szereg innych i tak dla przykładu można przytoczyć badania, które wykazały, iż osoby cierpiące na płaskostopie są znacznie bardziej narażone na występowanie bolesnych odcisków. O ile konsultacje związane z ową deformacją powinny być przeprowadzone z ortopedą, o tyle problemy wynikające z płaskostopia bardzo często stanowią pretekst do wizyty podologa. W drastycznych przypadkach może się okazać, że niezbędny jest zabieg chirurgiczny i żmudna rehabilitacja pozwalająca powrócić do pełnej sprawności ruchowej.
Leczenie płaskostopia polega główne na ćwiczeniach rehabilitacyjnych, specjalnym obuwiu, lub zastosowaniu wkładek ortopedycznych. Biorąc pod uwagę powiększającą się tendencję osób cierpiących na płaskostopie można zaryzykować tezę, iż z wolna staje się to przypadłość cywilizacyjna.
Bardzo ciekawy artykuł. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne stanowią ratunek, gdy trzeba czekać na zabieg operacyjny, a stopa boli.