aktywne siedzenie

Aktywne siedzenie – ulga dla pleców, zdrowie dla kręgosłupa

Skutki ciągłej pracy w pozycji siedzącej są odczuwalne nie tylko jako bóle pleców. Długie siedzenie to także gorsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Ulgę wszystkim tym, którzy są skazani na wielogodzinne siedzenie, przyniesie zastosowanie aktywnego siedzenia.

Pozycja siedząca nie jest tą najbardziej komfortową dla ludzkiego organizmu. Ciężar ciała jest wtedy niekomfortowo rozłożony i obciąża nadmiernie różne partie kręgosłupa, co skutkuje bólem. W trakcie siedzenia nasze narządy wewnętrzne nie są dobrze ukrwione, przez co gorzej pracują. Podobnie mniej efektywnie działa nasz układ krążenia – w związku z tym zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów, zatorów, czego konsekwencją może być udar mózgu. Poza tym brak ruchu przez długi czas skutkuje obrzękami i zastojami limfy. Spowolniony metabolizm i otyłość to kolejne konsekwencje siedzącego trybu życia, które są przyczynami wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy choroby nowotworowe. Co więc zrobić, gdy nasze ciało nie jest w ciągłym ruchu, a przez obowiązki zawodowe jesteśmy skazani na wielogodzinną pozycję siedzącą? Musimy poznać zasady zdrowego siedzenia, a w praktyce pomoże nam ruchome siedzisko.

Siedzenie pasywne – najczęstsza przyczyna bólu pleców

Siedzenie pasywne, czyli takie prawie zupełnie nieruchome za biurkiem, to najczęstsza przyczyna bólu pleców. Poza tym konsekwencją jest także sztywność stawów. Taka długotrwała pozycja powoduje też znużenie, brak koncentracji i chęci wykonywania pracowniczych zadań. Wpływa to na efektywność pracy. Dlatego też wiele firm czy osób prywatnych inwestuje w to, by miejsce pracy było nie tylko ergonomiczne, ale i aktywne. W ten sposób nawet podczas pracy biurowej i siedzącej zadbamy i swoje mięśnie pleców, i o krążenie czy o dobrą pracę organów wewnętrznych.

  Branża fitness powraca. Pokażcie, dzięki czemu przetrwaliście kryzys

Na czym polega aktywne siedzenie

W stwierdzeniu „aktywne siedzenie” nie ma ani odrobiny sprzeczności czy nonsensu. Podczas takiej pozycji, czyli w trakcie siedzenia, nadal jest wykonywana praca mięśni – w przeciwieństwie do siedzenia pasywnego. Pracujące i odpowiednio napięte mięśnie odciążą kręgosłup, a długie siedzenie przy biurku nie będzie się nam już kojarzyło z jego bólem. Aktywne siedzenie nie ma nic wspólnego z siedzeniem na tradycyjnych krzesłach biurowych – one to podłokietnikami, oparciami etc. również unieruchamiają ciało. A aktywne siedzenie to różne większe i mniejsze ruchy ciała. Takie aktywne siedzenie wspiera kręgosłup. Aby tak było, należy podczas siedzenia przyjąć odpowiednią postawę i nie siedzieć na guzach kulszowych, a nie na kości ogonowej.  Aktywne spędzenie pozytywnie wpływa też na psychikę, zapobiegając znużeniu czy też senności. To także dzięki temu, że wzmaga naszą czujność – siedzenie aktywne często wymaga utrzymania równowagi.

O to, by siedzieć aktywnie, zadbają różnego rodzaju krzesła, taborety i inne siedziska. O nich w dalszej części tekstu.

Aktywne siedziska – różne warianty

Siedzenie aktywne to utrzymanie prawidłowej postawy dzięki mniejszym i większym ruchom. Różnego rodzaju krzesła i siedziska, które mają specjalną konstrukcję, ułatwią nam to zadanie. O nasz zdrowy kręgosłup zadbają między innymi:

  • Krzesła siedząco-stojące.
  • Piłki balansujące, które aktywują mięśnie brzucha i pleców, dzięki czemu wzmacniają kręgosłup, dynamiczne siedzenie na takiej piłce rozluźnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz poprawia ukrwienie w rękach i nogach.
  • Stołki balansujące – w trakcie siedzenia ciało musi nieustająco balansować, aby znaleźć równowagę.
  • Stołki ergonomiczne, których siedziska podążają za ruchami ciała.
  • Minirower treningowy, który można dostawić do biurka i… ćwiczyć podczas pracy.
  • Taborety siodłowe.

Dzięki takim siedziskom zwalczymy nawracające bóle kręgosłupa, rozciągniemy i wzmocnimy mięśnie, pozbędziemy się napięć mięśniowych, które są związane z bólem pleców. Trzeba też pamiętać o tym, by takie aktywne krzesła, taborety czy piłki były dopasowane do naszego wzrostu i wysokości biurka.

  Kroplówki witaminowe – innowacja w świecie suplementacji

Aktywne siedzenie – jak się przyzwyczaić

Od czasu zakupu i stosowania aktywnych krzeseł ciało użytkownika musi pozbyć się starych przyzwyczajeń i ustawień. I przywyknąć do nowych. Potrzebny jest więc do tego czas i trening. Nie wolno więc się zniechęcać po pierwszych dniach. Wszelkie dolegliwości, które można odczuwać na początku korzystania z krzeseł ułatwiających aktywne spędzenie czasu na siedząco, miną. Minie też wrażenie, że na przykład siedzisko jest zbyt twarde, a mięśnie pleców i brzucha są zmęczone. Na prawdziwą ulgę związaną z korzyściami, jakie daje aktywne siedzenie, trzeba trochę poczekać. Warto. Są to korzyści długotrwałe i oddziałują na nasz organizm całościowo. Zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną, nie należy też zapominać o tym, że ruch podczas siedzenia to korzyści dla sylwetki. Dbamy o pracę mięśni i systematyczne spalanie tkanki tłuszczowej.

Inwestycja w aktywne biuro to inwestycja w zdrowie i efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Aktywne siedzenie może być wstępem do wyposażenia miejsca pracy w inne ergonomiczne i aktywne meble. Ich duży wybór to sklep internetowy o ugruntowanej już na tym polu renomie https://www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja/meble-do-siedzenia/aktywne-siedzenie

Dodaj komentarz